У знищеній друкарні Vivat у Харкові згоріли 50 тисяч книг: наслідки удару РФ відчує вся галузь книговидавництва

Читать на русском

Більшість поліграфічних потужностей України зосереджені саме у Харкові, тут друкуються не менше 85-90% всіх українських книг

Читать на русском
Знищена друкарня Vivat
Відновлення роботи друкарні може зайняти щонайменше кілька місяців

Більшість поліграфічних потужностей України зосереджені саме у Харкові, тут друкуються не менше 85-90% всіх українських книг

В результаті удару по друкарні Vivat у Харкові, який стався 23 травня, згоріли 50 тисяч книг. Наслідки руйнування масштабної типографії відчує уся галузь українського книговидавництва. Відновити "Фактор-друк" буде неможливо без підтримки держави і міжнародної спільноти. А перемістити друкарню з Харкова в більш безпечний регіон - дуже дорого, на додачу ще й виникне проблема зі спеціалістами.

Про кількість знищених Росією українських книг повідомив президент України Володимир Зеленський. Він наголосив, що російський терор має програти, а для цього потрібна достатньо протиповітряної оборони, достатні далекобійні можливості наших воїнів та достатньо сміливі політичні рішення партнерів України.

"Вчорашній удар Росії по Харківській області, унаслідок якого загинули й були поранені люди, зруйнована друкарня і спалено 50 000 книг, демонструє, що Росія воює з людяністю і всіма аспектами нормального життя", - написав український лідер в соцмережах.

Власник поліграфічного комбінату "Фактор-Друк" Сергій Політучий в ефірі "Радіо Свобода" розповів, що відновити зруйноване російським ударом виробництво друкарні Vivat у Харкові буде неможливо без підтримки держави й міжнародної спільноти. Крім того, за його словами, ця атака Росії матиме наслідки на всю галузь книговидавництва в Україні, адже через безпекову й енергетичну ситуацію у Харкові місцеві друкарні й так працювали не на повну і не забезпечували потреби всіх видавництв.

Кадри зі зруйнованої друкарні. Фото: Харківська ОВА
Кадри зі зруйнованої друкарні. Фото: Харківська ОВА

"Склалася ситуація, коли всі сукупні потужності друкарень України вже не могли забезпечити потреби видавництв. З руйнуванням нашої типографії сукупна потужність зменшиться не менш ніж на 30-40%. І таким чином, сам процес друкування книг, включаючи і підручники, яких ми друкували - я не знаю, мабуть, до 50% всіх підручників, які друкувалися у державі. І тому як це будемо робити завтра, я на зараз не знаю. І я розумію, що без підтримки і міжнародної спільноти, і держави це питання буде вирішити дуже важко", - сказав Політучий.

За його словами, навіть із допомогою відновлення роботи друкарні може зайняти чимало часу - щонайменше кілька місяців. А перемістити друкарню до більш безпечних регіонів України - дуже дорого. Крім того, за словами Політучого, в інших областях України такі підприємства можуть відчути брак спеціалістів у цій галузі.

"Більшість поліграфічних потужностей зосереджені саме у Харкові. Я не знаю напевне, але, якщо ми кажемо про книгодрукування, я думаю, що це не менше 85-90% всіх книг, які друкуються в Україні, друкуються у Харкові - на нашій друкарні, а також у наших партнерів, у наших колег по галузі… Навіть, якби ми з допомогою когось переїхали б до Львова, наприклад, чи до Івано-Франківська, то ми б зіткнулися з проблемою людей. Не всі люди схотіли б переїхати у ці регіони. Але знайти спеціалістів у цих регіонах практично неможливо", - каже Політучий.

Кадри зі зруйнованої друкарні. Фото: Харківська ОВА
Кадри зі зруйнованої друкарні. Фото: Харківська ОВА

Удар по Харкову 23 травня та знищення друкарні

У четвер, 23 травня, росіяни завдали 15 ударів по Харкову та Люботину ракетами С-300. В результаті обстрілу у місті зруйнований одна з найбільших типографських комплексів повного циклу у Європі "Фактор-друк". Ця друкарня входить до однієї групи із видавництвом "Віват", але також виробляла книги майже для всіх українських видавництв.

Відомо, що внаслідок цього удару постраждали мінімум 16 людей, ще 7 загинули. Атаки на Харків продовжуються.

Нагадаємо, 24 травня росіяни повторно вдарили по залізниці на Харківщині, пошкоджені колії. В УЗ розповіли, що з рухом поїздів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.