Закон про мобілізацію підписаний: коли обмежено придатним слід з'явитися в ТЦК

На нове проходження ВЛК таким військовозобов'язаним дають 9 місяців

Обмежено придатні в ТЦК
Закон про скасування визначення "обмежена придатність" набуде чинності через місяць після публікації – 4 травня 2024 року

У вівторок, 16 квітня, Президент Володимир Зеленський підписав Закон про мобілізацію. До цього голова держави затвердив Закон під номером 3621-ІХ, який скасовує поняття "обмежено придатний". Всі чоловіки з цим статусом матимуть знову пройти ВЛК в ТЦК.

На оновлення даних дається 9 місяців. Про це йдеться в тексті документа

Військові запевняють, що скасування статусу обмежено придатного не означає, що всі автоматично стануть придатними чи непридатними. Все вирішуватиме комісія лікарів.

Закон набуде чинності через місяць після публікації – 4 травня 2024 року. Після того протягом дев’яти місяців (до 4 лютого 2025 року) обмежено придатні мають повторно пройти військово-лікарську комісію. За її результатами медики вирішать, до якої групи належатиме чоловік призовного віку.

При цьому заступник міністра оборони Іван Гаврилюк каже, що проходження повторних медоглядів розпочнеться вже в середині травня. Міноборони ще не розробило відповідний наказ, який визначатиме критерії для набуття нового статусу та порядку його присвоєння.

Після проходження повторної ВЛК непридатних військовозобов’язаних виключать з військового обліку. В той час як придатні повинні будуть пройти службу.

Зазначимо ще один цікавий факт: згідно з новим Законом про мобілізацію, абсолютно всі військовозобов'язані, які досі не оновили дані в ТЦК, повинні будуть зробити це. На ці дії держава дає громадянам 60 днів. Однак це не означає, що обмежено придатним на ВЛК потрібно буде йти двічі. Адже у випадку візиту до військкомату на оновлення даних вас все одно направлять на комісію, де автоматично знімуть статус обмежено придатного та присвоять новий. 

Закон про мобілізацію підписаний: основні положення

Отже, Закон про мобілізацію остаточно ухвалений. Президент підписав документ. Основна частина норм законопроєкту набере чинності через місяць після його підписання, тобто 16 травня.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, до середини липня 2024 року повинні повідомити ТЦК свою реальну адресу та номер телефону. У разі перебування в Україні – шляхом прибуття самостійно до ТЦК за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, ЦНАП, або через електронний кабінет призовника.

У разі перебування за кордоном – шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті ТЦК за місцем перебування на військовому обліку, або через Електронний кабінет.

Ось ще деякі з ключових змін, які вносить новий Закон:

  • Введення "базової військової служби": замість строкової служби для юнаків з 18 років вводиться "базова військова служба" тривалістю три місяці (в мирний час) або п'ять місяців (в воєнний час). Проходження служби буде за бажанням юнаків до 24 років, які зможуть самостійно обирати час та місце її проходження.
  • Розширення категорій осіб, які не підлягають мобілізації: до списку додано студентів денної форми навчання закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також здобувачів наукового ступеня аспірантури, докторантури та інтернатури.
  • Вдосконалення системи бронювання працівників: чітко окреслено категорії працівників, які бронюються за місцем роботи на період мобілізації та воєнного часу.
  • Нові правила ротації та відпусток для військовослужбовців: закон чітко визначає періодичність ротації військових з зони бойових дій, а також порядок надання їм відпусток.
  • Демобілізація діючих військових в законопроєкті не прописана.
  • Забезпечення соціальних гарантій для мобілізованих: держава гарантує мобілізованим збереження робочого місця, середньої заробітної плати, а також надає їм інші соціальні та правові пільги.

Раніше "Інформатор" вже писав про остаточну редакцію Закону про мобілізацію. Ми також докладно аналізували, які норми та положення входитимуть в документ. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube