У США були шоковані, коли ЗСУ потопили крейсер Москва: п'ять ключових висновків співпраці Києва з Вашингтоном

Насправді американсько-українська воєнна співпраця була набагато глибшою, аніж звіт про військову допомогу Україні, задекларований Пентагоном

У США були шоковані, коли ЗСУ потопили крейсер Москва
Потоплення крейсера "Москва"

Співпраця США та України протягом трьох років війни була набагато глибшою, аніж скромний звіт Пентагону про надання Києву військової допомоги на $66,5 млрд. Вашингтон допомагав Києву з розвідданими, технологіями, вичисленням ударів по ключових російських цілях. Приміром, коли ЗСУ потопили флагман російського флоту крейсер "Москва" - в американців був шок. У США зовсім не очікували, що Україна має ракети, спроможні знищити великий російський корабель.

Детальніше про співпрацю Києва та Вашингтона від початку російського вторгнення в Україні йдеться у новому розслідуванні NYT.  Журналісти виділили 5 ключових моментів, коли взаємодія буде мегаефективною

Момент № 1 - база у Вісбадені

Секретна база у німецькому Вісбадені домова гала ЗСУ влучно бити по російських цілях. На цій базі українські та американські військові спершу визначали пріоритетні для ударів цілі РФ, а далі через секретну програму Task Force Dragon передавали їх ЗСУ. Співпраця включала як обмін розвідданими, так і супутникові знімки. Крім того, на цій базі вели перехоплення розмов між росіянами. 

Момент № 2 - удари HIMARS

Протягом весни 2022 року тогочасна адміністрація Джо Бадена схвалила відправку Україні систем HIMARS. Саме удари цими артсистемами скосили багато російської живої сили. Протягом всього 2022 року завдяки артилерійським систем HIMARS контрнаступ ЗСУ був успішним.

Момент №3 - у Бадена переглядали "червоні лінії"

У США від початку війни обмежували себе "червоними лініями". Мовляв, Вашингтон не воює з Москвою, а лише допомагає Києву захищатись. У Байдена остерігались, що війна в Україні може перерости у країни НАТО, а ядерні погрози Путіна стануть реальністю. З огляду на це, багато провокаційних кроків США робили таємно. 

Момент №4 - удари вглиб РФ

Щоб відхилити загрозу наступу РФ на Харків, у США створили так звану "оперативну скриньку". Це була територія у РФ, де з бази у Вісбадені американці надавали ЗСУ точні координати по цілях у Росії. Після того, як Путін завіз війська КНДР на Курщину зона цієї "скриньки" зросла. Згодом Вашингтон дозволив Києву завдавати ударів вглиб півдня Росії з далекобійних систем.

Момент №5 - провал контрнаступу ЗСУ

Український контрнаступ мав розвиватися у 2023 році, але наштовхнувся на політику. Після узгодження стратегії наступу України у Вісбадені плани розійшлися.Тогочасний головнокомандувач ЗС Валерій Залужний пропонував розвивати контрнаступ на Мелітополь, щоб відрізати РФ від військового постачання, а його суперник Сирський пропонував наступати на Бахмут. У підсумку, Зеленський підтримав Сирського. Боєприпаси та сили були розділені на два фронти, замість одного. 

"Українці так і не повернули Бахмут, і через кілька місяців контрнаступ закінчився невдачею. Тепер Росія мала перевагу", - зазначило видання.

 Потоплення крейсера "Москва"

У Вашингтоні були шоковані, коли дізналися, що ЗСУ потопили флагмана російського флоту - крейсар "Москва". Як пише видання, реакція американців вигялада приблизно так: "О, це москва!". Українці ж відповіли: "Ой, Боже мій. Велике спасибі. До побачення".

Цей випадок продемонстрував розбіжності між Україною та США в перші тижні повномасштабної війни. Американці не очікували, що Україна має ракети, здатні знищити такий великий військовий корабель.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube