Із 2022 року в Україні затримали 78 військовослужбовців за хабарництво, і це - лише офіційна статистика
З початку 2022 року в Україні затримали 78 військовослужбовців, яких підозрюють у хабарництві. Третина з них вже засуджена. Про це повідомив Офіс генерального прокурора у відповідь на запит "Української правди".
Правоохоронці зафіксували, що всі ці злочини кваліфікуються за статтею 368 Кримінального кодексу - прийняття пропозиції або одержання неправомірної вигоди. З 2022 по квітень 2025 року суди винесли 30 обвинувальних вироків.
Один із найрезонансніших випадків стався на початку травня 2025-го, коли затримали тимчасового виконувача обов’язків командира батальйону безпілотних систем 155-ї окремої механізованої бригади - підполковника Святослава Шумського. За даними слідства, він вимагав від підлеглих "відкати" за фіктивні доплати, нібито за участь у бойових діях на передовій. Його взяли під варту на гауптвахті строком на 60 діб із альтернативою внесення застави у розмірі 49 мільйонів гривень.
Ця історія викликала широкий резонанс у суспільстві, особливо на тлі допису народного депутата від "Європейської солідарності" Олексія Гончаренка. У своєму зверненні він поставив під сумнів реальну чисельність ЗСУ та натякнув на наявність "мертвих душ" у війську.
Водночас приклади корупції фіксуються не лише у бойових підрозділах, а й серед військових медичних та адміністративних структур. У Дніпрі правоохоронці викрили голову комісії МСЕК та трьох лікарів, які вимагали хабарі за оформлення або подовження інвалідності. Зокрема, гроші вимагали і з поранених військових. Медики обіцяли сприяти у проходженні всіх формальностей і видачі потрібних документів.
У Закарпатській області зафіксовано іншу схему: начальник районного ТЦК і заступник командира бригади тероборони організували канал ухилення від мобілізації. За хабар у розмірі від 4 до 6 тисяч доларів вони «робили» людину непридатною до служби.
Проблема корупції у ТЦК - системна. У жовтні 2024 року молодшого сержанта одного з одеських військкоматів оштрафували на понад 80 тисяч гривень. Він вимагав 4 тисячі доларів від військовозобов’язаного, щоб той не отримав повістку. 25 жовтня в Києві було затримано ще одного посадовця - помічника начальника Подільського ТЦК. Йому загрожує до 10 років ув’язнення.
А вже 24 жовтня 2024 року в столиці працівники ДБР викрили масштабну мережу в Голосіївському районному ТЦК: затримали трьох посадовців і трьох цивільних, які організували незаконний канал для ухилення від служби. Сума готівки, знайдена під час обшуків, вражає - понад 1,2 мільйона доларів і 45 тисяч євро. Також вилучено 11 автомобілів преміумкласу, кожен з яких оцінюється приблизно у 100 тисяч доларів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.