Україна порушила питання виключення росії з Організації Об'єднаних Націй.
Міністерство зовнішніх справ України заявило, що росія незаконно займає місце CРСР. Для того, аби досягти зрушення цього питання необхідно було заручитися підтримкою союзників та країн-партнерів у цій міжнародній організації.
У понеділок, 26 грудня МЗС України порушило питання виключення росії ООН. В оприлюдненій заяві йдеться про те, що Статуту ООН було порушено. Внаслідок цього перебування в ООН рф замість СРСР є незаконним.
«Російська федерація зайняла крісло постійного члена Радбезу ООН в обхід визначених Статутом ООН процедур. Це відбулося на підставі звичайного листа Президента РРФСР Бориса Єльцина на ім’я Генерального секретаря ООН, який був відправлений 24 грудня 31 рік тому. Чинний Статут ООН не містить слів «російська федерація». Їх немає, зокрема, у Статті 23 Статуту, де перелічені постійні члени Ради Безпеки ООН», — йдеться в заяві.
За процедурою, звернення росії до ООН про бажання продовжити членство в міжнародній організації мало бути розглянуто на Раді Безпеки та Генасамблеї. Саме так вчинили новоутворені держави-члени ООН Чехія і Словаччина після розпаду Чехословаччини — інших процедур Статутом не передбачено. Таким чином, підсумовують у МЗС, росія — узурпатор. Крім того, однією з вимог до кандидата в члени ООН є миролюбна політика, що ніяк не співставне з визначенням країна-терорист чи країна-агресор.
«Це лише питання часу, коли дії рф дискредитують та зруйнують усю систему ООН — єдину й безальтернативну глобальну міжурядову інституцію, яка об’єднує за столом переговорів усі держави світу», — зазначають наші дипломати в заяві.
Хоча йшла тривала підготовча робота союзників України в ООН, задумане буде непросто втілити, вважає Голова громадської ініціативи «Україна в НАТО» Юрій Романюк. За його словами, для того, щоб можна було взагалі розпочати розгляд цього питання, потрібно було заручитися попередньою підтримкою принаймні 98 країн-учасниць. Але далі постає найголовніше питання: якою має бути процедура.
«Статут ООН не передбачає, взагалі не існує жодної статті в Статуті ООН, якою б була визначена процедура виключення будь-якої країни з лав Організації Об’єднаних Націй, а, тим більше, з Ради Безпеки ООН», — вважає експерт
Росія набула права членства в Радбезі ООН на підставі листа президента СРСР Бориса Єльцина. Очільник Союзу не мав навіть права представляти інтереси рф, адже це була зовсім інша держава. Але тепер, щоб розв’язувати питання зловживання росією своїм статусом в ООН, слід погодити позиції двох третин країн-учасниць щодо того, як це зробити: призупинити членство рф у Радбезі, регламентувати застосування права «вето» країнами-членами радбезу, чи взагалі виключити країну-агресора зі складу Організації.
За словами пана Романюка, ключовою ж проблемою в разі визнання факту, що росія незаконно займала своє місце в Радбезі є те, що в такому разі незаконними слід визнати також усі рішення цього органу влади за останні 30 років, що зробити неможливо. Тому юристи країн-ініціаторів перебувають у пошуку можливих шляхів розвязання питання.
Водночас були преценденти з виключення країн з організації. Йдеться про виключення з ООН у 1971 році Китайської Республіки (Тайвань) та включення замість неї Китайської Народної Республіки. А стосовно замороження членства, то таке практикували свого часу щодо Південно-Африканської республіки.
Виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень Пента Олександр Леонов констатує, що виключити росію з Ради Безпеки ООН буде технічно непросто. Водночас можна спробувати знайти інший шлях.
«Є і інша ідея — розширити Радбез ООН за рахунок нових членів, наприклад, Індії, Японії, Німеччини, які здатні впливати на глобальну політику. Такий крок може зменшити статус та вагу росії в ООН», — каже пан Олександр.
Варто зазначити, що після початку повномасштабної російської агресії в Україні всім стало зрозуміла необхідність реформування ООН. Використовуючи своє право «вето», росіяни полегшили собі агресію, саботували прийняття важливих рішень щодо стримання агресивних дій кремля.
«Ми не думаємо, що дії, які робить росія в Україні, гідні країни, яка є постійним членом Ради Безпеки. Проте вони є постійними членами. Отже, над чим ми працюємо в раді та в ООН, то це ізолювати їх — засудити їх, ізолювати їх, видалити їх із тих інституцій, де ми можемо це зробити», — сказала посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд, передає «Голос Америки».
Водночас виключення росії із РБ ООН та на інших міжнародних майданчиків для дискусії може мати й негативні наслідки, адже призвело б до ще більшої ізоляції Москви. Глобальна спільнота мала б менше можливостей вести діалог із країною-терористом.
Раніше ми писали про те, чому росію не вдається вигнати з ООН і які зусилля до цього докладають українські дипломати. Також ми повідомляли, що Генсек ООН засудив росію за намір анексувати території України після псевдореферендумів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.