У Карабаху почалися бойові дії. Чому і що це означає для України

Читать на русском

24 березня у Нагірному Карабаху війська Азербайджану пішли у наступ і вже зайняли села Фарух та Храморт

Читать на русском
У Карабаху почалися бойові дії. Чому і що це означає для України

24 березня у Нагірному Карабаху війська Азербайджану пішли у наступ і вже зайняли села Фарух та Храморт

Азербайджан розпочав наступ у Карабаху, поки Росія воює в Україні, пишуть ЗМІ. Інформатор вирішив розібратися, чим це обернеться для України, Росії, Вірменії та Азербайджану.

Що відбувається

24 березня у МЗС Вірменії заявили, що 24 березня близько 16:00 години азербайджанські збройні сили "порушили лінію дотику Нагірного Карабаху в зоні відповідальності російської миротворчої місії і вторглися в село Парух в Арцах".

"Подібні агресивні дії Азербайджану знову свідчать про те, що офіційний Баку продовжує грубо порушувати тристоронню заяву від 9 листопада 2020 року, згідно з якою припинялися військові дії, сторони зупинялися на зайнятих позиціях і вздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабаху розгортався миротворчий контингент РФ", - йдеться у повідомленні.

Своєю чергою у Міноборони Азербайджану заявили, що такі повідомлення не відповідають дійсності.

За даними ЗМІ, 24 березня в Нагірному Карабаху війська Азербайджану пішли у наступ і вже зайняли села Фарух та Храморт. Як стверджується, на ці дії Азербайджан наважився, оскільки російських військових-миротворців відправили воювати в Україну.

Це підтверджує Міністерство оборони України. За їхніми даними, у березні у РФ переміщено частину військовослужбовців 102-ї військової бази (Гюмрі, Вірменія) Південного військового округу для подальшого перекидання до зони бойових дій в Україні. З метою термінового поповнення втрат окупаційних військ ЗС РФ перекидають частину "миротворчого" контингенту з Нагірного Карабаху (Азербайджан) в Україну.

За даними Пентагону, Путін уже використав в Україні 75% батальйонно-тактичних груп, які були доступні в Росії, і Кремль шукає для перекидання в Україну підрозділи за межами РФ.

Звідки там росіяни?

В 1991 Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, що тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкецького протоколу про перемир'я та припинення вогню, але іноді між сторонами виникали збройні сутички.

27 вересня 2020 року в Нагірному Карабаху спалахнув наймасштабніший за останні роки військовий конфлікт, який тривав півтора місяця. Сторони використовували танки, важку артилерію та авіацію. У ході конфлікту загинуло кілька тисяч людей із кожного боку.

У ніч на 10 листопада 2020 року представники Вірменії, Азербайджану та Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни в Карабаху. Згідно з домовленостями, вздовж лінії зіткнення у Нагірному Карабаху розмістилися 1960 російських миротворців. Азербайджан отримав право зайняти три райони – Кельбаджарський, Агдамський та Лачинський. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян говорив, що це рішення було для нього надзвичайно важким, але безальтернативним. Президент Азербайджану Ільхам Алієв стверджував, що Пашиняна "змусили" підписати документ, "максимально вигідний" для Баку.

Після підписаної мирної угоди між сторонами періодично виникають конфлікти та перестрілки. Зокрема, у січні 2022 року міністерство оборони Вірменії заявило про загибель трьох своїх військовослужбовців на кордоні з Азербайджаном.

Що це означає для України, Вірменії та Азербайджану?

Інформатор поставив це питання експертам. Ось їхні відповіді.

Керівник дослідницької компанії Active group Андрій Єрьоменко:

“Нинішня ситуація впливає на загальне усвідомлення сил Росії. Вже зрозуміло, що її “миротворці” не утримують Карабах. Незабаром можуть посипатися інші місця, де російські псевдомиротворці щось утримують у Грузії, Молдові, пізніше можуть виникнути питання у Чечні.

Вірменія беззахисна перед Азербайджаном І тепер їй треба домовлятися із Туреччиною. Нинішня Вірменія, що створювалася під впливом Росії, показала себе категорично неефективною у війні. Швидше за все, Карабах повністю повернуть Азербайджану. Це означає подальшу втрату впливу Росії, що для України радше добре, ніж погано.

У Вірменії та Туреччини складні стосунки. Але зараз геноцид не в моді. І Туреччина не має жодного резону влаштовувати щось яскраве у Вірменії. Щобільше, в Ердогана амбіції не стосовно Вірменії. Його цікавить ісламський світ, у якому півросії. Навіщо йому сваритися з Вірменією, яку можна перетворити на нехай і не ненадійного, але таки союзника. Знову ж таки, згадаємо складну історію взаємовідносин українців із татарами та турками. Були там і військові союзи, і війни один з одним. Цей досвід є в історії України та Туреччини. Тому там цілком можливі переговори з Вірменією задля досягнення великих цілей.

Так чи інакше, Вірменія перестане бути колонією Росії, де РФ контролює і зв'язок, і енергетику. І це добре для України”.

У Карабаху почалися бойові дії. Чому і що це означає для України 1

Довідка від Інформатора: У листопаді 2021 року лідер Партії націоналістичного руху Девлет Бахчелі подарував президентові Туреччини Реджепу Тайїпу Ердогану мапу «тюркського світу», в який опинилися включені близько 20 російських регіонів, зокрема і Якутія. Фотографія двох політиків із подарунком опублікована на офіційній сторінці партії у Твіттері.

Політтехнолог Сергій Гайдай: “Ця ситуація вигідна Україні з багатьох причин. Коли у 2020 році Азербайджан розпочав військову операцію звільнення окупованих Вірменією територій Азербайджану, Україна за всієї любові до вірмен була на боці Азербайджану. Тому що частина території України також окупована. Для нас це був приклад того, що якщо до війни правильно готуватись, закуповувати правильне озброєння (таке як байрактари), мати правильних союзників (таких як Туреччина) є шанс на успішну операцію зі звільнення наших земель.

У Росії має бути складно по всіх напрямках. Карабах для них теж фронт. Саме Росія є силою, яка тривалий час виступала на боці Вірменії. Щобільше, Вірменія бере участь у військовому союзі за участю Росії ОДКБ. Звісно, ​​таємна дипломатія України має працювати у напрямі того, щоб дати всім потенційним і реальним ворогам Росії, з якими вона вела політику анексій, - Грузії, Молдові - сигнал, що сьогодні найзручніший і найправильніший час розпочати прямі дії проти Росії. Зараз РФ не вистачить ресурсів на гідну відсіч, тому що вона посилає всю можливу військову силу в Україну. І їй не до захисту Абхазії, Осетії, Карабаху, Придністров'я. Те, що Азербайджан вже розпочав – це добрий приклад для всіх інших.

Порушувати ці питання можна і на іншому рівні. Є свої питання до Росії в Японії. Є проблема Калінінградської області. Було б непогано, якби там виникла "Прусська народна республіка". У Росії має горіти! Звичайно, зараз це багато в чому виглядає як мрії.

У перспективі Карабах повернеться до юрисдикції Азербайджану. Я цьому не тішуся, бо між вірменами та азербайджанцями велика етнічна ворожнеча і там може дійти до різанини, як це й було. Там потрібні якісь інші механізми врегулювання, окрім військових. Але в цій ситуації винна Росія. Якби РФ була справжнім миротворцем, проблему Карабаху вже вирішили б. Але оскільки вона займає позицію не миротворця, а розпалювача воєн, вона має понести своє заслужене покарання.

Першою умовою політичного збереження Вірменії є відмова від союзу з Росією. З таким другом і ворогів не треба. Їй треба орієнтуватися на Європу та європейську Україну”.

Про напружену ситуацію на Далекому Сході Інформатор писав тут. Чому Ізраїль скасував безвіз для України та які тепер правила в'їзду, інформатор писав тут. Про те, як в умовах війни з Україною складаються стосунки Росії та Китаю, Інформатор писав тут. Писали ми і про те, які санкції проти Росії було запроваджено з боку США та Євросоюзу. Про те, як напад Росії на Україну змінить світ, — тут.

Ольга Палій

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.