У ВР зареєстровано законопроєкт про відкликання нардепів: що пропонують

Читать на русском

Мова йде про нардепів-мажоритарників, які не виконують свої обіцянки

Читать на русском
У ВР зареєстровано законопроєкт про відкликання нардепів: що пропонують

Мова йде про нардепів-мажоритарників, які не виконують свої обіцянки

16 серпня на сайті Верховної Ради з’явилися документи до законопроєкту №7672 про позбавлення нардепів-мажоритарників мандату.

Автор проєкту закону, нардеп-мажоритарник з Чернівецької області від партії «Слуга народу» Георгій Мазурашу пропонує надати змогу відкликати представників парламенту з таких причин:

  •       використання повноважень народного депутата в особистих корисливих цілях;
  •       систематичне порушення норм депутатської етики і моралі;
  •       невідповідність практичної діяльності депутата принципам його передвиборної програми;
  •       приховування власного майна і доходів, занесення суттєво неточних даних у декларацію (відхилення на еквівалент 50 мінімальних зарплат і більше);
  •       порушення нардепом Конституції і законів України;
  •       систематичне невиконання депутатських обов'язків (наприклад, відвідування сесій ВР).


Як відкликати депутата

Згідно з законопроєктом, відкликати свого обранця можуть виборці того округу, від якого нардеп отримав мандат. Займатися цим мають Центральна виборча комісія, а також відповідні окружна та дільничні виборчі комісії.

Питання про відкликання починає розглядатися зі зборів виборців, на яких мають бути присутніми не менш як 300 виборців з відповідного виборчого округу. Збори можуть проводитись за місцем проживання виборців або на підприємствах у межах виборчого округу.

Кількість таких зборів не обмежуються, але вони мають бути проведені у кожній з громад округу і не пізніше 60 днів від перших зборів. Після цього, повторно проводити збори щодо відкликання нардепа можна буде через рік.

Ініціатори зборів повинні попередити нардепа, якого збираються «знімати» про час та місце зборів. Про це також має знати місцева влада. Нардеп, який отримав «чорну мітку» від виборців, повинен сповістити про це Верховну Раду та Центральну виборчу комісію (ЦВК).

Перед початком зборів реєструють учасників, а сам захід повинен фіксуватися на відео.

Далі все, як у радянських фільмах про партійні збори. Учасники мають обрати голову, секретаря зборів та лічильну комісію. Після голосування має бути складено протокол зборів.

Нардеп, якого хочуть позбавити мандата, може бути присутнім під час голосування. Він також може виступити перед присутніми. Також, він може запропонувати перенести збори з поважних причин. Але зробити це можна буде лише можна один раз. Нардеп може раптово опинитися на лікарняному ліжку, але тоді збори все одно пройдуть, але не пізніше ніж через 4 місяці від першої дати зборів. 

На зборах, де було прийнято рішення про відкликання, мають створити ініціативну групу. Її має зареєструвати ЦВК і після цього видати зразок підписних листів. Платити за реєстрацію такої групи не потрібно. Якщо ЦВК відмовить у реєстрації, то це рішення можна буде оскаржити у суді.

Збір підписів буде вважатися успішним, коли відкликання нардепа підтримає та кількість виборців округу, яка за нього не голосувала +10% від цієї кількості. Таку кількість голосів потрібно зібрати упродовж 45 днів після того, як ЦВК дасть старт.

Після того, як голоси за відкликання зберуть, правдивість підписів може перевірити місцева рада та ЦВК. Коли перевірка закінчиться, Центральна виборча комісія призначає день голосування про відкликання. Оскаржити дату такого голосування нардеп може до Верховного Суду, рішення якого буде остаточним.

Якщо цього не станеться, то голосування за відкликання буде таким самим, як і голосування під час його виборів до парламенту. Визнання голосування недійсним на окрузі не допускається.

«Виборці округу, народний депутат, його довірені та уповноважені особи мають право вільно і всебічно обговорювати ділові та особисті якості депутата, вести агітацію за або проти його відкликання на зборах, мітингах, у бесідах, засобах масової інформації», - йдеться у ст. 17 законопроєкту.

Більш того, як і на звичайних виборах, так і на голосуванні за відкликання, з держбюджету має фінансуватися конкретний обсяг публікацій у місцевій пресі, виступів по радіо і місцевому телебаченню для нардепа з одного боку, та членів ініціативної групи, які виступають проти нього – з іншого.

Голосування про відкликання народного депутата може бути проведено не частіше одного разу на рік. Витрати на організацію процесу відкликання має фінансувати держбюджет.

Якщо законопроєкт про відкликання підтримає Верховна Рада і підпише президент, то відзив парламентарів набирає чинності на наступний день після опублікування документу.

Нагадаємо, що у вересні 2019 року президент Володимир Зеленський підписав закон про скасування депутатської недоторканності. Це була одна з передвиборчих обіцянок гаранта, але експерти зауважили, що відкликати народних обранців за цією схемою майже неможливо.

Ірина Логуш

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.