Удар російською МБР: чи зможе Україна збивати таку балістику, яка вдарила по Дніпру

Росіяни 21 листопада вперше застосували міжконтинентальну балістичну ракету, яку випустили по Дніпру. В Україні нема потужностей, щоб збивати таку зброю

Рубіж, колаж Інформатора
Для ураження такої ракети потрібні дорогі і специфічні протиракетні комплекси

Росія вдарила по Дніпру міжконтинентальною балістичною ракетою (МБР). Як повідомив Генштаб ЗСУ, обійшлося без наслідків. Щоб збити таку ракету, потрібна система ПРО. "Патріот" для цього не підійде. Такі системи є, деякі з них могли б стати доступними в Україні. Але тут все впирається у ціну.

На відео з Дніпропетровської області, яке розійшлося в мережі, видно всі характерні риси застосування МБР. Зазвичай такі ракети оснащені боєголовками, що розділяються, з системою самонаведення. Їхній приліт схожий на салют.

Через те, що боєголовки підлітають, ППО складно протидіяти ракетам подібного типу. Друга причина – траєкторія польоту таких ракет балістична. Тобто вони підіймаються дуже високо над землею, а потім мчать вертикально вниз.

Для ракет середньої дальності підходять винищувачі F-35 та комплекси THAAD

Фахівці кажуть, що "Патріот" не зможе протидіяти МБР. Однак у світі існують системи оборони, які дають змогу збивати такі ракети. Зокрема, такою системою є багатошарова ППО Євросоюзу, яку у 2022 році, на початку великої війни, ще називали "закритим небом»".

Точна структура цієї системи протиракетної оборони тримається у секреті. Найбільш відомою її частиною є Active Layered Theater Ballistic Missile Defence, ALTBMD (активна система ешелонованої протиракетної оборони театру військових дій).

Принцип роботи цієї системи такий: за допомогою потужних наземних радарів, орбітальних супутників та винищувачів Lockheed Martin F-35 вона виявляє пуски ракет, а потім збиває їх ракетами-перехоплювачами з тих же F-35 або наземних пускових установок.

Україні ця система наразі недоступна: дуже дорого і складно. Один F-35 коштує мільярд доларів, а їх треба багато. Однак є комплекси THAAD, це грубо кажучи аналог Patriot для ракет середньої дальності. Тобто саме для таких, як російський "Рубіж".

Зазначимо, зараз немає доказів, що росіяни застосували саме "Рубіж" РС-26 для удару по Дніпропетровській області. Однак THAAD також цілком згодиться і для інших МБР Росії, таких як Ярс, Тополь-3М.

Різниця THAAD з "Патріотом" у влаштуванні ракет, структурі наземних комплексів та РЛС. Але головне у ціні. THAAD у десятки разів дорожчий. Проте експерти вказують на ще одну його відмінність: не особливо важливо, де розташований THAAD - у Львові, Одесі чи Харкові. З будь-якої точки України він може вразити МБР ще до того, як випустить свої боєголовки.

Як і Patriot, ракети THAAD немає бойової частини. Знищення МБР здійснюється шляхом зіткнення. Або, якщо з науки, це називається "кінетичне перехоплення".

На початку війни ймовірно йшли переговори про постачання THAAD. Однак це нічим не скінчилося. Найімовірніше, що причиною відмови США надати Україні комплекси THAAD, окрім ціни, стало те, що Росія не використовувала раніше МБР для ударів по Україні.

Вже потім стало відомо, що США поставили Ізраїлю батарею THAAD. Тепер Ізраїль хоче ще одну батарею.

У листопаді 2018 року Саудівська Аравія підписала зі США угоду про купівлю комплексів THAAD на суму 15 млрд доларів. У грудні 2017 року за розміщення THAAD на своїй території проголосував парламент Японії, а в січні 2018 року система була розгорнута у Південній Кореї.

Дещо більш екзотичне: SM-3 та SBIRS

Ще одне рішення теоретично можливе для України: це використання американських протиракет SM-3. Ці ракети підходять для знищення МБР середньої дальності, таких як Рубіж та Ярс, а також низькоорбітальних супутників.

Американці використовують SM-3 у своїй протиракетній обороні Іджіс (Aegis). Особливість Іджіс у тому, що вона розміщена на кораблях ВМФ США. Таким чином ця система ПРО може переміщатися у просторі та закрити небо над театром воєнних дій у будь-якій точці світу.

Однак SM-3 можна використовувати локально, як і THAAD. Щоправда, тут є проблемка. Одна така ракета коштує 24 мільйони доларів. Станом на 2012 рік було виготовлено 135 ракет, і на цей час їх навряд чи стало значно більше.

Крім того, американці так і не завершили розгортання своєї системи "зоряних воєн". Вона за задумом могла б знищувати балістичні ракети з космосу. Правдива назва цієї системи – SBIRS. Система планувалася у два ешелони. Розгортати перший почали ще у 1990-ті. Поки його запускали, SBIRS визнали морально застарілою та вирішили будувати вже нову систему. Як там прогрес невідомо. Поки що ж "зіркові війни" працюють лише впівсили.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube