Якщо вирок корупціонеру не включає конфіскацію майна родини та хоча б невелике, але реальне ув’язнення, в Україні не будуть вважати його справедливим
Більшість українців (близько 80%) вважають, що справедливим покаранням для корупціонерів є 10 років в'язниці разом з конфіскацією майна. Коли ж немає конфіскації чи реального строку, тоді менш як 50% громадян України вважають вирок справедливим. При цьому, не важливо, скільки часу розслідують справу.
Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). Соціологи опитали українців щодо того, як довго має тривати розгляд корупційних справ, чи повинна бути конфіскація майна корупціонерів та якою має бути тривалість справедливого тюремного терміну для них.
"Щодо тривалості розгляду можна сказати, що вона майже не має вплив. Тобто респонденти готові чекати довший розгляд, якщо буде необхідний результат. Водночас конфіскація майна і строк у в’язниці мають визначальний вплив", - кажуть у КМІС.
Якщо в результаті майно не конфісковується, тоді лише 27% вважають вирок справедливим. Якщо ж є конфіскація - уже більшість (59%) будуть вважати ситуацію справедливою.
У разі умовного вироку корупціонеру лише 27% будуть вважати його справедливим. Якщо ж хоча б буде призначено 3 роки в’язниці, то 43% будуть вважати вирок справедливим. Якщо буде призначено реальний строк у вигляді 10 років - 58% будуть вважати вирок справедливим.
"Якщо є конфіскація майна і 10 років реального строку, 74-80% будуть вважати вирок справедливим незалежно від тривалості розгляду. Також більшість (58-62%) незалежно від розгляду будуть готові сприйняти як справедливий вирок з конфіскацією майна і 3 роками в’язниці", - кажуть соціологи.
У всіх інших випадках, де немає конфіскації та/або немає реального строку, менше половини українців вважають вирок справедливим. Наприклад, навіть у разі 10 років в’язниці при короткому (6 місяців) розгляді, але без конфіскації, уже 46% будуть вважати вирок справедливим (і 49% - несправедливим).
Водночас при короткому розгляді та конфіскації майна, але з умовним строком, 41% будуть вважати справедливим, а 57% - ні. Якщо ж вирок не буде включати конфіскації та буде передбачати лише умовний строк або строк 3 роки, то не більше чверті будуть вважати його справедливим.
Квітневе опитування КМІС показало, що за останній рік корупція в Україні зросла. Українці вважають її другою ключовою бідою країни після війни.
Так, 60% українців вважають корупційні явища дуже поширеними в Україні. При цьому 49% українців відзначають зростання корупції протягом останнього року навіть попри війну в країні.
Українці також розповіли, де вони найчастіше зіштовхуються з вимогами хабарів. У списку опинилися школи, медзаклади, правоохоронці. Крім того, корупція зашкалює у питаннях, що пов'язані з приватизацією нерухомості та землі, а також в податковій.