Масова екстрадиція чоловіків з-за кордону: у Верховній Раді пояснили, про що мова

Читать на русском

Зокрема, можлива екстрадиція тих чоловіків, які виїхали з підробленими документами

Читать на русском
Екстрадиція ухилянтів
Екстрадиція ухилянтів не буде масовою

Зокрема, можлива екстрадиція тих чоловіків, які виїхали з підробленими документами

Масової екстрадиції чоловіків-ухилянтів до України з-за кордону не буде. Це дуже непроста процедура. До того ж військовозобов'язані втікачі можуть оскаржити її в суді Болгарії, Польщі чи Румунії.

Про це в ефірі "Радіо Свобода" заявив народний депутат, член комітету Ради нацбезпеки і оборони, представник президента у парламенті Федір Веніславський. За його словами, рішення щодо кожного окремого питання мають схвалювати європейські суди. Екстрадиція передбачає наступні кроки:

  • реєстрацію кримінального провадження (цим мають займатися правоохоронні органи);
  • проведення експертизи, яка встановить, чи були фальшивими документи для перетину кордону;
  • якщо чоловік скористався фальшивими документами під час виїзду за кордон, йому можуть заочно повідомити про підозру;
  • і лише після цього можуть бути задіяні правила екстрадиції.

"Масової екстрадиції громадян немає. Кримінальна відповідальність має персоналізований, індивідуальний характер. Відповідно, з кожного факту необхідно звертатися і надавати відповідні документи про те, що особа переховується від органів досудового розслідування, суду і лише після цього можна задіяти процедуру екстрадиції. Але з огляду на правила, європейські правові стандарти, які регламентують діяльність і судових органів, і правоохоронних - це може бути оскаржено в суді Болгарії, Польщі чи Румунії. І остаточне рішення буде за судом. Тому звичайно це дуже непроста процедура і будемо думати, як її зробити більш гнучкою", - каже Веніславський.

Він пояснив, що незаконно можна перетнути кордон щонайменше трьома способами. Перший - це перетин поза офіційними пунктами пропуску, другий - коли пункт пропуску людина перетнула в сховку, а потім в нейтральній смузі ця ж особа перетнула вже державний кордон іншої країни на підставі паспорта. І третій найпоширеніший - підробка документів.

"Найбільш масовий характер має якраз використання підроблених, завідома неправдивих, фальшивих документів, які дозволили людині виїхати за межі країни. Наприклад, довідка про те, що людина є інвалідом І чи ІІ групи - вона не підлягає призову ні у воєнний, ні у мирний час. Відповідно жодних підстав для обмеження права пересування громадян України, згідно з чинним законодавством, немає. З точки зору пред’явлених документів офіційно законно перетнули державний кордон. Але з точки зору підроблених документів - це окремий злочин, який охоплює собою відповідальність і тих, хто виготовив такі фальшиві документи, і тих, хто такі документи свідомо використовував", - наголосив Веніславський.

Він додав, що після реєстрації провадження мають бути проведені експертизи, які встановлять, чи були фальшивими документи для перетину кордону. Після цього особі, яка такими документами скористалася, можуть заочно повідомити про підозру, а далі можлива екстрадиція.

Екстрадиція втікачів

Верховна Рада України готує до ухвалення новий законопроєкт, який повинен дозволити примусово повертати з-за кордону всіх чоловіків, які незаконно втекли туди, ховаючись від мобілізації. Однак спершу "на вихід" з Євросоюзу "попросять" українських топ-корупціонерів.

З "простими" ухилянтами від мобілізації справа є дещо складнішою. По-перше, в цьому випадку йдеться про десятки тисяч чоловіків - як мінімум. По-друге, багато з них навіть в Європі перебувають на нелегальному чи напівлегальному положенні: їх просто буде майже неможливо знайти. По-третє, Євросоюз має повністю відкриті кордони: ніщо не заважатиме чоловікам просто змінювати періодично країну перебування - і так до безкінечності.

По суті, якщо Україні й вдасться насправді повернути назад тисячі громадян, що втекли за кордон, то в останніх буде лише два варіанти: тюрма або армія. Екстрадиція втікачів задля того, щоб утримувати їх за ґратами за податки українців - ідея абсурдна. А на фронті від таких людей не буде ніякого сенсу: мотивація в них не просто нульова - вона мінусова. Тож наразі подібні ініціативи влади виглядають досить непродуманими й, певно, потребують серйозного допрацювання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.