Трампу заборонили брати участь у праймеріз: дрібниця чи крах надій на реванш?

Сенсаційне рішення Верховного суду Колорадо може вивести головного конкурента Байдена з передвиборчих перегонів, але остаточний вердикт поставить Верховний суд США

Дональд Трамп
Безпрецедентний вердикт докорінно змінює політичні розклади

Є шанси на те, що безпрецедентне рішення Верховного суд Колорадо, яке забороняє фавориту президентських перегонів Дональду Трампу подавати свою кандидатуру на праймеріз, Верховний суд США залишать без зміни. Якщо це станеться, американська «глибинна держава» зможе видихнути з полегшенням, оскільки буде усунуто головну небезпеку дестабілізації Сполучених Штатів та світового порядку. Водночас через це різко зростають шанси президента Джо Байдена на програш та ризики масштабного громадського протистояння.

Тріумф справедливості чи «полювання на відьом»

Верховний суд штату Колорадо заборонив Дональду Трампу брати участь у місцевих праймериз Республіканської партії. Його звинувачують у тому, що поширюючи фейки про «вкрадені вибори», він спровокував події 6 січня 2021 року, коли натовпи протрампістськи налаштованих мітингувальників захопили приміщення Капітолію.

Введення рішення в дію відтерміновано до 4 січня 2024 року: чекають, щоб Верховний Суд США розглянув справу. Якщо вердикт залишать у силі, то найрейтинговіший кандидат від республіканців, який випереджає діючого президента Джо Байдена на 4 %, втратить право балотуватися на президента Сполучених Штатів не лише в Колорадо, але й по всій країні.

Річ іде про 14 поправку до Конституції Сполучених Штатів від1868 року, що повинна була не допустити до управління державою кандидатів від південних штатів, які воювали проти центрального уряду в Громадянській війні. Верховний Суд Колорадо вважає, що Трамп не лише свідомо підбурював громадян до бунту, але й докладав зусиль, аби «перешкодити Конгресу затвердити президентські вибори 2020 року та зупинити мирну передачу влади». У такий спосіб у Колорадо скасували рішення суду нижчої юрисдикції: у листопаді суддя Денвера Сара Уоллес постановила, що Трамп брав участь у повстанні, але може залишитися у виборчому бюлетені.

За рішення про виключення Трампа зі списків на праймеріз проголосувало пятеро суддів із восьми. Суд Колорадо вважають продемократичним, оскільки всіх його членів призначали губернатори-демократи. Республіканці називають це рішення суду нічим іншим, як спробою державного перевороту та політичним переслідуванням. Демократи гучно плескають у долоні та розхвалюють суддів за сміливість.

Наскільки все серйозно для Трампа

Для того, щоб дізнатися, наскільки ситуація небезпечна для експрезидента, варто, розглянути обґрунтування, яким користувалися судді різних інстанцій. Суддя Денвера Сара Уоллес (ставленик республіканців) вважала, що Трамп причетний до заколоту, але 14 поправка не стосується тих, хто балотується в президенти. П’ятеро членів Верховного суду Колорадо вважають, що експрезидент причетний і що держава повинна заборонити учаснику бунту балотуватися на президенство.

«Президент Трамп не просто підбурював повстання. Навіть коли облога Капітолія була в розпалі, він продовжував її підтримувати. Ці дії являли собою відкриту, добровільну й безпосередню участь у повстанні», — написала більшість.

 Верховний суд Колорадо вважає, що після подій 6 січня Трамп не має права балотуватися на президента

Водночас з трьох суддів Верховного суду Колорадо, які були не згідні, кожен має свої аргументи: на думку одного, 14 поправка не діє, оскільки Трампа офіційно не визнали винуватим у повстанні, інший — оскільки його вину щодо цього не доведено в належному судовому порядку, ще один вважає, що таке рішення поза компетенцією суду.

Як повідомляє The Washington Post, шанси на те, що Верховний суд США, який контролюють республіканці, стане на бік вищого суду Колорадо, є. Експерти видання зазначають, що троє з дев’яти суддів цієї інстанції призначалися самим Трампом, ще троє є ставлениками Республіканської партії, а проте судді вже кілька разів демонстрували, що не дотримуються лінії республіканців у справі 6 січня. До прикладу, призначений Трампом суддя Вільям Прайор, різко критикував дії експрезидента. Проте буде надзвичайно важко через тиск громадської думки.

«Лідери Демократичної партії перебувають у стані параної через зростаючу, домінуючу перевагу, яку президент Трамп накопичив в опитуваннях. Вони втратили віру в невдале президентство Байдена й тепер роблять усе можливе, щоби перешкодити американським виборцям усунути їх із посади наступного листопада», — оцінюють ситуацію у штабі Трампа.

Один із кандидатів республіканців, Вівек Рамасвамі, заявив, що знімає свою кандидатуру з праймеріз у Колорадо та закликає решту учасників — Рона Десантіса, Ніккі Гейлі та Кріса Крісті — вчинити так само. За його словами, інакше вони продемонструють мовчазну підтримку незаконним діям влади.

Рамасвамі — одіозний кандидат, ще більш проросійський, ніж Трамп. Він нічого не втрачає, адже його рейтинги й так стрімко летять донизу, зате матиме «галочку» перед фаворитом президентських перегонів. А от решта його супротивників зацікавлені в усунені експрезидента, хоч публічно, щоб не втратити підтримку електорату, заявляють, що йдеться про політичні переслідування.

Рамасвамі нічого втрачати, але решті усунення Трампа створює додаткові шанси. Фото з відкритих джерел
Рамасвамі нічого втрачати, але решті усунення Трампа створює додаткові шанси. Фото з відкритих джерел

Чи справді рішення на користь Байдена?

Звинувачення представників Трапа в тому, що діючий президент намагається в такий спосіб усунути свого головного конкурента, на перший погляд, здаються правдоподібними, але насправді така логіка сумнівна. Якби цей сценарій було реалізовано, Байден, ймовірно, лиш погіршив би своє становище.

Найбільш рейтинговими кандидатами республіканців після Трампа є Рон Десантіс та Ніккі Гейлі — обидва достатньо молоді та потужні для того, щоб легко перемогти діючого президента. До прикладу, на загальних президентських виборах проукраїнська кандидатка Ніккі Гейлі отримає над Байденом перевагу вдвічі більшу, аніж Трамп — 9 %. Її готові підтримати не лише помірковані республіканці, але й незалежні виборці, і, навіть, частина демократів, які вважають, що Байден занадто старий для такої роботи. Втім, діючий президент якось казав, що й не балотувався б, якби не Трамп.

Байден каже, що не балотувався б, якби не Трамп. Фото з відкритих джерел
Байден жартує, що у "146 років нікуди поставити свічки". Фото з відкритих джерел

А от хто точно зацікавлений у такому рішенні, то це «глибинна держава» — політична, військова та економічна еліта США, при чому, без огляду на партійні вподобання, як свідчить голосування за закон про заборону президенту виходити з НАТО без погодження Конгресу. Вони із жахом спостерігають, як популіст із диктаторськими замашками захоплює державу. При тому він майже не приховує, що збирається розвалити основу могутності США — міжнародні союзи, та використовувати владу для зведення особистих рахунків із ворогами. Можливо, у США хочуть знайти управу на Трампа, як це зробили європейські лідери з прем’єром Угорщини Віктором Орбаном під час голосування за переговори про членство для України?

Наразі ж російські пабліки киплять у «праведному гніві», ніби в них відбирають гарантовану перемогу у війні. От тільки чи не стане ця ситуація тригером для протистояння між поляризованими громадянами Сполучених Штатів, чого так хочуть у кремлі?

«Це проблема. Щоразу, коли поліція та прокуратура переслідують організовану злочинність або бандитські угруповання, завжди є побоювання, що застосування закону проти них може призвести до подальшого насильств… Америка має бути готова зупинити це», — коментує конгресмен-демократ Джеймі Раскін рішення Верховного суду Колорадо

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube