За скандальний законопроєкт №13157 з "соєвою правкою" проголосували 245 голосів
У Верховній Раді у середу, 16 липня, сталася бійка. Посварилися нардепи Олексій Гончаренко та Данило Гетманцев. Причиною конфлікту стала "соєва правка" - зміни до Податкового кодексу України, які передбачають експортне мито на вивіз сої та ріпаку на рівні 10%, проти цього виступив Гончаренко, її також не підтримують аграрії. Законопроєкт в результаті нардепи все ж ухвалили.
Так, нардепи 16 липня розглянули "соєво-ріпакову" правку" до законопроєкту №13157. Вона передбачає експортне мито на вивіз сої та ріпаку на рівні 10%, вніс правку до закону депутат Андрій Мотовиловець ("Слуга народу"). Раніше цю правку вносили у законопроєкт №13134, але тоді Рада відхилила її.
Як зазначив народний депутат Ярослав Железняк, 16 липня спочатку депутатська зала знову відхилила "соєву правку", однак інші парламентарі намагалися "зманіпулювати регламентом і все одно її протягнути". Зокрема, за його словами, "слуги" все ж вирішили зарахувати правку в текст, а далі розпочався скандал.
Нардеп від "Євросолідарності" Олексій Гончаренко заблокував трибуну та накинувся на очільника комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, який підтримав ці скандальні зміни. Гончаренко, зокрема, назвав Гетманцева "жуліком" та "козлом".
"Гетьманцев хоче голосувати за соєвий соус. Я цю падлу викину не лише з трибуни, але і з Ради... Я заблокую Раду [до біса]. Ніхто не буде тут працювати, поки будуть намагатись обманювати та нагнути аграріїв. Це мої виборці. І я за своїх виборців буду стояти до кінця", - написав після штовханини Гончаренко у своєму телеграм-каналі.
Втім, попри старання Гончаренка, за "соєву правку" таки проголосували. "За" проголосували 245 депутатів.
"Це просто ганьба. Протащили в законопроєкті про промислові забруднення - мита для аграріїв. Обіцяли служити народу, а служать схемам", - заявив Гончаренко.
Буквально місяць тому Рада не підтримала правку №40 до законопроєкту №13134, яка мала на меті обмежити експорт сої та ріпаку. На думку аграріїв, "соєва правка" - непрозора, суперечить принципам вільної конкуренції й міжнародним зобов’язанням України в межах Зони вільної торгівлі з ЄС.
Компанії, які працюють на зерновому ринку, занепокоєні "соєвою правкою". В Європейській Бізнес Асоціації наголосили, що соя та ріпак - це високорентабельні культури, вирощування яких забезпечує доходи для десятків тисяч агровиробників. А запровадження мит або квот призведе до різкого зниження закупівельних цін, втрати прибутковості та занепаду виробництва. Це особливо критично для малих та середніх фермерів у прифронтових та постраждалих регіонах.
За словами заступника голови парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитра Кисилевського, який як і Мотовиловець є співавтором правки, запровадження 10%-го мита на вивезення сировини нібито дозволить наростити експорт продукції переробки - в чотири рази наростити експорт олії з ріпаку, в понад три рази - експорт ріпакового шроту, на 50% - експорт соєвої олії, і майже вдвічі експорт соєвого шроту.
Втім багато нардепів відмовилися підтримати цю правку. Зокрема, Ярослав Железняк ("Голос").
"Називається це "соєва правка", хай би як ви це не прикривали красивими аргументами. Коли це робить день в день таким способом - воно виглядає як "шкура", звучить як "шкура" і є "шкура", найімовірніше. Давно я такого підходу в комітеті не бачив", - сказав він.