Студенти та курсанти, абітурієнти, аспіранти можуть повідомляти про факти хабарництва, зловживання службовим становищем викладачів чи адміністрації закладу освіти й інші факти корупції
Учасник освітнього та наукового процесу може стати викривачем корупції. Кожне повідомлення про порушення допомагає робити освітній процес прозорим, а освітнє середовище - доброчесним. НАЗК розповідає, хто може бути викривачем у сфері освіти та науки.
“Студенти та курсанти, абітурієнти, аспіранти можуть повідомляти про факти хабарництва, зловживання службовим становищем викладачів чи адміністрації закладу освіти й інші факти корупції. Аспірант повідомляє, що науковий керівник вимагає у нього "внесок на розвиток кафедри" за рекомендаційний лист для проходження закордонного стажування. Така поведінка може підпадати під ознаки корупційного правопорушення”, - повідомляє НАЗК.
Наукові співробітники, викладачі та інші працівники закладів освіти та науки можуть повідомляти:
Приклади корупційних дій:
Батьки здобувачів освіти у разі повідомлення про факти корупції не є викривачами, оскільки не є учасниками освітнього процесу. Повідомити про факти корупції у закладі дошкільної, загальної середньої чи вищої освіти вони можуть як заявники.
Закон України «Про запобігання корупції» передбачає такі основні вимоги:
Детальніше про правовий статус викривача можна дізнатися у Роз'ясненні НАЗК. Один з найбільш дієвих та безпечних каналів повідомлень для викривачів корупції - Єдиний портал повідомлень викривачів. Методичні рекомендації для роботи з Порталом за посиланням.
При цьому статус викривача - не єдина роль для громадян, які зіткнулися з фактами корупції. Якщо умови для отримання цього статусу не дотримані, особа буде вважатися заявником відповідно до вимог кримінального-процесуального законодавства або ЗУ «Про звернення громадян. В кожному випадку уповноважені органи зобов’язані реагувати на повідомлення, однак різниця в статусі зумовлює різний обсяг та специфіку правового захисту особи.
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вперше в історії виплатило передбачену законодавством нагороду викривачу корупції. Виплата 1,68 млн грн була здійснена відповідно до рішення Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 9 листопада 2023 року у справі №991/2197/22. Йдеться про колишнього директора департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони Андрія Бойка, завдяки якому засудили іншого експосадовця Міноборони.
Можливість винагороди викривачам корупції було запроваджено ще у 2019 році. Дотепер суди ухвалили два позитивних рішення про виплати, однак через відсутність врегульованих процедур виплати реальне виконання судових рішень тривалий час було неможливим.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.