Чи справді все так погано
У Європі стурбовані, що ситуація в Україні значно погіршується, оскільки росія і далі атакує мирних жителів та цивільну інфраструктуру великих українських міст. Зберігається загроза наступу зі сторони Білорусі, раз-по-раз з’являються чутки, то про руйнування українських дамб, то про можливе застосування росіянами «брудної» ядерної бомби як альтернативи «тактичній» ядерній зброї.
Створення гуманітарної кризи, яка спричиняє масову міграцію населення не раз використовувалася російським режимом для гібридної агресії проти колективного Заходу. Натовпи мігрантів із Сирії навіть називали «новим переселенням народів». У переддень зими, на тлі невдач на фронті, путін віддав наказ військам нарощувати терор. За його розрахунками, це має додати клопоту війську, уряду та бюджету України, схилити українців до капітуляції, і, зокрема, спричинити масову міграцію населення до Європи, що стане серйозним викликом для країн ЄС.
На Заході занепокоєні, що, поширювана росією інформація про підготовку Києвом «брудної» ядерної бомби є прикриттям для якогось нового витка ескалації, передає ABC. Припускають застосування «тактичної» ядерної зброї росією, нібито для самозахисту, або якийсь теракт із «брудною» бомбою й подальшим звинуваченням України. Видається реальним сценарій підриву котроїсь з українських дамб чи новий наступ із Білорусі. У такому разі цілком можливою була б нова хвиля масова міграція.
На цьому тлі уповноважена уряду ФРН із питань міграції Рим Алабалі-Радова повідомила, що Німеччина прогнозує збільшення потоку біженців з України до Європи взимку. За її словами, нова хвиля українських біженців насамперед попрямує до Польщі та Чехії.
Впливовий польський політик, очільниця Підкарпатського регіону Польщі, Ева Леніарт заявила, що йдеться про пів мільйона або, навіть, 800 тисяч біженців. Бельгія й собі хвилюється, що вже розмістили 60 тисяч українських біженців, і тепер не мають куди селити можливі нові партії мігрантів, повідомляє Brusseles Times.
У Європі заявляють, що готуються допомагати українським переселенцям на належному рівні. 25 жовтня в Чехії добігає кінця Празька конференція, яка зібрала представників 50 країн. Однією з тем, яку розглядали, були виклики, пов’язані з міграцією українського населення. Як заявляли учасники, Євросоюз впорався з першою хвилею біженців, але попереду буде наступна. На конференції було досягнуто згоди щодо обміну досвідом. Розглядають можливість забезпечити цифрову передачу даних для управління міграційною кризою.
Учасники погодилися, що міграційні центри мають бути створені в країнах походження та співпрацювати з місцевою владою. Також вирішено збільшити зусилля, які сприятимуть політиці повернення, легальній трудовій міграції та посиленню національних можливостей у сфері надання притулку та міжнародного захисту.
Масова міграція українського населення за кордон є серйозним викликом для української державності. За різними даними за кордон виїхало до 7 мільйонів людей. Ситуація важка, якщо врахувати, що станом на 1 січня 2022 року в Україні проживало всього 34,5 мільйона. В основному біженцями стають представники відносно молодої, працездатної частини населення.
Елла Лібанова, директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України під час дискусії у Facebook «Міграційна криза: чи повернуться українці додому?» зазначила, що 60–70% тих, хто виїхав мають вищу освіту.
«Ці люди є конкурентоспроможними на місцевих ринках праці… Значна частина цих людей знайде роботу, відповідно, зможе винайняти прийнятне для себе житло. І тоді виникне питання, чи повернуться вони взагалі, — сказала Лібанова.
Навіть якщо врахувати, що 90% біженців повернеться, значна частина все ж залишиться. Мова йде, в першу чергу, про жінок, які зможуть адаптуватися до нових умов, знайдуть роботу, житло, віддадуть дітей до шкіл європейських країн. Вкрай висока ймовірність того, що їхні чоловіки поїдуть після закінчення війни до них. У такому разі мова йтиме про понад мільйон українців, які назавжди осядуть в ЄС.
Водночас можливо, ризики перебільшені. Інститут дослідження війни вважає, що росія, ймовірно, намагається сповільнити або призупинити західну військову допомогу Україні й послабити НАТО, залякуючи міністрів оборони країн з Альянсу «брудною» ядерною зброєю. Причиною стало те, що кремль зазнає невдач на полі бою.
Тобто не йдеться про реальне застосування такої зброї, принаймні, покищо, а про шантаж. Задля уникнення звинувачень, МЗС України звернулося до МАГАТЕ з пропозицію надіслати експертів для вивчення інформації про, нібито, розробку «брудної бомби», в організації відповіли згодою.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Богдан Зосимчук