Мета створення трибуналу - покарати вище військово-політичне керівництво Росії
Сорок чотири держави мають намір створити спеціальний трибунал для притягнення до відповідальності вищого військово-політичного керівництва Росії за злочин агресії проти України. Відповідну декларацію підписали на конференції "Відновлення справедливості для України" в Гаазі. Країни також підтримали ідею використання заморожених активів росії для допомоги Україні, і схвалили схвалюють пропозицію Нідерландів про розміщення на своїй території механізму для компенсацій.
Про це повідомляє пресслужба уряду Нідерландів. Глава МЗС Дмитро Кулеба, який також був присутній на конференції, зазначив, що ще два роки тому всі категорично відкидали ідею створення спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України.
"Ми заявляємо про наше рішуче засудження всіх міжнародних злочинів, скоєних з боку РФ проти України; ці акти, включаючи спробу незаконної анексії регіонів України, є кричущими порушеннями Статуту ООН, є порушенням міжнародного права, що тягне за собою державну відповідальність рф, загрожують міжнародному миру і безпеці, ставлять під сумнів повагу до міжнародного порядку, заснованого на правилах, і підривають демократичні цінності", – йдеться у декларації.
Документ підтримали 44 держави, серед них: країни - члени Євросоюзу, Канада, Грузія, Японія, Молдова, Нова Зеландія, Велика Британія та Сполучені Штати. Загалом у конференції брали участь 57 країн. Також країни підтримують ініціативи щодо використання заморожених активів рф на користь України і привітали пропозицію Нідерландів розмістити у себе компенсаційний механізм.
У декларації також вітають торішнє створення Міжнародного центру з притягнення до відповідальності за злочин агресії проти України (ICPA) при Євроюсті як координаційної платформи за участі України та п’яти держав-учасниць Спільної слідчої групи (JIT), із залученням США та Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду, що є підтримкою для національних розслідувань.
Мета створення трибуналу - покарати вище військово-політичне керівництво Росії. Учасники вітають значний прогрес у цьому напрямі та закликають інші країни та міжнародні організації допомогти з напрацюванням юридичної бази та заручитися міжнародною підтримкою для завершення цього процесу. Також вітається готовність Нідерландів прийняти цей трибунал на своїй території.
У 2023 році ЄС ухвалив рішення про створення Міжнародного реєстру збитків, завданих російською агресією проти України. З 2 квітня 2024 року він відкритий для українців для подання заяв про відшкодування втрат і збитків, заподіяних агресією Росії.
Реєстр починає свою роботу поетапно. Спочатку в ньому реєструватимуться заявки однієї категорії: від українців, чиє нерухоме майно було пошкоджено або зруйновано внаслідок бойових дій. У Раді Реєстру очікують, що заявки про компенсацію збитків подадуть від 300 до 600 тисяч фізичних осіб. Пізніше в реєстрі відкриються інші категорії, в яких, окрім іншого, реєструватимуться заявки на компенсацію збитків від пошкодження або руйнування об'єктів критичної інфраструктури, історичної або культурної спадщини.
Нагадаємо, що "за ймовірні злочини, вчинені щонайменше з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року" Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт командувача Чорноморського флоту рф Віктора Соколова. Аналогічне рішення ухвалено і щодо командувача дальньої авіації рф Сергія Кобилаша. Ордери видано у зв'язку з можливою причетністю Соколова і Кобилаша до ударів по цивільних об'єктах, а також до злочинів проти людяності.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.