Наразі мова йде про 500 тисяч таких рахунків, де сума перевищує 200 тисяч євро
В межах міжнародної угоди про автоматичний обмін податкової інформації Україна вже отримує інформацію про рахунки громадян України за кордоном. Наразі мова йде про 500 тисяч кейсів. Про це Новини.LIVE сказав Данило Гетманцев, голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.
"В межах міжнародної угоди про автоматичний обмін податкової інформації Україна вже отримує інформацію та звіти про рахунки громадян України за кордоном. Наразі мова йде про 500 тисяч таких рахунків, де сума перевищує 200 тисяч євро", — уточнив Гетманцев.
На питання журналістки видання, якими будуть подальші дії щодо громадян України, сума на рахунках яких перевищує дану суму, депутат відповів, що це питання до Податкової служби.
"Це вже залежить від податкової, нехай вона займається цими питаннями", — сказав він.
Україна засекретила фінансову інформацію, отриману нашою Державною податковою службою (ДПС) від своїх іноземних колег у рамках обміну фінансовою інформацією за CRS. Відомо, що підрозділи ДПС уже взялися за опрацювання масиву відомостей: українці отримують запити від податкової на підставі цих відомостей. Правознавці готуються до зростання кількості судових спорів із податковими органами через CRS.
На початку жовтня ДПС повідомила про перший успішний автоматичний обмін фінансовою інформацією між Україною та країнами-партнерами за стандартом Common Reporting Standard (CRS). Наразі до нього приєдналися 120 країн.
«Станом на сьогодні від контролюючих органів іноземних юрисдикцій інформації про відмову у здійсненні інформаційного обміну з Україною інформацією за стандартом CRS не надходило», — зазначив директор департаменту запобігання фінансовим операціям, пов'язаним із легалізацією доходів, отриманих злочинним шляхом, ДПС Артем Чехлов.
Водночас він уточнив, що зараз у фактичному обміні даними взяли участь лише 54 країни: наразі вони активували необхідні процедури. Наступний обмін інформацією CRS відбуватиметься до 30 вересня 2025 року. Під час обміну інформацією банки, страхові, інвестиційні компанії та інші фінустанови надають наступний набір відомостей:
Українська податкова отримала дані як про фізосіб із закордонними активами, так і про представників бізнесу. Юристи впевнені, що це великий масив відомостей. Вони не мають сумнівів: якщо інформації, отриманої в рамках автоматичного обміну, буде недостатньо, то окремим фізособам або підприємствам надсилатимуться уточнюючі запити. Таку можливість фіскали мали завжди. Особливо в рамках перевірок щодо КІК — контрольованих українцями іноземних компаній.
«Отримана в рамках автоматичного обміну інформація за рахунками іноземних компаній може бути використана податковими органами, у тому числі для здійснення контролю за дотриманням нашими резидентами (як фізичними, так і юридичними особами) правил КІК», — підтвердив партнер КАС Груп, адвокат Володимир Ситник.
Він нагадав, що в рамках першого автообміну Україна надавала відомості лише за друге півріччя 2023 року за підзвітними рахунками нерезидентів — фізичних та юридичних осіб, відкритих після 1 червня 2023 року. А також за рахунками іноземних фізосіб, відкритих до 30 червня 2023 року із залишком або вартістю понад $1 млн. При цьому Володимир Ситник припустив, що до нашої країни могли прийти дані від партнерів за весь 2023 рік або навіть ретроспективні відомості, якщо такий пункт був у двосторонніх договорах із тією чи іншою країною-партнером.
«До того ж сама угода CRS не закріплює певної суми, при досягненні або перевищенні якої відбувається обмін інформацією. Тому прогнозований обсяг даних справді значний і з наступним автообміном тільки збільшиться», — вважає Ситник.
CRS передбачає щорічний автоматичний обмін інформацією про визначені види фінансових рахунків між державами, які приєднались до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки. Податкові органи щорічно отримують масив даних щодо тих іноземних рахунків, які належать їх податковим резидентам, або які належать організаціям, що перебувають під контролем таких резидентів. У відповідь юрисдикції надають аналогічну інформацію податковим органам держав-партнерів щодо рахунків їх податкових резидентів. Збір інформації про рахунки, що підлягає обміну, здійснюють фінансові установи, які подають звіти податковим органам юрисдикцій, де вони здійснюють діяльність. Перший звітний період охоплював період з 1 липня до 31 грудня 2023 року, а перший обмін даними успішно завершився 30 вересня 2024 року. Станом на січень 2024 року близько 110 юрисдикцій є учасниками міжнародного багатостороннього автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки, включно з усіма державами-членами Європейського Союзу. Впровадження CRS в законодавство України та здійснення успішного першого міжнародного автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки відбулось за сприяння Програми Європейського Союзу з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.