В ЄС поставили під сумнів здатність Будапешта керувати Радою ЄС з 1 липня, проти Угорщини вимагають застосувати статтю 7 Договору про Євросоюз
Бельгія, яка наразі головує в Раді ЄС, закликала країн-членів блоку розглянути можливість просування процедури позбавлення Угорщини права голосу. З наступного місяця, з липня, головуватиме у Раді ЄС якраз Будапешт. Це дасть Угорщині більше повноважень визначати порядок денний та пріоритети в Євросоюзі протягом наступних шести місяців.
Про це пише Politico. Зазначається, що міністерка закордонних справ Бельгії Аджа Лябіб виступила за просування процедури недовіри Будапешту згідно зі статтею 7 Договору про Євросоюз. Цей крок може призвести до призупинення права голосу.
"Я думаю, що нам потрібно мати сміливість, щоб ухвалювати рішення: переходити до кінця статті 7, активувати статтю 7 до кінця, яка передбачає припинення права вето", - сказала Лябіб.
У 2018 році Європейський парламент ініціював першу фазу процедури за статтею 7 проти Угорщини, але процес застопорився. Наступний крок цієї процедури, який використовують, коли вважається, що країна ризикує порушити основні цінності блоку, часто називають "ядерним варіантом", оскільки він передбачає найсерйозніші політичні санкції, які блок може накласти на країну-члена - призупинення права голосу щодо рішень ЄС.
У липні Угорщина має головувати в Раді ЄС. Це дасть Будапешту більше повноважень визначати порядок денний і пріоритети ЄС протягом шести місяців, попри те, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан продовжує перешкоджати прийняттю рішень ЄС щодо важливих питань: військова допомога Україні , санкції проти Росії, наступний крок для приєднання Києва до блоку.
Європейський парламент та Німеччина, яка є суперважкою вагою в ЄС, поставили під сумнів здатність Будапешта керувати Радою ЄС з 1 липня. Проте Лябіб заявила, що Бельгія наполягає на тому, щоб Угорщина взяла свій запланований термін.
"Це також нагадування, що бути членом Європейського Союзу - означає поважати цінності, мати права, мати доступ до коштів, бути частиною єдиного ринку, поважати цінності свободи, свободи вираження думок і незалежності судової системи", - сказала міністерка закордонних справ Бельгії.
Вона додала, що саме тому Угорщина зараз перебуває під процедурою статті 7 і все більше ізольована. Після того, як минулого місяця Брюссель припинив аналогічну справу проти Польщі, Угорщина стала єдиною країною ЄС, яка стикається з такими санкціями.
Проросійська Угорщина вчергове саботує надання допомоги Україні - угорські представники блокують правові акти Європейського Союзу, ухвалення яких необхідне для надання Україні військової допомоги на п'ять мільярдів євро. Ця затримка з вини Будапешта в майбутньому може коштувати людських життів.
У відповідь на це голова європейської дипломатії Жозеп Боррель на пресконференції за підсумками Ради міністрів ЄС із закордонних справ звинуватив Угорщину у саботажі. За його словами, є побоювання, що Угорщина почне блокувати й акт щодо використання прибутків від активів Росії, які підуть на озброєння для України. Боррель вважає, що це неприпустимо, щоб військова допомога для України була в заручниках від іншого рішення, яке не має жодного стосунку до цього спеціального питання, особливо з урахуванням терміновості ситуації.
Нагадаємо, Угорщина наклала вето на резолюцію Ради Європи щодо формули миру Зеленського. Окрім того, Угорщина погрожує накласти вето на санкції ЄС проти російського газу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.