Україна не погодиться на "гібридний" трибунал над рф - Офіс президента

Основним варіантом залишається трибунал за рішенням Генасамблеї ООН

Трибунал над рф
Судити російську верхівку слід за всіма міжнародними нормами

Україна не має наміру погоджуватися на будь-які "гібридні" формати трибуналу над рф за злочини проти України. Головним варіантом був та залишається класичний міжнародний Гаазький трибунал за допомогою Генасамблеї ООН. 

Про це заявив заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов. Свою думку він виклав у пості на Facebook. 

За словами чиновника, останніми днями в медіа почала ширитися інформація, що Київ нібито згодиться на "гібридний" трибунал над росією чи щось в такому дусі. Однак українська влада це повністю заперечує. Для України найбільш легітимною та авторитетною залишається модель створення міжнародного трибуналу на основі ухвалення резолюції Генасамблеї ООН та угоди між Україною та ООН.

"Попри скептичні настрої інших країн, ми вважаємо, що саме такий сценарій є швидким і однозначно самим ефективним інструментом реалізації міжнародного права", - каже Смирнов.

На даний момент "триває робота" в цьому напрямку, резюмував радник голови ОП.

"Гібридний" трибунал над росією: що це таке

Зазначимо, що Україна є державою, яка досі не ратифікувала Римський статут. Простою мовою це означає, що формально наша країна не визнає примату міжнародного правосуддя та Гаазького трибуналу над національним судочинством. Втім, в українській владі кажуть, що це не повинно стати перепеною на шляху до засудження керівництва рф.

В силу вищезгаданих причин на заході почали пропонувати Києву такий собі "гібридний формат" трибуналу. За задумом, суд буде здійснюватися за кордоном, але при цьому діятиме в рамках української судової системи. Тобто, такий собі "український суд на виїзді". Однак Україні такий формат геть не підходить з багатьох причин.

"Причин більш, ніж достатньо: окрім необхідності внесення змін до Конституції України, що неможливо під час воєнного стану, ризик звуження юридичної оцінки злочину агресії до рівня збройного конфлікту двох країн очевидний. Злочин агресії, який вчиняє російське вище політичне та військове керівництво проти України - це злочин проти всього цивілізованого світу. Нам не потрібно рішення трибуналу іменем України - воно потрібне іменем цивілізованого світу", - пояснюють свою позицію в Офісі президента.

Ще одним із варіантів є "інтернаціоналізований трибунал". Він має бути створений в іншій країні (найкраще нейтральній, наприклад, у Швейцарії), правова система якої заслуговує на довіру. Далі цей кейс розглядатиме Генасамблея ООН. Такий спосіб для Києва є в принципі більш-менш прийнятним - однак також не найкращим. 

Для розслідування саме злочинів агресії (тобто загарбницької війни) треба, щоб обидві сторони конфлікту були членами Міжнародного кримінального суду (МКС) та ухвалили відповідну поправку про визнання його юрисдикції. Тобто МКС легше довести вину окремого російського військового у вчиненні воєнного злочину, ніж всього військово-політичного керівництва рф. Тож Україна пропонує партнерам підтримати ініціативу зі створення спеціального міжнародного трибуналу для покарання росії за злочин агресії проти України.

Раніше ми вже докладно писали про створення спеціального трибуналу над російським режимом. "Інформатор" також повідомляв, шо Гаазький суд може видати новий ордер на арешт путіна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube