"Суперяструби" та брати їхні менші: хто підбиває путіна до ескалації в Україні та як Лукашенко плутає їм карти

Наближені до Кремля прихильники нагнітання війни намагаються використати теракт у "Крокусі" на свою користь

Путін, Патрушев, крокус, Лукашенко
Патрушев є відомим прихильником "ядерного вирішення" всіх питань

Теракт у підмосковському "Крокусі", який забрав життя щонайменше 140 осіб, прямо зараз демонструє протистояння двох таборів, наближених до Кремля. Йдеться про так званих "яструбів" та "суперяструбів". Обидва табори підтримують продовження загарбницької війни проти України, однак є нюанс.

"Суперяструби" в обличчі спецслужбовців - директора ФСБ Олександра Бортнікова та секретаря Радбезу рф Миколи Патрушева - судячи з усього виступають за використання теракту для ескалації ситуації в Україні аби швидше завершити війну. Водночас "яструби" - міністр оборони рф Сергій Шойгу та начальник Генштабу рф Валерій Герасимов - виступають за "затягування" бойових дій та публічно не повʼязують напад на "Крокус" та Україну. Інформатор розібрався, в чому полягає це протистояння та до чого воно може призвести.

Путін між "суперяструбами" та братами їхніми меншими

Перше питання, яке виникає у звʼязку з останніми подіями в росії, чому військовий блок не підтримує, принаймні публічно, ескалацію війни в Україні. Одна з причин очевидна - через Міноборони наразі проходить величезний обсяг державних коштів. І чим довше триватиме війна, тим більше збагатяться військові посадовці та підприємства оборонно-промислового комплексу. У випадку з "суперяструбами" ситуація зовсім інша.

Путін та Шойгу
Путін та Шойгу

ФСБ, за свідченнями джерел російських опозиційних медіа, до повномасштабної війни заробляла великі гроші на так званому "кришуванні" бізнесу. Економіка рф з початком великого вторгнення в Україну відчула серйозний удар через санкції з боку Заходу. Звідси виходить, що обсяг заробітків у спецслужби на Луб'янці значно скоротився. Ймовірно, фсбшники та інші представники силового блоку виступають за якнайшвидшу ескалацію війни проти України, щоб поставити крапку в цій історії та відновити потоки грошей, спрямовані в їхні кишені.

Путін та Патрушев
Путін та Патрушев

Одну з ознак такого нагнітання ми побачили у вівторок 26 березня. Секретар Радбезу Микола Патрушев вирішив ескалювати ситуацію буквально двома словами: "Звісно, Україна". Російські ЗМІ писали, що таким чином російський посадовець відповів на питання, хто стоїть за подіями в "Крокусі" - українські сили чи терористична організація "Ісламська держава".

Бортніков
Бортніков

Не захотів бути у тіні свого колеги й директор ФСБ Бортніков. Хоч спочатку він і сказав, що ситуація довкола ймовірного замовника теракту в "Крокусі" потребує подальшого розслідування, вже за декілька хвилин він прямо заявив - за цими подіями "стоять США, Британія та Україна". Ще за деякий час він повідомив, що в теракті є "український слід". Також очільник ФСБ, відповідаючи на питання ЗМІ, назвав начальника ГУР Кирила Буданова "законною ціллю" росії, додавши що ліквідація топового військового розвідника України - "попереду".

Ці заяви демонструють позицію російських "суперястребів". Як ми писали раніше, за однією з теорій до теракту в "Крокусі" може бути причетна та ж сама фсб. Але навіть якщо це не так, в такому разі до спецслужбовців рф є питання. Наприклад, чому російський спецназ прибув до "Крокусу" лише за півтори години після розстрілу в концертному залі? Чому до початку концерту гурту "Пікнік" там були помічені однаково вдягнені люди, які закликали інших зачиняти двері залу після початку стрілянини? Чому одна з цих осіб візуально схожа на спецпризначенця, який брав участь у затриманні терористів у російських лісах? Таких питань купа, але російська пропаганда досі навіть не намагалась розвіяти будь-які сумніви стосовно них.

Водночас саме фсб та керівник Радбезу просувають фейк про причетність України до теракту. Зазначимо, що Патрушев є посадовцем з досить великим впливом на Кремль і диктатора володимира путіна. Можливо саме тому президент рф вже декілька разів повторив абсурдну мантру про звʼязок Києва з подіями в "Крокусі". Однак Патрушев не є всесильним і тому навіть путін не наважується прямо звинуватити Україну в трагедії.

Напередодні американське агентство Bloomberg з посиланням на чотири джерела, які мають тісні звʼязки з Кремлем, повідомило, що на обговореннях теракту, на яких був присутній путін, "офіційні особи погодилися, що немає жодного звʼязку з Києвом".

"Але він (путін) як і раніше сповнений рішучості використати трагедію, щоб спробувати згуртувати росіян довкола війни в Україні", - йдеться у публікації.

Теракт в Крокусі
Теракт в Крокусі

Але як ми вже зʼясували, мета, яку може переслідувати Патрушев та фсб, полягає не просто в "згуртуванні росіян", а в новій ескалації війни. Наразі Москва використала всі методи терору стосовно Києва і залишився лише один - ядерний удар чи більш серйозна погроза початку відповідної атаки. Чи готовий до нього путін - велике питання. А ось Патрушев є давнім прихильником розмахування ядерною боєголовкою перед цивілізованим світом.

Відносно нещодавно, у листопаді 2023 року, секретар Радбезу рф заявив, що росія нібито має "унікальну" ядерну зброю, яка гарантує країні-агресорці безпеку на роки вперед. Також Патрушев є автором військової доктрини росії, яка у результаті залишилась неприйнятою. Проєкт документа передбачає можливість завдання росією локальних ударів у регіональних і локальних конфліктах.

"Доктрину Патрушева" можна подати у короткій формулі "деескалація через ядерну ескалацію". Наприклад, Росія провокує військовий конфлікт із однією з держав Балтії. Потім, розуміючи конвенційну перевагу НАТО, завдає ядерного удару малої потужності і закликає супротивника до припинення вогню та капітуляції", - так описував цей документ керівник Балтійського центру досліджень росії Володимир Юшкін.

Лукашенко проти ескалації війни в Україні

Чи піде путін на поводу "суперяструбів" наразі невідомо. Можливо, варто чекати розʼяснень щодо подальших дій Кремля відносно України та теракту в "Крокусі" після найближчих засідань Радбезу, де головує Патрушев. І є ймовірність, що ці засідання закінчаться ядерним ультиматумом Україні - про цей сценарій ми писали напередодні.

Однак є один нюанс, який може вплинути на цю ситуацію. А саме позиція Білорусі стосовно "українського сліду". Посол Білорусі у Москві Дмитро Крутий після теракту публічно зазначив, що "керівник Комітету держбезпеки перебуває у прямому зв'язку зі своїм колегою.

"І фактично основним завданням минулої ночі було не дати терористам піти через наш спільний кордон. Таке завдання виконане", - заявив дипломат.

З цього виходить, що терористи в теорії їхали в бік Білорусі, а не України. Ще одну заяву, яка підтверджує цю тезу, 26 березня зробив вже сам білоруський диктатор Олександр Лукашенко. Він стверджує, що в перші хвилини після нападу він спілкувався з головою КДБ, після чого були залучені сили МВС Білорусі, виставлені пости на дорогах, у тому числі з рф.

"Тому вони ніяк не могли потрапити в Білорусь. Вони це бачили. Тому вони розвернулися і пішли на ділянку українсько-російського кордону", - сказав Лукашенко.

Патрушев та Лукашенко
Патрушев та Лукашенко

Ці слова суперечать попереднім твердженням путіна про те, що нападники прямували в бік України, де для них нібито "приготували вікно". Таким чином можна припустити, що Білорусь зайняла свою позицію у протистоянні між "суперяструбами" та звичайними "яструбами" на боці останніх. Можливо Лукашенко відчуває, що подальша ескалація в Україні може вдарити також і по Білорусі, тому він і бере на себе роль такого собі пожежника в цій ситуації.

При чому у Лукашенка вже був подібний досвід у червні 2023 року. Судячи з його слів, саме він врятував путіна від заколоту Євгена Пригожина та ПВК Вагнер. Коли "вагнерівці" вже були у 200 км від Москви, Лукашенко вступив у переговори з ватажком бойовиків. В результаті "вагнерівцям" та Пригожину, які піддались вмовлянням та розвернулись в інший бік від столиці рф, був навіть запропонований притулок на території республіки.

Похід Вагнера на Москву
Похід Вагнера на Москву

При цьому існує теорія, про яку ми писали раніше, згідно з якою за пригожинським заколотом стоїть саме Патрушев та ФСБ. Їхня мета могла полягати в тому, щоб похитнути позиції військових - Шойгу та Герасимова - в очах путіна та показати диктаторові, що без силовиків та спецслужб його влада не така вже й стабільна. Але саме завдяки дипломатії Лукашенка цей задум не був реалізований до кінця.

Тепер нам лишається спостерігати за тим, хто виграє в цьому протистоянні та як це повпливає на війну в Україні. І чи не втрутиться в ситуацію довкола "Крокусу" якась інша сила - всередині Кремля чи ззовні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube