Турецький лідер висловив думку, що Брюссель блокує процес приєднання Анкари до блоку через політичні причини
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вважає, що ЄС гальмуватиме процес вступу України та Молдови до ЄС. За словами очільника країни, Анкара вже давно заслужила право приєднатися до блоку, але нібито з "політичних причин" Брюссель не погоджується надавати їй членство. Ердоган також заявив, що його держава більш готова до цього, ніж деякі країни-члени блоку.
Відповідні заяви турецький лідер зробив після повернення з Угорщини, премʼєр-міністром якої є Віктор Орбан, який виступає проти надання Україні членства в Євросоюзі. Водночас відомо, що Туреччина є кандидатом на вступ до ЄС з 2005 року. Про це пише агентство Reuters.
"Надання їм (Україні та Молдові) статусу кандидата не означає, що вони стануть членами ЄС. Процес почнеться з них, (але) вони також будуть зупинені. Жодна з цих країн не є Туреччиною. Це неправильно, щоб Туреччина, яка більш готова до вступу в ЄС, ніж деякі країни-члени, роками чекала біля дверей через політичні перешкоди", - наголосив Ердоган.
Агентство нагадує, що заявка Анкари на вступ до ЄС була заморожена протягом багатьох років через занепокоєння ЄС щодо ситуації з правами людини в Туреччині та розбіжностей щодо регіональної політики. Зокрема мова йде щодо східного Середземномор’я та етнічно розділеного острова Кіпр. Водночас блок залежить від допомоги Туреччини, яка є членом НАТО, зокрема у питаннях міграції.
Ердоган додав, що "стратегічний та економічний" потенціал Туреччини давно дав їй право приєднатися до блоку, що, за словами Анкари, є стратегічною метою. Він зазначив, що прогрес може бути помічений у цьому процесі під час терміну головування Угорщини у 2024 році, з якою Туреччина має хороші стосунки.
"ЄС повинен зараз відмовитися від цієї помилки (відмови від надання Туреччині членства), - сказав Ердоган.
У четвер, 14 грудня, лідери країн Євросоюзу взяли участь у саміті, за підсумками якого вирішили, що Брюссель розпочинає переговори про вступ з Україною та Молдовою. Водночас Грузія набула статусу офіційного кандидата на членство в Євросоюзі. Київ та Кишинів має такий статус з літа 2022 року.
Головний політичний радник прем'єр-міністра Угорщини Балаш Орбан у свою чергу заявив, що Україна на шляху вступу до Європейського союзу має пройти близько семи десятків переговорів. В усіх цих випадках передбачається одностайне схвалення всіх членів ЄС, а Будапешт продовжить блокувати будь-які спроби довести вступ до логічного завершення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.