У владі радикально змінили плани по екстрадиції ухилянтів з-за кордону: чи безпечно буде повернутися в Україну

Читать на русском

У ВР планували зареєструвати відповідальний законопроєкт, але таким чином могли “відбити” бажання в українців повертатися

Читать на русском
Екстрадиція ухилянтів
Чи планують повертати чоловіків-утікачів в Україну. Колаж: Інформатор

У ВР планували зареєструвати відповідальний законопроєкт, але таким чином могли “відбити” бажання в українців повертатися

Влада в Україні більше не планує кримінальне переслідування та примусове повернення військовозобов’язаних чоловіків, які незаконно виїхали за кордон під час мобілізації. Про це розповів представник президента у Верховній Раді та член комітету з нацбезпеки та оборони Федір Веніславський. Саме він був одним із ініціаторів цього, але згодом змінив думку.

Таку заяву він зробив в інтерв’ю BBC. За його словами, разом із колегами вони планували зареєструвати законопроєкт, у якому б йшлося про те, що ті, хто залишив територію України і не повернувся під час воєнного стану, можуть отримати кримінальне покарання.

“Я був щиро переконаний, що це може бути. Потім, коли почалася дискусія, зрозумів, що таким чином ми ж можемо не лише стимулювати повернення - ми можемо відрізати бажання взагалі повертатися в Україну”, – підкреслив Веніславський.

Нардеп, зокрема, визнав, що змінив свою попередню позицію про те, що чоловіки-ухилянти, які покинули територію нашої держави, є злочинцями. На його думку, після закінчення війни Україні варто “забезпечувати демографічну політику, зберегти українську націю”. А покарання може створити зворотній ефект. 

Втім, політик все ж виступає за переслідування у межах законодавства ухилянтів, які змогли придбати собі підроблені документи і виїхати. Водночас кожну справу необхідно розслідувати окремо, а рішення повинен виносити суд. 

Українські ЗМІ припускали, що чоловіків можуть спробувати повертати через процедуру екстрадиції. За словами Веніславського, це навряд вийде зробити, адже кожен факт злочину необхідно доводити окремо, включно із залученням міжнародних механізмів.

“Офіс Генерального прокурора має звертатись до компетентного органу країни перебування із запитом про повернення. І лише тоді можна говорити про якесь примусове повернення громадян. Але сподіватись, що це буде масово, – немає таких підстав”, – зазначив депутат.

Крім того, він додав, що ухилянти-втікачі можуть отримати статус підозрюваного і Україна може зробити звернення про екстрадицію. Втім, такий процес може затягнутися на роки, а масового повернення через механізм міжнародної правової допомоги не буде, як вважає політик.

Яка відповідальність за незаконний перетин кордону

В Україні незаконний перетин державного кордону тягне за собою адміністративну або кримінальну відповідальність залежно від обставин та характеру порушення. За адміністративне правопорушення, якщо особа незаконно перетнула державний кордон України поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску без відповідних документів або з використанням підробленого документа, передбачено штраф від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3 400-8 500 гривень) або адміністративний арешт на строк до 15 діб. Ця відповідальність передбачена статтею 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Водночас очільник МВС Ігор Клименко заявив, що в Україні планують посилити відповідальність для чоловіків-втікачів, які незаконно виїхали з країни під час війни. Йшлося лише про адміністративну відповідальність, але запит суспільства на справедливість вимагає змінити покарання.

Пропозиція щодо екстрадиції втікачів

Ще 31 серпня нардеп Давид Арахамія під час телемарафону розповів, що правоохоронні органи будуть проводити екстрадицію військовозобов'язаних українців з купленими довідками назад з інших країн. Він заявив, що згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, у нас дуже посилився напрям міжнародно-правової допомоги. 

Пізніше стало відомо, що таку ідею у Верховній Раді  все ж розглядають, але не розуміють, як це може запрацювати. У профільному комітеті вважають, що в теорії все звучить гарно, але навряд чи це можна буде реалізувати на практиці. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.