Станом на початок грудня цього року кількість біженців з України становила 78 тисяч осіб
У Литві протягом кількох місяців поспіль збільшується кількість біженців від війни в Україні. Щотижня до країни прибувають близько ста осіб. На початок грудня 2024 року загальна кількість українських мігрантів у Литві сягнула 78 тисяч осіб. Водночас кількість тих кому потрібна психологічна підтримка, різко зросла.
Про те, що у Литві збільшується кількість українських біженців, повідомила представниця Міжнародної організації з міграції у Литві Божена Заборовська-Зданович. За її словами, до Литви щотижня прибуває близько 100 біженців з України. Українці приїздять без конкретного плану, де їм зупиняться і що слід робити по прибутті.
"Українці прибувають, хоча потоки вже не такі великі, як на початку війни... Вони потребують початкової допомоги. Ми чули багато історій, коли люди приїжджали з одним рюкзаком, з мінімальними речами, тож вони потребують тут найнеобхіднішого. Основне питання — де зупинитися", — розповідає вона.
Заборовська-Зданович каже, що переважно до Литви прибувають жінки з маленькими дітьми та літні люди. Причиною міграції є безпекова ситуація в Україні.
"Однією з головних причин є те, що люди втомилися і хочуть безпеки. Зазвичай вони приїжджають з маленькими дітьми або літніми батьками. Це пов'язано або з проблемами зі здоров'ям, де вони не отримують допомоги у власній країні, або з тим, що у них є діти, які занадто незахищені й хочуть, щоб їм було забезпечено комфорт і освіту", — каже вона.
Заборовська-Зданович зазначає, що українці, які приїхали, звертаються не лише за фінансовою допомогою чи роботою – вони все більше потребують і психологічної підтримки.
"Зазвичай потрібна фінансова допомога. Деякі самостійні і самостійно знаходять роботу, намагаючись побудувати тут життя. Є й ті, хто не може працювати, це літні люди. Телефонують і кажуть, що не вистачає ні на оренду, ні на комунальні послуги. Звертаються батьки, чиї діти хворі, одинокі матері, які виховують кількох дітей і тому не можуть вийти на роботу. Існує тенденція, що все більше людей звертаються за психологічною допомогою. На початку війни цього не було, а зараз такі консультації особливо необхідні. Вони приходять до нашого Міграційного інформаційного центру і проводять тут час", – каже Заборовська-Зданович.
За словами представниці Міжнародної організації з міграції, прибулі українці хочуть вивчати литовську мову.
"Спочатку таких біженців від війни було лише близько 30 відсотків, тепер ця цифра подвоїлася — до 65 відсотків. Ми отримуємо все більше запитів на вступ на курси. Ми організовуємо такі курси безкоштовно двічі на рік", – каже Заборовська-Зданович.
Громадянам України, які наразі проживають у Литві, потрібно замінити свої посвідки на тимчасове проживання до кінця 2024 року. Такі зміни необхідні через продовження терміну тимчасового захисту. Заяву на зміну посвідки треба буде подати за чотири місяці до завершення дії документа.
Українські біженці у Литві можуть користуватися соціальними послугами, а також звільняються від вимоги володіння державною мовою для працевлаштування на трирічний термін. Тимчасовий захист у лютому 2024 країна продовжила ще щонайменше на рік.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.