Лідерка венесуельської опозиції заявила, що Мадуро набрав 2,75 мільйона голосів, а його суперник Едмундо Гонсалес - 6,27 мільйона
У кількох містах Венесуели спалахнули протести після того, як авторитарного лідера Ніколаса Мадуро окружна виборча комісія офіційно оголосила переможцем президентських виборів. Демонстранти вимагають оприлюднити реальні результати. Опозиція теж заявила, що Мадуро насправді програв своєму супернику.
Про це пише CNN. Зокрема, у столиці Каракасі сили безпеки застосували сльозогінний газ для розгону великого натовпу протестувальників. Люди вийшли на головну дорогу столиці, стукаючи каструлями й сковорідками. Венесуельська правозахисна організація PROVEA заявила, що озброєні групи, які підтримують Мадуро, стріляли в мирних демонстрантів.
Також повідомляється про протести в інших містах, включаючи Маракай, де опозиційна активістка Естефанія Натера розповіла CNN, що люди вийшли на вулиці, "щоб кричати й вимагати сказати правду, тому що ми знаємо реальні результати". У прибережному штаті Фалькон демонстранти повалили статую Мадуро.
Аналітики кажуть, що в країні може виникнути нова хвиля заворушень, якщо протести проти режиму набудуть масового характеру. Вуличні демонстрації в попередні роки були придушені військовими, які довгий час підтримували Мадуро і його попередника, покійного Уго Чавеса.
Під час голосування у Венесуелі заявляли про порушення. Зокрема, свідкам від опозиції відмовили в доступі до штаб-квартири Національної виборчої ради під час підрахунку голосів, а виборча комісія нібито перешкоджала опрацюванню більшої кількості голосів. Владу також звинувачували у фальсифікації результатів голосування в минулому, що вона заперечувала.
Уряд Мадуро контролює майже всі державні установи, включно з Національною виборчою комісією (CNE), яку у 2017 році компанія-розробник програмного забезпечення, що надала технологію голосування, звинуватила у маніпуляціях з даними про явку виборців. Раніше CNE заперечувала це твердження.
США приєдналися до груп громадянського суспільства Венесуели та опозиції, закликавши уряд Венесуели негайно оприлюднити конкретні дані про президентські вибори, посилаючись на занепокоєння щодо достовірності перемоги Мадуро. Аргентина, Перу та Чилі теж заявили, що не визнають перемогу Мадуро на виборах президента Венесуели. Своєю чергою уряд Венесуели заявив, що висилає дипломатичний персонал з Аргентини, Чилі, Коста-Ріки, Перу, Панами, Домініканської Республіки та Уругваю, назвавши їх "правими урядами, підпорядкованими Вашингтону, які віддані фашистській ідеологічній позиції".
Останні результати CNE (станом на той момент, коли було підраховано 80% голосів) показали, що Мадуро лідирує з 51,2% голосів. Втім, як пише Reuters, опозиція з цим не згідна та оприлюднила інші дані про результати виборів. Лідерка венесуельської опозиції Марія Коріна Мачадо заявила, що опозиція країни набрала 73,2% голосів на недільних виборах. За її словами, підрахунки, якими володіє опозиція, показали, що загалом 2,75 мільйона голосів було за Мадуро та 6,27 мільйона за його суперника - колишнього дипломата Едмундо Гонсалеса.
До слова, за правління Мадуро до 8 мільйонів венесуельців покинули країну через безпрецедентний рівень бідності. Якщо Мадуро залишиться при владі, згідно з опитуваннями, проведеними в червні, до третини населення розглядають можливість покинути країну після виборів.
У неділю, 28 липня, у Венесуелі пройшли президентські вибори. Їх назвали найбільшим викликом для правлячої соціалістичної партії PSUV з моменту її приходу до влади 25 років тому.
У понеділок, 29 липня, Національна виборча рада Венесуели заявила, що чинний президент Ніколас Мадуро набирає 51,2% голосів на виборах, тоді як кандидат від об'єднаної опозиції Едмунд Гонсалес - 44%. В результаті Мадуро обійматиме цю посаду третій шестирічний термін поспіль, що є продовженням правління "чавізму", який розпочався у 1999 році за часів колишнього президента Уго Чавеса.
Протягом усього виборчого процесу зростало занепокоєння, що опозиція не побачить чесної боротьби. Уряд Мадуро контролює всі державні установи Венесуели й був звинувачений у фальсифікації попередніх президентських виборів.
Також раніше президент Венесуели Ніколас Мадуро закликав парламент країни ухвалити закон про "захист спірної території". За його словами, регіон Гаяна-Ессекібо сусідньої країни Гаяни має стати 24 штатом Венесуели. Він також висунув ультиматум компаніям, які займаються там видобутком нафти - вони мають за 3 місяці завершити усі свої справи там.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.