Туреччина може стати першим в історії членом НАТО, який вступить в організацію
Туреччина офіційно подала заявку на вступ до БРІКС. Це сталося на тлі відсутності прогресу в переговорах щодо членства країни у ЄС. Таким чином держава може стати першим членом НАТО у складі обʼєднання, до складу якого входить Росія.
Турецький уряд подав заявку на приєднання до БРІКС кілька місяців тому. В Анкарі запевнили, шо залишаються відданими принципам НАТО. Про це з посиланням на джерела у понеділок, 2 вересня, пише агентство Bloomberg.
Співрозмовники агентства зазначають, що нова дипломатична активність Туреччини демонструє її прагнення зміцнювати відносини з різними гравцями багатополярного світу. Водночас держава залишається відданою своїм зобов’язанням як члена НАТО, запевнили в Анкарі.
«Туреччина, яка розташована на стику Європи та Азії, подала заявку на вступ до БРІКС кілька місяців тому через розчарування відсутністю прогресу в її багаторічних спробах стати членом Європейського Союзу (…) Частково ця ініціатива також пов’язана з розбіжностями з іншими членами НАТО після того, як Туреччина зберегла тісні зв’язки з Росією після її вторгнення в Україну у 2022 році, зазначили джерела», - йдеться у публікації.
Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень, у коментарі Інформатору нагадав, що такі геополітичні ігри з боку Анкари відбуваються не зненацька. Експерт зазначив, що Ердоган почав зміну курсу країни з прозахідного на просхідний та проісламський після спроби державного перевороту в Туреччині у 2016 році. Відтоді президент намагається послідовно укріпити свою владу, усуваючи політичних опонентів. А ЄС своєю чергою звинувачує Анкару у системному порушенні прав людини та політичних репресіях проти несистемної опозиції.
«Однак така позиція Брюсселя є радше формальністю. Наприклад, навіть Франція казала, що така ісламська держава як Туреччина ніколи не може стати членом блоку. І попри ідеологічні розходження між Туреччиною з одного боку та ЄС, НАТО і США з іншого, Анкара може собі дозволити впроваджувати незалежну зовнішню політику. І вона може не боятись якихось важків наслідків того ж приєднання до БРІКС», - сказав Семиволос.
Своєю чергою політолог-міжнародник Олег Саакян каже, що рішенням подати заявку на вступ до БРІКС Туреччина «підіймає ставки» у питанні як співпраці з Заходом, так і партнерства з такими відверто недемократичними державами, як Іран, Китай та Росія.
«Ситуація що склалася - це, перш за все, наслідок нерішучих дій з боку Європейського Союзу. Туреччина занадто довго очікувала на вступ до ЄС. Водночас членству в цьому блоці завадили ціннісно-ідеологічні розбіжності. Крок Анкари на зустріч БРІКС демонструє, що світ не можна сприймати як чорно-білий - Туреччина є членом НАТО і її звідти ніхто не може і не бажає виганяти. У той самий час турецький уряд хоче співпрацювати з такими країнами, як Китай, чия роль на Глобальному Півдні стає дедалі більшою. Звісно, можливий вступ Туреччини до БРІКС збільшить напругу між двома полюсами глобальної політики», - вважає Саакян.
Щодо впливу рішення Анкари на Україну політолог вважає, що це в черговий раз має довести Києву, що варто співпрацювати з гравцями з різних ідеологічних, політичних і військових блоків задля збереження балансу на світовій арені. Також це матиме вплив на торговельні шляхи, якими послуговується Україна, однак точні наслідки наразі передбачити важко.
БРІКС був створений у 2006 році й об'єднує Бразилію, Росію, Індію, Китай та Південну Африку. У січні 2024 року до блоку приєдналися Єгипет, Іран, ОАЕ та Ефіопія. Серед країн, які подали заявки на вступ, - Малайзія, Таїланд та Азербайджан. Питання подальшого розширення організації обговорюватиметься на наступному саміті БРІКС, який відбудеться в Росії з 22 по 24 жовтня.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган неодноразово виступав із закликами до реформи Ради Безпеки ООН, пропонуючи розширити кількість її постійних членів, яка наразі складається з п'яти країн. Також Ердоган виявляв зацікавленість у приєднанні Туреччини до Шанхайської організації співробітництва (ШОС), створеної Росією та Китаєм як противага НАТО.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.