Як вигнати росію з ООН? Це можливо і це треба зробити – політтехнолог Сергій Гайдай

Українців закликають підписати петицію

Як вигнати росію з ООН?  Це можливо і це треба зробити – політтехнолог Сергій Гайдай
Політтехнолог Сергій Гайдай розповідає, як вигнати росію з ООН

200 тисяч українців вже поставили підписи під петицією, яку ініціював рух «Геть росію з ООН», започаткований ГО «Громадскій Хаб». Але треба зібрати як мінімум 2 мільйони підписів, щоб в ООН зрозуміли важливість цього кроку і почали діяти. Чому це вкрай сьогодні важливо і як долучитися до справи, яка може покласти край всесвітньому російському злу, розповів український політтехнолог Сергій Гайдай.  

 

Історичний факт: росія незаконно перебуває в ООН

Росія не є легітимним членом ООН. І саме цей факт дає повне право вимагати, щоб її з ООН викинули, вважає Сергій Гайдай

«В 1991 році членом ООН був ще радянський союз. І ще дві радянські країни. Це Україна і Білорусь. Сталін, коли створювали ООН в 45-му році,  хотів мати більше голосів і світовій спільноті заявив, що у нас всі республіки в складі конфедерації мають статус незалежних країн. Тобто, за уставом ООН вони вільно об’єднались в радянський союз і вільно можуть виходити . А Білорусь і Україна мають моральне право стати країнами-засновницями ООН. Тому що під час Другої Світової війни вони дуже сильно постраждали і втратили найбільшу кількість своїх мешканців. І таким чином, ми, Україна, як суб’єкт, який є засновником ООН, пройшла всі процедури вступу. Наприклад, Україна ратифікувала своїм тодішнім парламентом – ВР радянської України - ратифікацію статуту ООН. Так і залишаємося. А такий суб’єкт, як радянський союз  зник. Росія не проходила жодних процедур. Вона мовчки сіла в кресло радянського союзу і замінила табличку. Тобто, формально вона не є членом ООН. Хоча вже 30 років робить вигляд, що вона там працює, щось блокує і таке інше. Жодна країна в такій же ситуації не сідала мовчки в крісло. Наприклад Сербія дуже хотіла зайняти місце Югославії. Але вона проходила всі процедури.  Всі радянські республіки там по праву, а росія – ні. Країни Балтії – всі проходили процедури. За них голосували, вони ратифікували устав ООН. Чехія і Словакія, коли стали окремими країнами проходили всі процедури», - нагадав Гайдай.

По-перше, росію варто виключити з Радбезу ООН

За словами Сергія Гайдая, діяльність росії саме в Раді безпеки ООН, одна із причин, чому ООН не може приймати рішень. Бо росія має право вето.

«Рада безпеки – це такий орган ООН, який робить майже неможливим прийняття  будь-якого рішення проти росії. Особливо пов’язане з війною. Бо постійні члени ООН мають так зване право вето. Якщо Рада безпеки не голосує на 100 відсотків за якесь рішення, то його і не приймають. Тому ООН не працююче», - зауважив Гайдай.

Він також звернув увагу на те, що сама росія вважає свою присутність в Радбезі ООН – змогою «визначати долю світа». І пишається цим. 

«Пан Медведєв, колишній президент росії, якось заявив, що чим би не закінчилась війна , росія завжди буде залишатися країною, яка визначає долі світу. Що таке є в росії, що вона буде такою країною? Він сказав, що в них є три козирі. Перше – це тисячолітня історія російської імперії. З цим ми часом розберемося. А два інших козирі дуже важливі. Другий – це самий більший в світі ядерний потенціал. А третій – це місце в Раді безпеки ООН. Тобто, максимальний вплив. Так що нам недостатньо просто вийти на кордони нашими військами. Що таке для нас перемога? Це зробити так, щоб більше не було можливості у росії для агресії. І ось ці два питання, що вони можуть впливати на світ через Раду безпеки ООН , а також можуть застосувати ядерний потенціал – відповідь на них знаходиться саме в ООН. Бо якщо ми виведемо їх з Ради безпеки, то світ може приймати рішення стосовно їх ядерного потенціалу. Наприклад, вимагати ядерного роззброєння росії – раз.  Міжнародного контролю військами ООН – два. Розташувати миротворців вздовж білоруського кордону. Нам це б дуже сильно допомогло. Лукашенко не попер би на війська ООН, на миротворців. Тому що, якщо ти атакуєш війська ООН – ти заявляєш війну всьому світу», - сказав Гайдай. 

Він привів ще один приклад. Питання репарацій. ООН прийняла резолюцію про необхідність їх вилучення. За словами Сергія Гайдая, це важлива перемога. Але що буде далі – можна спрогнозувати.

«Не можна примусити країну виплачувати репарації, якщо не буде рішення ООН. Сьогодні у росії існують величезні активи за кордоном. Але сьогодні не можна без рішення ООН їх використати, як репарації. Це рішення заблокує росія, знаходячись в Раді безпеки», - сказав він.


Що робить Україна для того, щоб позбавити рф незаконного статусу?

Рух «Геть рф із ООН!», розпочатий за ініціативою громадської організації «Громадскій Хаб», на сьогодні – єдина відкрита платформа, яка дає відповідь на питання – як вигнати росію з ООН, каже Сергій Гайдай.

«Спочатку  до цього я ставився доволі скептично. Мені здавалося це неможливим. Хто ж її вигоне з ООН? Але після спілкування з членами ГО – це доволі досвідчені міжнародні юристи, вони мене переконали, що це можливо. Є така перспектива. Це можливо і це дуже корисно. Ми відкрили  Ютуб-канал , який так і називається «Геть росію із ООН». Там зараз 24 амбасадори, 24 відомих українця, які закликають українців, своїх прихильників підписувати петицію , яка теж називається «Геть росію з ООН». Коли я спілкувався з багатьма відомими українцями, вони теж спочатку не вірили, що можна досягти якогось результату. А по-друге , вони не зовсім розуміли навіщо це потрібно”, - розповів Гайдай. 

Він додав, що за той час, як працює ГО «Геть росію з ООН», багато різних людей підтримали заклик. 

«Все більше міжнародних організацій заявляють, що сьогодні росії, коли вона знаходиться в стані війни з Україною, не місце в ООН. Тому що ця організація створена саме для того, щоб запобігати воєнним конфліктам», - сказав він.

Сергій Гайдай повідомив, що сьогодні стратегія  - добитися від секретаріату ООН визнання, що документів , які б підтверджували легітимізацію там росії - немає. 

«Якщо цей факт буде визнаний, то далі  треба вимагати не допускати до засідань представників росії. І це алгоритм про який юристи кажуть - можливий. Тільки треба зусилля всього суспільства», - підкреслив він.

Що може зробити кожен українець, щоб наблизити це рішення?

Сергій Гайдай закликає всіх українців долучитися до підписання петиції, яку ініціювала ГО «Геть росію з ООН». Вна вимагає надати документи про нелегітимність росії в ООН. 

«Після того, як ми наберемо декілька мільйонів підписантів, а на сьогодні  їх 200 тисяч, я думаю, ООН не зможе ігнорувати. І світове суспільство не зможе ігнорувати цю петицію . У наших юристів ще як мінімум дві стратегії. Більш того,  наші представники спілкувалися з представниками Держдепу США. В неформальних бесідах ті сказали, що вони готові йти по так званому алгоритму ПАР. ПАР колись виключали з ООН за апартеїд. Потім знов приймали. Є ще третій алгоритм. Це алгоритм китайський. Нагадую, в чому прецедент Тайваню і Великого Китаю.  КНР і Китайською республікою. Тайвань називається Китайською республікою. Коли ОНН створювалося, то делегацію Китаю представляв режим Чан Кайші, який знаходився на Тайвані. І до 70-х років Китай в ООН був представлений Тайванем. А великий Китай, комуністичний, завжди був в протесті проти цього. Був незадоволений. Але завдяки впливу саме адміністрації Ніксона, який хотів налагодити стосунки з великим Китаєм, особливо коли Китай був в конфлікті з радянським союзом, вони поміняли статус. Таким чином делегація Тайваню перестала представляти Китай. Про що я кажу. Що виключення і включення в ООН різних країн – такі прецеденти є. І стратегій, як це робити - багато. Просто це треба робити», - зауважив Гайдай.

Підписання петиції – це важливий елемент боротьбі на дипломатичному фронті, сказав Сергій Гайдай.

«Так, я погоджуюсь, основна наша перемога на фронті. Саме на фронті вирішується доля України, доля цієї війни взагалі і доля світу. Але підписання петиції вважаю дуже важливим елементом. Це справа не тільки дипломатів, юристів, а ще й всіх українців. Мільйони підписів, які ми зберемо - важливий крок. Я скажу таку філософську річ. Це дуже важливо. Я стикнувся з тим, що багато навіть відомих українців, є песимістами . Скажіть, а яка кількість людей у світі  казала що повний напад росії на Україну неможлива. Помилились. Яка кількість людей казала, що Україна цій війни не витримає і буде завойована. Вони всі помилялись.  Ми сьогодні робимо це неможливим. Кожен може долучитися невеличким своїм зусиллям і підписати петицію. Всю іншу роботу ми зробимо. І наш Президент, тому що він самий впливовий українець і дійсно може зрушити це з місця. Дивіться, він дуже багато чого зробив, щоб змінити світову ситуацію. Сьогодні б’ємо росіян і викинемо росію з ООН», - переконаний він.

Скільки може піти часу на виключення росії з ООН?

Сергій Гайдай вважає, що це питання – викинути росію з ООН, може вирішуватися від одного до трьох років. Він аргументує тим, що експерти прогнозують  повну перемогу Україні на фронті протягом 1-2 років. І саме вона дуже сильно допоможе процесу виключення росії з членів ООН. 

«Бо країна, яка програє війну з Україною не буде мати аргументів, чому вона, розв’язавши війну і програвши її, знаходиться ще  в такій поважній організації як ООН. Не маючи документів, які підтверджують їх легітимність. А ще й в Раді безпеки. Більш того, є ще одна ідея, яку я буду підтримувати. Я би не просто вигнав росію з ООН і звільнив її крісло в Раді безпеки. Я знаю кого зробити постійним членом ради безпеки, враховуючи історичну ситуацію. Україну. Бо ми повинні мати потужний вплив на світ. Тому що ми дорого за це платимо», - сказав він і зауважив, що після того, як росія програє, вона повинна пройти реальну процедуру в ООН. 

«Щоб за неї голосували, щоб вона ратифікувала устав ООН. Але в уставі ООН сказано, що членом може бути та країна, яка не веде агресивної війни. Як сказав один із наших партнерів, Роман Безмертний – хай вони пройдуть чистилище».

Як підписати петицію?

  • Перейти на сайт петиції https://chng.it/hpnP4gH7kb
  • Заповнити форму, вказавши своє ім’я, прізвище, адресу електронної пошти
  • Натиснути кнопку «Підписати петицію»
  • Перевірити електронну пошту та активувати свій підпис
  • Поширити посилання на петицію у соцмережах, щоб залучити до підписання друзів.

Раніше Інформатр повідомляв, що Генеральна асамблея ООН ухвалили дві резолюції для України. Одна затверджена, а інша ще на етапі погодження. Однак Україна робитиме все, аби запрацювали обидві. Про це заявив президент України Володимир Зеленський.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube