Як на українських біженців у Польщі вплине зміна правил тимчасового захисту

Читать на русском

Спецзакон про допомогу українцям подовжено лише до 30 червня поточного року

Читать на русском
Українські біженці в Польщі
Ті, хто планує залишитися у країні на довше, стали активніше подавати документи на оформлення посвідок на проживання

Спецзакон про допомогу українцям подовжено лише до 30 червня поточного року

Дію спеціального закону про допомогу українським біженцям у Польщі можуть продовжити лише до 30 червня 2024 року. А далі тим, хто залишається, потрібно щось думати. Такі люди стали частіше подавати документи на оформлення посвідок на проживання в країні. 

Таке право дає, наприклад, робота чи власний бізнес у Польщі. Про це розповіли в міграційній платформі EWL, передає "РБК-Україна". 

Ті українці, які планують надалі жити в Польщі, і при цьому мають роботу чи бізнес, повинні подавати документи на спеціальну посвідку. Вона називається "карта побиту", зазначає директор EWL Марцін Колодзейчик. 

"Така можливість для громадян України зі статусом PESEL UKR є з 1 квітня 2023 року, якщо вони мають роботу, бізнес в Польщі або є висококваліфікованими працівниками", – пояснює експерт.

Деякі працевлаштовані українські біженці підписують трудові договори до закінчення легального перебування у Польщі (тимчасового захисту). Після його закінчення вони або можуть залишитися в Польщі, подавши на карту побиту. Є й інші альтернативи: виїхати в іншу країну ЄС чи взагалі повернутися до України.

"Більшість українських біженців та трудових мігрантів наразі підписують трудові договори на рік-два. Йдеться про тих, хто ухвалив рішення залишитися в Польщі на довше. Вони зараз користуються тимчасовим захистом, але згодом теж можуть подати документи на карту побиту", – каже Колодзейчик.

За його словами, українці стали активніше подавати документи на посвідку на тимчасове проживання ще у грудні, коли стало відомо, що Польща може не продовжити тимчасовий захист до 2025 року. Наразі остаточне рішення по цьому питанню досі не прийняте, але деякі "перестраховуються" вже зараз.

"Це саме ті, хто хоче залишитися на довше. Карта побиту для них дає гарантії легального перебування в країні від 1 до 3 років", – резюмував Колодзейчик.

Українці в Польщі

Після повномасштабної російської агресії мільйони українців змушені були шукати притулку за кордоном, і однією з найбільш популярних країн-приймачів стала Польща. Захоплюючи найнеобхідніше, люди вирушали в дорогу, залишаючи свої рідні домівки та майно, у надії на безпеку та майбутнє для своїх сімей.

Українські біженці, які втекли до Польщі, зіткнулися з численними викликами та перешкодами. Вони шукали притулку у будинках родичів, в готелях, на тимчасових проживаннях у таборах для переселенців. Польська влада, наскільки було можливо, намагалася забезпечити їм необхідну допомогу та підтримку, проте ресурси були обмеженими, і навантаження на існуючі соціальні та інфраструктурні системи було величезним.

Деякі українські біженці змогли знайти роботу в Польщі, зокрема у сферах будівництва, сільського господарства, послуг та інших секторах, де потрібні були робочі руки. Однак багато із них стикнулися з проблемами адаптації, недостатньою знайомістю з мовою та культурою країни, а також недостатнім рівнем оплати праці. Незважаючи на всі труднощі, понад мільйон українців вирішили залишитися в Польщі і досі, шукаючи там нового життя та можливості для себе та своїх сімей. 

Нагадаємо про загрозу від балістики: чи можуть наявні в України системи ППО перехоплювати Іскандери-М, Кинджали та північнокорейські ракети Хвасонг - думка військового експерта Сергія Кузана.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.