Заяви Шойгу продовжують давню інформаційну кампанію Кремля
Міністр оборони Росії Сергій Шойгу, ймовірно, намагався сповільнити або призупинити західну військову допомогу Україні і послабити НАТО, залякуючи міністрів оборони країн з Альянсу 23 жовтня, бо Росія зіштовхується з військовими невдачами.
Про це повідомляють в американському Інституті дослідження війни (ISW).
Міністр оборони РФ зателефонував щонайменше трьом міністрам оборони держав НАТО і розповідав про так звану українську "брудну бомбу". Російські державні засоби масової інформації поширювали цю неправдиву і безглузду заяву. За версією пропагандистів, Україна готується "підірвати ядерну бомбу" на своїй території, щоб звинуватити Росію у використанні зброї масового ураження і налаштувати весь світ проти Москви.
Зазначається, що звіти Міністерства оборони Росії про дзвінки містять незначні розбіжності: у них стверджується, що Шойгу обговорював "стійку тенденцію до подальшої неконтрольованої ескалації" в Україні в розмові зі своїм французьким колегою; обговорював "ситуацію в Україні" і робив неправдиві заяви про те, що Україна готується застосувати "брудну бомбу" в розмовах з Великою Британією, Францією і Туреччиною; і просто обговорював ситуацію в Україні без згадки про "брудну бомбу" в розмові з міністром оборони США Ллойдом Остіном. Востаннє Шойгу розмовляв з міністром Остіном 21 жовтня.
Представники США, Великобританії та України категорично заперечили і засудили неправдиві звинувачення Шойгу, а міністр оборони США Остін зателефонував своєму британському колезі Бену Воллесу після розмови з Шойгу.
Коментарі Шойгу навряд чи передвіщають ядерний теракт проти одного або декількох великих українських населених пунктів або об'єктів критичної інфраструктури в надії шокувати Україну і змусити її капітулювати або змусити Захід припинити допомогу Україні.
Крім того, Кремль навряд чи готує атаку з використанням "брудних бомб" під фальшивим прапором. Заяви Шойгу є продовженням тривалої російської інформаційної кампанії. Кремль заявляв, що західні держави допоможуть Україні здійснити атаку із застосуванням зброї масового знищення під чужим прапором, починаючи з лютого.
У квітні МО Росії заявило, що має інформацію про те, що США "готують провокації для звинувачення Збройних сил Росії у використанні хімічної, біологічної або тактичної ядерної зброї". Російські пропагандистські ЗМІ неодноразово стверджували, що західні держави підтримують розробку Україною ядерної зброї і планують атаки під чужим прапором.
"Тому заклики Шойгу - і посилення російськими державними ЗМІ неправдивих погроз про "брудні бомби" - швидше за все, мають на меті залякати західні держави, щоб вони припинили або обмежили підтримку України, оскільки Росія стикається з постійними військовими невдачами і ймовірною втратою західної частини Херсона до кінця року", - йдеться в дослідженні.
Аналітики додають, що серія дзвінків Шойгу, ймовірно, була подальшим бряцанням зброєю з боку Росії, щоб залякати західних прихильників України та, можливо, розширити розбіжності в НАТО.
Президент Володимир Зеленський відреагував на телефонні дзвінки Сергія Шойгу. Він вважає, що світ має максимально жорстко відреагувати: "Якщо Росія підготувала чергове підняття ставок і черговий ескалаційний крок – вона вже зараз, превентивно і до будь-якого нового свого "бруду", має побачити, що світ це не проковтне".
Міністр оборони України Олексій Резніков прокоментував заяву Росії про звинувачення України у підготовці до застосування "брудної бомби". Він переконаний - це "брудний" ядерний шантаж є приводом для жорстких превентивних кроків. Поряд з цим, через брехливі заяви Росії про нібито підготовку застосування Україною так званої "брудної бомби" Україна запрошує моніторингові місії ООН і МАГАТЕ й вимагає дотримання 4 пункту Будапештського меморандуму, наголосив міністр оборони України.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба переконаний, брехня Росії про нібито плани України застосувати «брудну бомбу» настільки ж абсурдна, наскільки небезпечна. По-перше, Україна є відданою стороною ДНЯЗ (договору про нерозповсюдження ядерної зброї): ми не маємо жодних "брудних бомб" і не плануємо їх мати. По-друге, росіяни часто звинувачують інших у тому, що планують самі.
Нагадаємо, російське військове командування має проблеми з матеріальним забезпеченням мобілізованих громадян. Так, на Херсонському напрямку відмобілізовані російські окупанти вирізняються поганим екіпіруванням. У більшості відсутнє військове взуття та інші елементи форми одягу та спорядження.