У Зеленського розповіли, коли буде визначений формат спецтрибуналу за злочин агресії рф проти України

Читать на русском

Наразі існують три різні моделі створення спецтрибуналу, Україна виступає категорично проти однієї з них

Читать на русском
Андрій Смирнов, конференція
Міжнародна конференція "Міжнародний трибунал за злочин агресії проти України"

Наразі існують три різні моделі створення спецтрибуналу, Україна виступає категорично проти однієї з них

В Офісі президента повідомили, що формат створення спеціального трибуналу за злочин агресії проти України може бути визначений до кінця цього року. Позиція нашої держави полягає в тому, щоб відійти від питань політичних до формально юридичних.

Про це повідомив заступник голови ОП Андрій Смирнов у понеділок, 21 серпня. За його словами, наступне засідання координаційної групи, до якої входить 38 країн, заплановано на вересень у Гаазі.

"Ми дуже хочемо, і в нас обережний оптимізм, що до кінця року ми зможемо дійти до якоїсь реальної фіналізації моделі, як працюватиме трибунал. Нам хочеться конкретних фіналізованих рішень для того, щоб весь цивілізований світ отримав належний механізм покарання за вчинення злочину агресії", - каже Смирнов.

За його словами, є три різні моделі створення трибуналу:

  • за допомогою рішення Генеральної асамблеї ООН;
  • створення гібридного трибуналу як частини української судової системи;
  • на основі багатостороннього договору.

Але Україна виступає категорично проти гібридного трибуналу. Заступник голови ОП розказав, чому саме ця модель не вигідна для України.

"Україна категорично проти такої моделі створення трибуналу з декількох причин. Ключова - під час воєнного стану створення такого суду потребуватиме змін до Конституції. Це зробити буде неможливо", - пояснив Андрій Смирнов.

Як відбуватимуться переговори

Також Смирнов зауважив, що переговори щодо формату майбутнього трибуналу в рамках роботи координаційної групи перебувають на стадії "битви аргументів".

"Ми вивчаємо плюси і мінуси різних моделей. Одне можу сказати однозначно: ми не підтримували і не підтримаємо ідею створення гібридного трибуналу саме як частини судової системи України. Є різні інші компромісні версії, про які ми наразі не можемо вам говорити, вони поки що є дипломатичною таємницею, ми їх обговорюємо за зачиненими дверима, але ми хочемо вже йти до фіналізації домовленостей із ключовими партнерами стосовно моделі та роботи трибуналу", - наголосив він.

Наразі позиція України полягає в тому, що рішення трибуналу щодо агресії має бути міжнародно визнаним. 

"Для цього потрібна легітимність, авторитет і, власне, максимальне поширення рішення трибуналу у всьому світі. Рада Європи - теж цікава модель, між іншим, ми розглядали різні версії інтернаціональних трибуналів, рішення ми ще не ухвалили. Наприклад, трибунал може створюватися як частина судової системи іншої розвиненої країни, а зверху голосується резолюція Генасамблеї ООН на підтримку цього трибуналу, що відкриває можливість для швидкої ратифікації всіма членами ООН цивілізованої частини світу", - додав Смирнов.

Створення спецтрибуналу

Нагадаємо, що наприкінці 2022 року Єврокомісія запропонувала створити спеціальний суд для розслідування злочинів агресії росії проти України. Розглядалися два варіанти:

  • спеціальний незалежний міжнародний трибунал на основі багатостороннього договору;
  • "гібридний суд", що поєднує національну юрисдикцію та процес на основі міжнародного права.

Справа про злочин агресії має бути "дуже солідною", адже за її результатами можуть бути притягнені до відповідальності керівництво росії, у тому числі глава держави, глава уряду та міністр закордонних справ.

За словами високопосадовця ЄС, найбільш реалістичною перспективою притягнення до відповідальності винних у злочині агресії проти України є так званий "гібридний трибунал"

Також Інформатор повідомляв, що 4 березня Україна підписала угоду про створення у Гаазі Міжнародного центру з розслідування агресії Росії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.