Екстрадиція ухилянтів з-за кордону: кого і як пропонують карати в МВС

Читать на русском

Голова МВС Ігор Клименко пояснив, що під покарання потраплять не всі чоловіки, які повернуться до України

Читать на русском
Ігор Клименко
Голова МВС Ігор Клименко шукає "золоту середину" для вирішення проблеми

Голова МВС Ігор Клименко пояснив, що під покарання потраплять не всі чоловіки, які повернуться до України

Українська влада шукає загальний підхід до екстрадиції та покарання військовозобов'язаних чоловіків, які незаконно виїхали з України під час повномасштабної війни. Тривають дискусії щодо юридичних норм, які мають регулювати цей процес. Карати суворо людей не збираються - ймовірно, це буде лише штраф. Але, якщо було серйозне правопорушення під час перетину кордону, то відкриють кримінальне провадження.

Про плани на екстрадицію українських чоловіків з-за кордону розповів міністр внутрішніх справ Ігор Клименко. В інтерв'ю "Українській правді" він наголосив, що каратимуть не всіх. 

"Однозначно, що будуть покарані ті люди, які виїхали за кордон, порушивши закон. ті, хто виїхав нелегально. Ті, хто виїхав легально, - це зовсім інша історія. Нелегально виїхав через систему Шлях, документи військово-лікарської комісії, у відрядження або на навчання. Тому, звісно, держава зараз шукає цю золоту середину для того, щоб цих людей можна було повернути", - сказав він.  

Клименко зауважив, що за кордоном ці люди мають працювати. Тому, коли вони повернуться, то покарати їх можуть адміністративним штрафом. Але, якщо ж вони виїхали за підробними документами - то це вже кримінальна відповідальність.

Екстрадиція українських чоловіків: фантазії чи реальність 

Повертати з-за кордону військовозобов'язаних чоловіків запропонував голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. Він вважає, що екстрадувати тих, хто виїхав з України незаконно. Народний депутат та український захисник Роман Костенко, який є секретарем парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки,  підтвердив, що  ініціативу Арахамії профільний комітет розглядає. Але наразі тут  не бачать шляхів реалізації такого закону, навіть якщо його приймуть.  

Водночас юристи кажуть, що навряд чи практика екстрадиції стосуватиметься усіх. Це може бути  "точкова" історія, яка стосуватиметься в першу чергу осіб, до яких є ознаки фальсифікації документів. Насамперед вона стосується тих, хто купив "білий квиток" на ВЛК або ж обійшов систему іншим шляхом. І за умови, що проти цих людей є докази. 

Також є ще один аспект, який може ускладнити наміри держави на екстрадицію - бажання інших країн брати у ній участь. А готові до цього не всі. Для прикладу, Австрія першою офіційно заявила, що співпрацювати з Україною у цій справі не буде. Українських біженців-чоловіків, придатних до військової служби, Відень не видасть. Міністр МВС країни пояснив, що Австрія надала людям притулок незалежно від статі. І відсилати їх назад до країни, де йдуть бойові дії, не можна - це суперечить гуманітарній політиці держави. Також в мін'юсті Німеччини заявили, що дезертирство та ухиляння від військової служби не можуть бути підставою для екстрадиції. Схожу позицію зайняли Угорщина та Чехія. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.