Високопоставлена представниця ЄС Кая Каллас засудила дії грузинської поліції та повідомила про можливі наслідки уряду Грузії
Держави Європейського Союзу обіцяють "прямі наслідки" уряду Грузії через відмову країни розпочати євроінтеграцію. Зокрема, розглядатимуться питання можливих санкційних заходів та обмеження на видачу віз. Також частина грузинських послів у країнах ЄС подали у відставку, як знак протесту проти відмови країни у шляху до євроінтеграції.
Новопризначена верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас наголосила на підтримці народу Грузії у їхньому виборі щодо європейського майбутнього. За її словами, рішення керівництва країни відкласти переговори про вступ в ЄС до 2028 року зумовить відповідні наслідки, які будуть обговорюватись з країнами-членами ЄС. Також вона засудила дії грузинської поліції, які застосовували водомети перцевий газ та інші спецзасоби для розгону демонстрантів. Про це Кая Каллас заявила на своїй сторінці у соц. мережі X.
"Ми засуджуємо насильство проти протестувальників і шкодуємо через сигнали від правлячої партії про відмову продовжувати шлях Грузії до ЄС та її відкат у демократичному розвитку. Це матиме прямі наслідки з боку ЄС", - повідомила вона.
Відомо, що станом на 1 грудня щонайменше чотири посли Грузії склали свої повноваження у низці європейських країн. Про це вони також заявили на своїх сторінках в мережі Х. Залишив свою дипломатичну службу виконувач обов'язків посла Грузії в Італії Іраклій Векуа, подякувавши за "тепло, витримку і прощення". Посли в Нідерландах Давид Соломонія та у Болгарії Отар Бердзенішвілі висловили свою незгоду з новообраним курсом грузинського уряду, звільнившись зі своїх посад. Також подала у відставку посол у Литві Саломе Шапакідзе.
"Я подаю у відставку з посади посла Грузії у Литві. Для мене було честю та привілеєм служити національним інтересам моєї країни понад десятиліття та смиренно сприяти її суверенітету й територіальній цілісності, які нерозривно пов’язані з євроінтеграцією та євроатлантичним прагненням! Грузія – це Європа!", - заявила Саломе Шапакідзе.
Водночас прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе відкинув можливість проведення повторних парламентських виборів, попри масові акції протесту в країні. Він заявив, що уряд працює стабільно, а новий парламент, більшість в якому належить до партії "Грузинська мрія", висловив довіру новому складу Кабінету міністрів.
28 листопада прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе оголосив, що уряд країни вирішив відкласти переговори щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року. За його словами, Грузія зможе розпочати перемовини не раніше 2030 року, коли країна буде готова з економічного погляду.
Таке рішення викликало масу обурення у суспільстві. Сотні тисяч людей вийшли на вулиці Грузії із незгодою щодо рішення уряду країни. Поліція застосувала проти протестувальників водомети, перцевий газ та інші спецзасоби для розгону. Унаслідок сутичок 28 листопада десятки людей, серед яких також були журналісти та силовики, отримали травми. Правоохоронці затримали щонайменше 43 осіб. Протести не припинилися і в ніч з 29 на 30 листопада. Поліція знову застосувала водомети та газові капсули для розгону багатотисячної акції протесту в Тбілісі. Тоді затримали понад сотню осіб.
Також президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що не складе свої повноваження навіть після закінчення мандату, який має завершитись 16 грудня. Вона вважає новообраний парламент нелегітимним та неспроможним провести вибори й обрати нового президента. Нагадаємо, перші протести в Грузії розпочались у жовтні через фальсифікацію парламентських виборів у державі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.