Тет-а-тет із Путіним: чи зможе Зеленський домовитися про мир

Читать на русском

Депутати поділилися думкою, чи варто Зеленському сідати за стіл переговорів із Путіним

Читать на русском
Тет-а-тет із Путіним: чи зможе Зеленський домовитися про мир

Депутати поділилися думкою, чи варто Зеленському сідати за стіл переговорів із Путіним

Заяви про зосередження російських військ поблизу українського кордону не сходять із порядку денного. В інтерв'ю американському виданню Politico Міністр оборони України Олексій Резніков підкреслив, що будь-яка ескалація військового конфлікту в Україні з боку Росії загрожує жахливими наслідками не лише для нашої країни, а й для всієї Європи. За словами Резнікова, український уряд «deep concern» (глибоко стурбований) щодо 15 енергоблоків атомних електростанцій, які забезпечують близько половини електроенергії країни. Будь-яка перестрілка всередині України ставить ці об'єкти під загрозу, сказав Резніков, заявивши, що заводи подібні до «ядерної бомби». 

Цілком очікувано, що загроза повномасштабного вторгнення з боку РФ непокоїть і українського Верховного головнокомандувача. Інформатор повідомляв про те, що 1 грудня під час виступу у Верховній Раді президент Володимир Зеленський знову заговорив про зустріч із російським «колегою» віч-на-віч, під час якої вони могли б нарешті домовитися про справжній мир. 

Інформатор поцікавився у депутатів Верховної Ради, що вони думають щодо переговорів Зеленського та Путіна «тет-а-тет», і хто має приймати рішення про зустріч у такому делікатному питанні. 

 

Віч-на-віч з ворогом 

За останні два тижні президент Володимир Зеленський встиг зробити кілька публічних заяв, які наробили чимало галасу серед депутатів та медіа. По-перше, Зеленський вкотре повторив фразу про готовність переговорити з Володимиром Путіним віч-на-віч щодо тимчасово окупованих територій. По-друге, після телефонної розмови з президентом США Джо Байденом, глава української держави в інтерв'ю каналу 1+1 дуже неоднозначно висловився з приводу Всеукраїнського референдуму щодо Донбасу. 

Як зазначив у коментарі Інформатору член Комітету Ради з національної безпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін (фракція партії «Голос»), переговори тет-а-тет можуть лише посилити ситуацію. 

 

Тет-а-тет із Путіним: чи зможе Зеленський домовитися про мир 1

«Я противник того, щоб відбувалися переговори віч-на-віч, і з багатьох причин. Наприклад, Нормандський формат – це міжнародний майданчик. Переговори віч-на-віч – це ознака слабкості. Я вже не кажу про те, що за великим рахунком за всієї поваги до Володимира Олександровича, він, як на мене, не є блискучим переговорником і йому краще уникати переговорів з Путіним наодинці», — повідомив Рахманін. 

Колега Сергія Рахманіна і щодо Комітету, і щодо фракції Роман Костенко поділяє озвучену позицію. На його думку, переговори без залучення союзників можуть трансформувати російську агресію на локальну проблему двох держав. 

 

Тет-а-тет із Путіним: чи зможе Зеленський домовитися про мир 2

«Я вже неодноразово говорив, що наразі я не бачу, як ми можемо це зробити. На даний момент, на мою думку, це лише погіршить наші позиції взагалі щодо будь-яких переговорів. Ми повинні сідати за стіл переговорів з агресором лише разом із нашими союзниками», - упевнений Роман Костенко. 

Представник міжфракційного об'єднання "Розумна політика" Андрій Ніколаєнко теж не впевнений, що Зеленський у майстерності ведення дипломатичних переговорів зможе перевершити колишнього співробітника КДБ Путіна.  

 

Тет-а-тет із Путіним: чи зможе Зеленський домовитися про мир 3

«Він (Зеленський – Ред.) не здатний проводити переговори на такому рівні. Потрібно, щоб хтось із старших був поруч, тримав його за руку, а то він ще якусь дурість створить», - іронічно наголосив Ніколаєнко. 

Хоч у фракції партії «Батьківщина» і немає єдиної позиції з приводу можливих переговорів Путіна і Зеленського у форматі «віч-на-віч», але з Андрієм Ніколаєнком солідарний його колега з фракції Михайло Цимбалюк. 

 

Тет-а-тет із Путіним: чи зможе Зеленський домовитися про мир 4

«Моя особиста думка – і це не позиція фракції! - Що не варто проводити такі переговори. Якщо Путін офіційно заявляє, що він готовий до таких прямих переговорів, але тільки без розмов про Крим та Донбас, то який сенс сідати за стіл переговорів. Про що можна домовлятися?

Тому мені здається, що... це не дуже добре. Адже це позиція і наших міжнародних партнерів, щоб звести до прямої розмови лідерів двох держав і таким чином зняти з себе відповідальність», - коментує Цимбалюк. 

Очікувано, що питання прямих переговорів Путіна та Зеленського схвалюють опозиціонери з ОПЗЖ. На думку народного депутата Миколи Скорика, Україна має йти на компроміси. 

 

 

Тет-а-тет із Путіним: чи зможе Зеленський домовитися про мир 5

«Якщо це принесе користь українській державі, я не бачу в цьому нічого поганого. Якщо Байден сідає тет-а-тет, то чому Зеленський не може сісти тет-а-тет. Я вважаю, що головними питаннями мають бути питання територіальної цілісності та питання економічних інтересів нашої держави. Це ключові питання на сьогоднішній день наших взаємин із РФ. Є багато і гуманітарних питань, які мають бути розглянуті. Я вважаю, що у двосторонніх відносинах будь-яких держав слід йти на прямий контакт без посередників. Все залежить від позиції президента Зеленського на переговорах, позиції держави. Якщо ми хочемо переговори, щоб просто сказати якісь чергові образливі слова або ще раз зафіксувати нашу позицію, мовляв, просто віддайте і таке інше… Це не шлях. Будь-які переговори збудовані на поєднанні сильної позиції та готовності йти на компроміси», - прокоментував Скорик.   

Заради власної душевної рівноваги Інформатор не уточнював, які саме можуть бути компроміси в України щодо своїх же територій. Проте з контексту зрозуміло, що йдеться про так званий особливий статус Донбасу. Нагадаємо, що насправді немає жодного особливого статусу Донбасу, є лише особливий порядок місцевого самоврядування на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей. 

Україну врятують США?

На тлі нещодавніх переговорів Джо Байдена з Володимиром Путіним знову порушилася тема щодо залучення Сполучених штатів до врегулювання питання Донбасу та Криму. Цікаво, що Росія офіційно обурюватися з цього приводу не стала. Проте всі спроби активно залучити представника США, це поки що лише розмови. За фактом Білий дім офіційно підтримує збереження Нормандського формату і лише натякає на велике залучення Штатів до врегулювання цього військового конфлікту, без особливої ​​конкретики.

«Ми в США вже деякий час готові підтримати зусилля щодо просування Мінських угод у Нормандському форматі», - заявив на брифінгу після розмови Байдена та Путіна радник безпеки США Джейк Салліван, який брав участь у цих переговорах. 

Проте президент Франції Еммануель Макрон наголосив, що ініціативи Байдена цікаві, але вони не замінюють Нормандського формату.

Звичайно ж, на пленарному тижні питання залучення США до переговорів у Нормандському форматі (з умовною назвою «Нормандія +») обговорювалося й у кулуарах. 

 

Тет-а-тет із Путіним: чи зможе Зеленський домовитися про мир 6

«Ми повинні розуміти, що лише спільними зусиллями та сильною позицією, насамперед, США ми можемо завершити війну на Донбасі. Сьогодні виглядає так, що США вже приєднуються до цього процесу. Ми бачимо переговори Байдена із Путіним. Я бачу варіант переговорів «Нормандія+» або повернення до Будапештського меморандуму. І наша фракція давно про це говорила. Ви подивіться, з ким спілкувався Байден – із лідерами яких держав. Частина була підписантами Будапештського меморандуму. Мені здається, що у цьому наша перспектива», - наголосив Михайло Цимбалюк. 

Нагадаємо, що згідно з першим пунктом згаданого Цимбалюком Будапештського меморандуму, США, РФ та Великобританія зобов'язалися поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України. 

І ось тут, на думку народного депутата Сергія Рахманіна, виникає проблема. По суті, Росія вже всіма своїми діями показала, що не поважає суверенітет України. Але, за словами депутата, Україні не варто розраховувати на те, що США найближчим часом приєднаються до Нормандського формату.

«Для початку треба було б, щоб цей формат взагалі нормально запрацював. Лідери не можуть зібратися у такому форматі з багатьох причин. А для того, щоб залучити туди США, потрібно щонайменше зібратися», - каже Рахманін. 

Депутат також наполягає на тому, що Зеленський на сьогоднішній день може лише чітко артикулювати свою позицію, що будь-які питання щодо майбутнього України не можуть вирішуватися без України. А в іншому Рахманін пропонує докладати зусиль не до організації зустрічі «Зеленський – Путін», а до того, щоб Нормандський формат запрацював.

Раніше Інформатор повідомляв, що великомасштабний конфлікт може розпочатися вже у січні, а також писав, чому Україна не глушить російські телеканали у прикордонних областях .

Нагадаємо, раніше секретар РНБОУ заявляв, що Росія розуміє лише «мову сили», тому для України важлива підтримка США, Канади та Британії. Зазначимо, що раніше в НАТО відреагували на дії Росії біля кордонів України.

Також Інформатор писав, що РФ почала стягувати танки до кордону з Україною.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Слідкуйте за новинами онлайн прямо в месенджері на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.