Якщо не буде нових атак, то десь через три тижні ситуація стабілізується
Енергетична система України внаслідок російських масованих атак 23 листопада пережила перший блекаут. Відновити її цілісність вдалося протягом 10-11 годин, щоб повністю полагодити потрібно пару років. Зараз спостерігається дефіцит потужності.
Про це на брифінгу розповів директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. В усіх регіонах діють аварійні та планові відключення світла.
"Автоматика захисту спрацювала в системі, в результаті з одного боку стався блекаут, а з іншого — всі наші генеруючі потужності можуть бути швидко запущені та відновлені, що власне і сталося. На жаль, ті удари, які завдали, призвели до більш серйозних пошкоджень системи. Протягом 10-11 годин після того, як стався блекаут, систему відновили", - сказав Харченко.
За його словами, зараз поступово заживлюють побутових споживачів. Також збільшується потужність генерацій, яка подається в систему.
"Зараз ключовим фактором є атомні електростанції. Приблизно 70% потреб споживання в країні забезпечено. Вся критична інфраструктура заживлена, всі ключові елементи мережі працюють більш-менш штатно. Проблемою залишається нестача потужностей через, яку не можуть підключити на постійній основі всіх споживачів. Я розумію людей, які не мали підключень до електрики 28-30 годин, отримали її на три години і потім вона зникла. Це відбулось тому, що не вистачає потужностей, щоб заживити всіх" - пояснив Харченко.
Вночі, 23 листопада, система працюватиме на плановій потужності атомних електростанцій. Це дозволить повернутися до більш-менш планованих графіків відключень.
"Люди, щонайменше 16-18 годин на добу отримають живлення. Енергетики відпрацювали трохи швидше, ніж це було за протоколом. Технічно Київ, 26 листопада, матиме нормальне покриття електрикою", - додав Харченко.
Для того, щоб перейти до стандартних графіків (відключення триває не більше чотири-шість годин), знадобиться від п'яти до тижня. За місяць вдасться скоротити відключення і тоді майже не буде непередбачуваних відключень.
"Аварійні випадки можуть бути різні зараз ще додаються погодні умови. Енергетикам важко працювати на лініях та підстанціях. Якщо не буде нових атак, то десь через три тижні ситуація стабілізується. Для повного відновлення потрібно пару років", - наголосив Харченко.
Передбачити, чи призведуть нові масовані обстріли до блекауту — неможливо. Адже окупанти можуть не влучити у ціль, де є слабкі місця і відповідно відключень електроенергії не буде.
"Ми маємо кілька підстанцій у які прилетіло по 8-11 ракет за весь час і вони ніколи не попадають точно. Можливий сценарій аналогічний або значно м'якший. Гіршого, з того досвіду, який ми зараз бачимо, не передбачається", - сказав Харченко.
Міжнародні партнери налаштовані допомогти, виділяють кошти. Проблема у тому, що фізично вони не можуть багато, що зробити.
"Проблема трансформаторів вона невирішувана. Те, що знайдено, воно транспортується в Україну. Я не буду коментувати у яких обсягах, об'єктивно їх недостатньо, щоб відновити потреби і потужність системи", - акцентував Харченко.
23 листопада відбулась сьома масована терористична атака на енергетичні об’єкти України. Окупанти випустили 70 ракет, 51 із них збили. Вони влучили в обʼєкти енергетичної інфраструктури, які спричинили аварійні відключення в усіх регіонах України. Станом на 25 листопада забезпечено 70 % споживання електроенергії. В усіх регіонах діють аварійні та планові відключення. У період відсутності електроенергії функціонують пункти Незламності. Мапу таких пунктів по всій країні можна подивитись за посиланням. Там доступні базові послуги: електрика, мобільний зв’язок та інтернет, тепло, вода, аптечка. Безкоштовно і цілодобово. До чого варто готуватися українцям, якщо удари по енергетиці продовжаться ми розповідали тут.
Нагадаємо, за розповсюдження фото і відео обстрілів в Україні будуть жорстко карати. Крім того, Зеленський назвав регіони, в яких найважча ситуація з електрикою.
Також Інформатор писав, чи планують українці у разі блекауту змінювати місце проживання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.