Туреччина хоче стати членом БРІКС: чому Ердоган вирішив поглибити співпрацю з РФ та Китаєм

Туреччина може стати першим в історії членом НАТО, який вступить в організацію

Туреччина, Ердоган, БРІКС
Інформатор опитав експертів

Туреччина офіційно подала заявку на вступ до БРІКС. Це сталося на тлі відсутності прогресу в переговорах щодо членства країни у ЄС. Таким чином держава може стати першим членом НАТО у складі обʼєднання, до складу якого входить Росія.

Турецький уряд подав заявку на приєднання до БРІКС кілька місяців тому. В Анкарі запевнили, шо залишаються відданими принципам НАТО. Про це з посиланням на джерела у понеділок, 2 вересня, пише агентство Bloomberg.

Співрозмовники агентства зазначають, що нова дипломатична активність Туреччини демонструє її прагнення зміцнювати відносини з різними гравцями багатополярного світу. Водночас держава залишається відданою своїм зобов’язанням як члена НАТО, запевнили в Анкарі.

«Туреччина, яка розташована на стику Європи та Азії, подала заявку на вступ до БРІКС кілька місяців тому через розчарування відсутністю прогресу в її багаторічних спробах стати членом Європейського Союзу (…) Частково ця ініціатива також пов’язана з розбіжностями з іншими членами НАТО після того, як Туреччина зберегла тісні зв’язки з Росією після її вторгнення в Україну у 2022 році, зазначили джерела», - йдеться у публікації.

Помста за ігнорування з боку ЄС

Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень, у коментарі Інформатору нагадав, що такі геополітичні ігри з боку Анкари відбуваються не зненацька. Експерт зазначив, що Ердоган почав зміну курсу країни з прозахідного на просхідний та проісламський після спроби державного перевороту в Туреччині у 2016 році. Відтоді президент намагається послідовно укріпити свою владу, усуваючи політичних опонентів. А ЄС своєю чергою звинувачує Анкару у системному порушенні прав людини та політичних репресіях проти несистемної опозиції.

«Однак така позиція Брюсселя є радше формальністю. Наприклад, навіть Франція казала, що така ісламська держава як Туреччина ніколи не може стати членом блоку. І попри ідеологічні розходження між Туреччиною з одного боку та ЄС, НАТО і США з іншого, Анкара може собі дозволити впроваджувати незалежну зовнішню політику. І вона може не боятись якихось важків наслідків того ж приєднання до БРІКС», - сказав Семиволос.

Своєю чергою політолог-міжнародник Олег Саакян каже, що рішенням подати заявку на вступ до БРІКС Туреччина «підіймає ставки» у питанні як співпраці з Заходом, так і партнерства з такими відверто недемократичними державами, як Іран, Китай та Росія.

«Ситуація що склалася - це, перш за все, наслідок нерішучих дій з боку Європейського Союзу. Туреччина занадто довго очікувала на вступ до ЄС. Водночас членству в цьому блоці завадили ціннісно-ідеологічні розбіжності. Крок Анкари на зустріч БРІКС демонструє, що світ не можна сприймати як чорно-білий - Туреччина є членом НАТО і її звідти ніхто не може і не бажає виганяти. У той самий час турецький уряд хоче співпрацювати з такими країнами, як Китай, чия роль на Глобальному Півдні стає дедалі більшою. Звісно, можливий вступ Туреччини до БРІКС збільшить напругу між двома полюсами глобальної політики», - вважає Саакян.

Щодо впливу рішення Анкари на Україну політолог вважає, що це в черговий раз має довести Києву, що варто співпрацювати з гравцями з різних ідеологічних, політичних і військових блоків задля збереження балансу на світовій арені. Також це матиме вплив на торговельні шляхи, якими послуговується Україна, однак точні наслідки наразі передбачити важко.

Що відомо про БРІКС

БРІКС був створений у 2006 році й об'єднує Бразилію, Росію, Індію, Китай та Південну Африку. У січні 2024 року до блоку приєдналися Єгипет, Іран, ОАЕ та Ефіопія. Серед країн, які подали заявки на вступ, - Малайзія, Таїланд та Азербайджан. Питання подальшого розширення організації обговорюватиметься на наступному саміті БРІКС, який відбудеться в Росії з 22 по 24 жовтня.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган неодноразово виступав із закликами до реформи Ради Безпеки ООН, пропонуючи розширити кількість її постійних членів, яка наразі складається з п'яти країн. Також Ердоган виявляв зацікавленість у приєднанні Туреччини до Шанхайської організації співробітництва (ШОС), створеної Росією та Китаєм як противага НАТО.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube