Держсекретар США звинуватив Берлін у політичних репресіях щодо опозиції. У відповідь німецьке МЗС наголосило, що дії проти AfD - це захист Конституції, а не тиск на опонентів
Держсекретар США Марко Рубіо піддав критиці уряд Німеччини через офіційне рішення визнати ультраправу партію "Альтернатива для Німеччини" (AfD) екстремістською. У відповідь МЗС ФРН наголосило: дії держави ґрунтуються на демократичних принципах і захисті конституційного ладу. В МЗС Німеччини наголосили, що боротьба з правим екстремізмом ґрунтується на законах і уроках історії.
Про це сторони повідомили у дописах у соцмережі X. У своєму пості Рубіо назвав дії німецької влади "завуальованим авторитаризмом" і розкритикував спостереження за AfD, яка, за його словами, є не екстремістською, а "популярною опозиційною силою". Він також заявив, що істинною загрозою для Німеччини є не AfD, а "фатальна імміграційна політика з відкритими кордонами".
Берлін не змусив себе чекати з відповіддю. У дипломатичному коментарі МЗС ФРН зазначило, що статус AfD як екстремістського утворення є наслідком об'єктивного та незалежного розслідування. Це розслідування проводилося в межах закону.
"Це і є суть демократії. Таке рішення ухвалене на основі всебічного аналізу і спрямоване на охорону нашої Конституції. Остаточне слово - за незалежними судами. Ми пам’ятаємо уроки історії і твердо переконані: правий радикалізм має бути зупинений", - відповіли в німецькому МЗС.
Партія "Альтернатива для Німеччини", заснована у 2013 році як реакція на політику ЄС і ліберальну міграційну стратегію, з часом перетворилася на провідну силу правого спектра з чітко вираженим антиіммігрантським курсом. На виборах 2025 року вона здобула понад 20% голосів і стала другою за впливовістю у Бундестазі.
2 травня 2025 року німецькі спецслужби визнали AfD екстремістською організацією, вказуючи на її ксенофобську риторику, зневажливе ставлення до теми Голокосту та використання елементів нацистської пропаганди. Це відкриває шлях для державного нагляду за партією, а потенційно - і для її заборони. У самій AfD такі дії назвали спробою політичної розправи.
При цьому AfD неодноразово опинялась у центрі скандалів через проросійські заяви. Зокрема, один із її лідерів, Тіно Хрупалла, закликав визнати перемогу Росії у війні проти України та поставив під сумнів необхідність подальшого членства ФРН у НАТО. Також AfD спільно з лівопопулістським "Альянсом Сахри Вагенкнехт" послідовно виступає за зменшення допомоги Україні, скасування санкцій проти РФ і домовленості з Москвою, що, на їхню думку, врятують німецьку економіку.
Чинна партійна програма AfD, затверджена ще у 2016 році, містить акцент на "необхідності конструктивних відносин із Росією як ключовим елементом безпеки в Європі". Оглядачі додають: партійні діячі зі східних земель Німеччини демонструють виразнішу проросійську позицію, ніж їхні колеги із західних регіонів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.