Передавати ядерну зброю Вашингтон не планує навіть на фоні зміни ядерної доктрини у РФ та посилення ядерної риторики
Нещодавня ескалація російсько-української війни призвела до збільшення розмов про ядерну війну, особливо після неодноразових погроз президента Росії Володимира Путіна країнам НАТО. Newsweek розглянув вплив російської ядерної зброї на столиці союзників США по НАТО, зокрема Лондона, Берліна та Парижа. Видання також дізналося, чи пішли б США на передачу ядерної зброї Україні.
Як пише Newsweek, у вересні Путін знизив поріг застосування ядерної зброї, заявивши: "Це стосується стратегічної і тактичної авіації, а також крилатих ракет і безпілотників, гіперзвукових та інших засобів доставки. Росія залишає за собою право застосувати ядерну зброю в разі агресії, у тому числі якщо противник, який використовує звичайну зброю, становить критичну загрозу". З тих пір Великобританія, як вважають, надала дозвіл Україні на обстріли території Росії ракетами, поставленими Міноборони Лондона.
Журнал Newsweek використовував карти, створені Алексом Веллерстайном, професором та істориком ядерних технологій, щоб оцінити наслідки, якби Москва атакувала своїм Р-36М2 (також відомим як SS-18 Satan), однією із найбільших і найпотужніших міжконтинентальних балістичних ракет (МБР). Вона може виробляти еквівалент 20 мегатонн (20 000 кілотонн) вибухівки в тротиловому еквіваленті та має радіус дії до 10 000 миль.
Радіус вогняної кулі (внутрішнє жовте коло), у якому все буде випаровуватися через інтенсивне тепло досягне приблизно 15,1 квадратних миль. Більш помірний радіус ураження вибухом (внутрішнє сіре коло), що охоплює 442 квадратних милі вибуху, знищить житлові будинки та, ймовірно, спричинить масові пожежі.
Будь-хто в радіусі 2360 квадратних миль від вибуху (радіус теплового випромінювання: ширше оранжеве коло) ризикує отримати опіки третього ступеня по всій шкірі, "часто безболісні, оскільки вони руйнують больові нерви", що може спричинити серйозні рубці, інвалідність і вимагають ампутації.
У радіусі легкого пошкодження вибухом (ширше сіре коло), 3490 квадратних миль від вибуху, слід очікувати, що скляні вікна розіб’ються, що може спричинити травми.
У Лондоні, де в середньому 13 167 093 людей у повному діапазоні вибуху (усі чотири кола) імітованої детонації за будь-який певний 24-годинний період, близько 3 941 740 людей загинули б і 4 616 650 отримали б поранення.
В Берліні близько 2 011 330 людей загинули б, а 1 568 280 отримали б поранення, де в середньому 4 452 381 людина в повному діапазоні вибуху (усі чотири кола) імітованої детонації протягом будь-якого 24-годинного періоду.
У Парижі за будь-який заданий 24-годинний період у середньому 11 648 592 людини знаходяться в повному діапазоні вибуху (усі чотири кола) імітованої детонації. За оцінками, 4 957 180 загинуть і 4 616 650 отримають поранення.
Проте у Сполучених Штатах Америки відхрестилися від чуток щодо намірів передати ядерну зброю Україні. Позиція Вашингтона залишиться незмінною попри зростаючу загрозу.
"Ми не плануємо озброювати Україну ядерною зброєю", – заявили в Білому домі у коментарі Newsweek.
The Times повідомляла, що Україна теоретично може розробити елементарну ядерну бомбу впродовж кількох місяців, якщо Сполучені Штати припинять надавати військову допомогу. Ядерну зброю країна може створити на основі плутонію, використовуючи технології, подібні до тих, які застосовувалися для створення бомби "Товстун", скинутої на Нагасакі в 1945 році.
Зокрема, для цього Україна може використати плутоній з відпрацьованого ядерного палива власних ядерних реакторів. За оцінками, загальний обсяг такого палива в Україні становить близько пів тонни, що, за словами експертів, достатньо для створення сотень тактичних ядерних боєголовок з потужністю у кілька кілотонн. Технічно перша ядерна бомба може бути готова за рік, додало видання.
Міністерство закордонних справ України спростувало інформацію, що з’явилася в The Times. У відомстві заявили, що Україна не має наміру розробляти ядерну зброю і чітко дотримується без’ядерного статусу, а також виконуватиме зобов’язання за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.
Хоча на цей час Україна не веде розробку ядерної зброї, події на фронті можуть стати каталізатором для перегляду цього питання. Якщо Росія продовжить агресію і зробить нову спробу захоплення Києва, Україна може бути змушена змінити свою позицію. Це питання обговорювалося на міжнародному рівні ще до повномасштабної війни.
Також 17 жовтня в Брюсселі Володимир Зеленський заявив, що, оскільки Україна відмовилася від ядерної зброї, а Росія порушила Будапештський меморандум, країна має два варіанти: або повернути ядерний статус, або приєднатися до НАТО.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.