Західні чиновники обговорюють можливість повернення ядерної зброї Україні — The New York Times

США та європейські союзники розглядають також варіант створення арсеналу звичайного озброєння, якого було б достатньо, щоб завдати удару Росії

Ядерна зброя
Повернення такої зброї матиме невідомі наслідки

Кілька західних чиновників обговорюють повернення ядерної зброї в Україну як частину обговорень щодо гарантій безпеки для країни. Це було б миттєвим і величезним стримуючим фактором. Однак такий крок буде складним і матиме серйозні наслідки.

Про це пише The New York Times. За даними видання, деякі представники західних урядів припустили, що президент США Джо Байден міг би розглянути варіант повернення Україні ядерного арсеналу, який був вилучений після розпаду Радянського Союзу.

На думку чиновників, повернення ядерної зброї могло б стати потужним і миттєвим фактором, яким може стримати Росію. Проте, цей крок буде не лише складним, але й матиме значні геополітичні наслідки.

Колишній міністр оборони України Андрій Загороднюк заявив, що для досягнення успішного припинення вогню Україні потрібно змінити імпульс на лінії фронту та створити умови для переговорів. За його словами, що Україна повинна мати достатню вогневу потужність, щоб бути готовою до можливих порушень режиму припинення вогню, зокрема, мати арсенал великої дальності для негайного реагування на будь-які спроби відновлення бойових дій з боку Росії.

За словами Загороднюка, попри всі труднощі, українська армія змогла вистояти проти більшого і потужнішого ворога більше ніж два з половиною роки.

"Те, що ми витримали десять раундів з Майком Тайсоном, — це вже успіх", — сказав він, додавши про важливість підтримки з боку міжнародних партнерів, таких як США та Європа.

Проте, як пише видання, деякі західні чиновники говорять, що надалі така підтримка може зменшитися, і саме тому ідея повернення ядерної зброї для України набирає обертів. Як додає The New York Times, ця ідея має як свої сильні сторони, так і ризики.

Україна може зробити власну ядерну бомбу

The Times повідомляла, що Україна теоретично може розробити елементарну ядерну бомбу впродовж кількох місяців, якщо Сполучені Штати припинять надавати військову допомогу. Ядерну зброю країна може створити на основі плутонію, використовуючи технології, подібні до тих, які застосовувалися для створення бомби "Товстун", скинутої на Нагасакі в 1945 році.

Зокрема, для цього Україна може використати плутоній з відпрацьованого ядерного палива власних ядерних реакторів. За оцінками, загальний обсяг такого палива в Україні становить близько пів тонни, що, за словами експертів, достатньо для створення сотень тактичних ядерних боєголовок з потужністю у кілька кілотонн. Технічно перша ядерна бомба може бути готова за рік, додало видання.

Міністерство закордонних справ України спростувало інформацію, що з’явилася в The Times. У відомстві заявили, що Україна не має наміру розробляти ядерну зброю і чітко дотримується без’ядерного статусу, а також виконуватиме зобов’язання за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Хоча на цей час Україна не веде розробку ядерної зброї, події на фронті можуть стати каталізатором для перегляду цього питання. Якщо Росія продовжить агресію і зробить нову спробу захоплення Києва, Україна може бути змушена змінити свою позицію. Це питання обговорювалося на міжнародному рівні ще до повномасштабної війни.

Також 17 жовтня в Брюсселі Володимир Зеленський заявив, що, оскільки Україна відмовилася від ядерної зброї, а Росія порушила Будапештський меморандум, країна має два варіанти: або повернути ядерний статус, або приєднатися до НАТО.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube