Україна попросила США надати касетні боєприпаси - головні новини ночі

Співробітники американської адміністрації нібито отримують такі прохання Києва вже кілька місяців

Україна попросила США надати касетні боєприпаси - головні новини ночі
Україна попросила США надати касетні боєприпаси

Україна уже кілька місяців просить США надати їй касетні боєприпаси, у Штатах тим часом працюють над зміцненням української ППО, а ООН оприлюднила звіт про кількість убитих росіянами цивільних українців. Про ці та інші події ночі читайте у нашому дайджесті. 

Чи можуть США передати Україні касетні боєголовки

Україна нібито попросила США надати їй касетні боєголовки для реактивних систем залпового вогню та артилерійських снарядів, але адміністрація Джо Байдена поки що не готова виконати це побажання. У публікації, автори якої посилаються на низку американських та українських джерел, стверджується, що прохання про касетні боєзаряди - одне з найоднозначніших за весь час повномасштабного російського вторгнення.

Співробітники американської адміністрації нібито отримують такі прохання Києва вже кілька місяців, повідомляє CNN. При цьому Вашингтон повністю не виключає, що постачання можуть відбутися в майбутньому, але вважає їх крайнім заходом, необхідним лише у разі небезпечного виснаження українських запасів. Однією з головних перешкод отримання Україною касетних боєприпасів є обмеження на їх передачу за кордон, встановлені американським Конгресом.

Касетна зброя заборонена міжнародною конвенцією, ухваленою у 2010 році, проте ні Україна, ні США, ні Росія до неї не приєдналися.

Головна небезпека таких боєголовок - у тому, що оснащені ними снаряди або ракети несуть безліч самостійних дрібніших осколкових вибухових пристроїв, що вражають значні площі.

Як пише CNN, президент Джо Байден може скасувати встановлені конгресменами бар'єри на експорт касетних боєприпасів, але у Білому домі дають зрозуміти, що найближчим часом це навряд чи станеться.

"Здатність України досягати успіху в нинішній та наступних фазах конфлікту жодним чином не залежить від отримання цих боєприпасів і з цим не пов'язана", - сказав телекомпанії неназваний співробітник Конгресу США.

За даними американських журналістів та правозахисних організацій, російська армія неодноразово використовувала касетні боєприпаси під час нападу на Україну, що призводило до значних жертв, зокрема серед цивільного населення.

Для України, як вважають автори публікації, касетні боєголовки можуть вирішити два найважливіші завдання: заповнити нестачу боєприпасів для наданих США реактивних систем залпового вогню та артилерії, а також домогтися паритету з армією РФ з артилерійської могутності.

Зокрема, за даними телекомпанії, Київ просить надати йому касетні боєголовки для американських РСЗВ HIMARS та 155-міліметрових гаубиць. У США є чималі запаси таких боєприпасів - і з 2016 року вони знімаються з озброєння, оскільки "містять сотні дрібніших зарядів касетного типу, які часто залишаються на полі бою і загрожують цивільному населенню", повідомляло американське командування.

У відповідь на питання про небезпеку таких озброєнь неназваний український чиновник сказав: "Росіяни використовують ці касетні боєприпаси - і їм все одно. Ми боротимемося з російськими військами, а росіяни їх застосовують проти наших мирних жителів".

Пентагон прокоментував вибухи на аеродромах у РФ

Пентагон не координує з України всі атаки, які вона здійснює. Вашингтон не був обізнаний, хто завдав ударів на території Росії. Про це заявила заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх.

Вона наголосила, що США "постачають озброєння та системи", які потрібні українській стороні.

"Вони на місці приймають рішення щодо цілей та часу операцій. Ми надаємо військову допомогу. Тож ні, не обов'язково, що ми були проінформовані або обізнані про будь-які удари на території Росії. Ми бачили повідомлення про це. Але мені нічого додати", - продовжила вона.

Вона рекомендувала звернутися до українського військового відомства за подальшими коментарями з цього питання.

"Ми надаватимемо їм те, що їм потрібно для захисту своєї території, захисту їхніх громадян на полі бою. Звичайно, ми не хочемо ескалації. Ми не прагнемо ескалації. Ми не прагнемо війни з Росією. Але ми забезпечимо можливість для України захищатися ", - заявила Сінгх.

США працюють над зміцненням ППО України

Влада США працює над зміцненням системи протиповітряної оборони України. Про це йдеться у заяві спікера Білого дому Карін Жан-П'єр, зробленої під час брифінгу.

Її попросили прокоментувати інформацію про те, що Берлін та Варшава досягли угоди про розміщення систем Patriot у Польщі.

У відповідь вона зазначила, що цю домовленість має коментувати влада Польщі та ФРН, проте додала, що в цілому США "вітають зусилля союзників щодо зміцнення колективної оборони НАТО".

"Ми перебуваємо у тісній взаємодії з українцями щодо їхніх потреб у галузі безпеки. Ми працюємо над наданням Україні систем ППО, з цього конкретного питання, про комплекси Patriot, мені нема чого анонсувати сьогодні", - сказала вона.

У комітеті Конгресу США не підтримали аудит наданої Україні допомоги

Комітет з закордонних справ Палати представників США у вівторок незначною більшістю відхилив законопроєкт трампістського крила Республіканської партії про аудит усієї допомоги, наданої Україні, The Washington Post.

Попри заклики демократів, які складають більшість у комітеті, не підтримувати законопроєкт, його підтримали 22 конгресмени, у тому числі й помірніші республіканці. 26 виступили проти.

"Все це стосується підзвітності. Йдеться про прозорість. Чого ми боїмося? У нас мільярди та мільярди доларів йдуть в іншу країну", - сказав республіканець Тім Берчетт.

Представники Демократичної партії стверджували, що актуальність питання підзвітності не відповідає дійсності тоді, коли російські ракетні атаки руйнують українську інфраструктуру і цивільні об'єкти серед зими.

Світові ЗМІ писали про те, що республіканці, якщо повернуть контроль над Конгресом США, матимуть право заблокувати будь-яку допомогу Україні. Однак вони швидше уповільнять або скоротять її потік, ніж зупинять.

ООН задокументувала 441 вбивство цивільних російськими окупантами

За результатами роботи Моніторингової місії ООН оприлюднила доповідь про те, як російські військові вбивали цивільних осіб в українських містах і селах Київської, Чернігівської та Сумської областей у період з 24 лютого по 6 квітня 2022 року. Про це йдеться у звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини

У доповіді зазначається, що на сьогодні ООН задокументувала насильницьку смерть 441 цивільної особи (341 чоловіка, 72 жінок, 20 хлопчиків та 8 дівчаток) в Київській, Чернігівській та Сумській областях за перші 6 тижнів російського вторгнення. При цьому автори звіту зауважили, що реальні цифри, ймовірно, значно вищі, оскільки продовжується робота з підтвердження ще 198 вбивств, що сталися у цих трьох областях, коли вони були окуповані росіянами.

У доповіді наголошується, що вбивства цивільних осіб не обмежувалися окремими місцевостями, хоча деякі райони постраждали більше ніж інші. Наприклад, у місті Буча Київської області, яке перебувало під контролем російських військ з 5 до 30 березня, місія задокументувала вбивства 73 цивільних осіб (54 чоловіків, 16 жінок, 2 хлопчиків і 1 дівчинки) і продовжує роботу з підтвердження ще 105 ймовірних вбивств.

Свавільним стратам часто передували перевірки з боку росіян. Звичайне текстове повідомлення, елемент камуфляжного одягу або досвід військової служби могли мати фатальні наслідки для людини. 

У доповіді детально розглядаються 100 вбивств. За оцінками місії, 57 із них були свавільними стратами, 30 відбулися в місцях тримання від вартою, а 27 жертв були вбиті на місці невдовзі після того, як потрапили під контроль окупантів. Чоловіки та підлітки становили 88% жертв свавільних страт.

У доповіді зазначається, що хоча минуло багато місяців, відколи стало відомо про перші вбивства, ще багато потрібно зробити для притягнення винних до відповідальності. При цьому в ООН не знайшли жодних даних, чи розслідує російська влада страти цивільних українців.

Нагадаємо, глава Кремля Володимир Путін змушує населення до затяжної, виснажливої ​​війни з Україною, яка, як і раніше, спрямована на завоювання додаткових територій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube