Що не так зі звітом МАГАТЕ про ситуацію на Запорізькій АЕС

Читать на русском

Звіт не містить висновків щодо безпеки персоналу і воєнних злочинів окупантів

Читать на русском
Що не так зі звітом МАГАТЕ про ситуацію на Запорізькій АЕС

Звіт не містить висновків щодо безпеки персоналу і воєнних злочинів окупантів

Представники Міжнародного агентства з атомної енергії відвідали Запорізьку АЕС. Вони оприлюднили звіт, але не звернули увагу на безпеку персоналу. Також МАГАТЕ проігнорували злочини, які вчиняють російські окупанти щодо працівників атомної станції.

За словами уповноваженого Верховної ради з прав людини Дмитра Лубінця, мовиться про вбивства, катування, незаконні арешти та кримінальне переслідування. Омбудсмен ознайомився зі звітом місії МАГАТЕ, передає Інформатор.

"Ознайомився зі звітом місії МАГАТЕ International Atomic Energy Agency (IAEA), який охоплює період з 28 квітня до 5 вересня, і крім кричущої ситуації навколо і на території Запорізької АЕС в звіті також йде мова про Чорнобильську АЕС в період її окупації навесні 2022 року", - повідомив Лубінець.

Він подякував представникам місії та очільнику МАГАТЕ Рафаелю Гроссі за сміливість та пророблену роботу. Задля безпеки українців, світу і запобіганню екологічної катастрофи омбудсмен підтримує висновок про потребу демілітаризації ЗАЕС та встановлення безпечної зони.

"Однак, хочу відмітити, що звіт МАГАТЕ майже не приділяє уваги фактам, які стосуються безпеки персоналу і тим воєнним злочинам, які вчиняють російські військовослужбовці по відношенню до працівників атомної станції: вбивство, катування, незаконні арешти та кримінальне переслідування", - наголосив Лубінець.

У звіті вказані лише про стресові умови, тиск та загрози, які постають перед персоналом станції. Однак не згадуються позасудові страти та катування персоналу російськими військовослужбовцями, про які вже відомо.

"І хоч місія МАГАТЕ неодноразово наголошувала про те, що не хоче бути інструменталізованою та використаною у політичних дискусіях, варто зазначити, що безпека персоналу не є політикою, а одним з принципів ядерної безпеки. І мовчати про вчинення воєнних злочинів по відношенню до персоналу станціх російськими військовослужбовцями, які де-факто контролюють Запорізької АЕС, є неприпустимою помилкою", - акцентував Лубінець.

За його словами, таке мовчання МАГАТЕ спонукає росію поширювати цю практик та застосування її в подальшому. Він також здивований, що у звіті зазначено про необхідність припинення обстрілів території ЗАЕС та навколо неї, проте не зазначається, що саме російська сторона такі обстріли здійснює.

"Безпека Європи знаходиться в руках працівників станції в тій самій мірі, як відповідальність за можливу катастрофу лежить на російській федерації. Персонал для збереження сотень тисяч життів не може перестати виконувати свою роботу, а це означає, що йому в першу чергу повинні бути надані гарантії безпеки", - додав Лубінець.

Візит МАГАТЕ на ЗАЕС

Зазначимо, візит місії МАГАТЕ відбувся на тлі погіршення ситуації з безпекою на об'єкті. Російські війська влаштовували постійні провокації з обстрілами території атомної станції та розташованих на ній об'єктів, у кожному випадку звинувачуючи Збройні сили України. Крім самого глави МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, до складу делегації увійшли 13 експертів з нейтральних країн. Зокрема, тому, що рф не погодила участь представників США, Великобританії, які надають Україні військову підтримку.

До 5 вересня на станції залишалися шестеро учасників місії, станом на зараз – лише двоє. Очікується, що в такому кількісному складі МАГАТЕ буде представлено на Запорізькій АЕС на постійній основі.

Нагадаємо, росіяни погрожують підірвати заміновану Запорізьку АЕС. Крім того, в Україні створили штаб для цілодобового моніторингу ситуації навколо Запорізької АЕС. 

Також Інформатор писав, що робити у випадку радіаційної аварії на Запорізькій АЕС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Заголовне фото: з відкритих джерел

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.