У Зеленського тихо готуються до виборів? Експерти побачили нові можливості голосування в умовах війни

Політологи зауважують, що окремі представники влади дійсно хочуть виборів і такими новинами можуть тестувати суспільство: як воно зреагує? А юристи кажуть, що готуватися дійсно необхідно вже зараз, навіть, якщо вибори відбудуться через кілька років

Вибори під час війни
Чи можна провести вибори під час війни, змінивши закон воєнного часу. Колаж: Інформатор

У вересні The Economist писало, що Володимир Зеленський хоче провести вибори в Україні. Тепер політтехнолог Олег Постернак заявив, що влада дійсно готується до них, але "ви все не так зрозуміли". Мова про точкові місцеві вибори там, де немає  керівників громад. Для цього необхідно змінити законодавство воєнного стану. Але законодавство не можна міняти точково - так, як проводити вибори в окремих громадах. Тож зміни законодавства відкриють шлях до всеукраїнських виборів. 

Але чи дійсно це можливо? І як відбудеться цей процес в умовах постійних повітряних тривог, обстрілів? Інформатор поспілкувався про це з експертами.

Постернак каже, що треба змінити закони воєнного часу – чи так все просто?

“Ймовірність виборів залежить від дуже багатьох факторів. Передусім головний фактор – це завершення бойових дій. Хоча, за моєю інформацією, у владі проробляють сценарій можливості голосування у період воєнного стану”, – зазначив Олег Постернак в ефірі “Київ24”.

За його словами, влада спершу хоче провести місцеві вибори у громадах, де немає керівників або не сформований склад міськради. І він каже, що такий варіант міг би бути обговорений у владі як приклад для наслідування у майбутньому. Тобто, ймовірно, для того, щоб згодом українці могли обрати президента та склад Верховної Ради без завершення війни.

А от політолог Володимир Фесенко у спілкуванні з нами висловив думку, що спроби змінити передвиборче законодавство дійсно можливі - але навряд чи такі рішення приймуть:

“Я скептично ставлюся до такої ідеї (проведення виборів – ред.). Можливо, в когось у владі вона виникає, але я не уявляю, як можна проводити проводити у населених пунктах, які наближені до лінії фронту, які постійно під обстрілами”, – зауважив експерт.

Генеральний директор Комітету виборців України Олексій Кошель каже, що логіка у проведенні спершу місцевих виборів є. Після цього можна було б проводити президентські й парламентські.

“Про вибори у прифронтових населених пунктах, деокупованих можна буде говорити лише після настання стійкого миру. Якщо влада зараз піде на такий політичний сценарій, я не уявляю, як провести вибори технічно. Де знаходити бомбосховища, як орієнтувати безпеку людей? Особливо там, де постійні загрози обстрілів. Відповісти неможливо”, – наголосив Кошель у коментарі Інформатору.

Втім, які закони б не ухвалили – Конституція не дозволить проводити вибори в умовах воєнного стану. Це каже юрист і ексзаступник голови ЦВК у 2007-2018 роках Андрій Магера.

“Не можна уявити собі проведення виборів, незалежно від їхнього формату, поки діє режим воєнного стану. Сенс у Конституції, в її логіці. Тому будь-які зміни до Закону нічого не вирішать”, – підкреслив Магера у спілкуванні з Інформатором.

Якщо в громадах немає голів – вибори необов’язкові

А чи потрібно взагалі ризикувати заради місцевих виборів? Юристка й експредставниця президента (2007-2010 рр.) у Центральній виборчій комісії Марина Ставнійчук каже, що такої необхідності немає.

“Якщо десь немає, наприклад, міського голови, то його повноваження виконує секретар міськради. Тобто не можна казати, що якщо десь немає голів, там не здійснюється влада”, – зауважила експертка.

До виборів необхідно готуватися вже – але до повоєнних

Марина Ставнійчук зауважує, що українців мало хвилює питання проведення місцевих виборів, більше цікавить питання щодо легітимності центральної влади. Тому до повоєнних виборів треба готуватися вже. Зокрема, необхідно підготувати спеціальний закон для того, щоб потім їх провести, а також готувати списки виборців, дільниць.

“Тут проблем більше, ніж здається. Треба вже працювати по дільницях, реєстрах, вирішувати всі ці питання”, – додала юристка.

Вона нагадала, що ЦВК ухвалила постанову про облік виборчих дільниць. Заступник голови ЦВК Сергій Дубовик казав, що це передусім робили для оновлення даних "Державного реєстру виборців". Пані Ставнійчук додала, що цей процес є природним для ЦВК в рамках підготовки до виборів – і неважливо, коли саме вони відбудуться, це все одно необхідно робити.

Новинами про вибори можуть тестувати суспільство

Політолог Володимир Фесенко зауважує, що заява Олега Постернака може бути відображенням тих людей при владі, хто вважає правильним проведення виборів вже зараз.

“Це як тест суспільства. Але вони (окремі представники влади – ред.) переключають увагу, що йдеться саме про місцеві вибори. Вони хочуть зрозуміти, чи вдасться провести їх під час війни, щоб далі вирішити, що робити з парламентськими і президентськими виборами”.

Водночас можна згадати слова керівника Офісу президента Андрія Єрмака, озвучені ним в інтерв'ю італійській Corriere della Sera про те, що під час війни виборів не відбудеться. Нині, за його словами, всі ресурси спрямовуються на боротьбу з Росією:

“Одразу після закінчення війни. Зеленський дуже чітко говорить, що він хоче, щоб усі солдати мали змогу голосувати, а також біженці за кордоном. Але сьогодні ресурси мають йти на війну”.

Нагадаємо, що в Україні неочікувано зросла готовність громадян до виборів. Якщо раніше 40% опитаних виступали проти виборів до перемоги, то тепер ця цифра зменшилася. Зокрема, 23% респондентів висловили готовність голосувати навіть у теперішніх умовах, не чекаючи змін, а ще 27% готові до виборів за певних умов.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube