У магазинах Нідерландів та Німеччини з продажу зникли популярні бренди кави, деякі американські продавці кави заявляють про неможливість продовжувати свою діяльність за поточних цін, супермаркети та продуктові магазини, своєю чергою, не поспішають закуповувати дорогу каву, що призводить до виникнення дефіциту цього товару на полицях
Світовий ринок кави переживає серйозні потрясіння: через стрімке зростання цін обсяги торгівлі різко скоротилися. Про це 7 березня повідомляє агентство Reuters. Ф'ючерси на каву сорту арабіка на біржі ICE подорожчали на 70%, що стало несподіванкою для багатьох учасників ринку.
Ренан Чуєрі, генеральний директор еквадорської компанії Elcafe, що займається експортом кави, заявив, що вперше за історію компанії вона не змогла реалізувати запланований обсяг продукції до березня.
«Зазвичай до цього часу ми вже все продаємо, але наразі продано менше 30% товару. Різке зростання цін виснажує фінансові ресурси клієнтів, у них просто не вистачає коштів для закупівлі необхідних обсягів», — пояснив Чуєрі.
Через високі ціни покупці кави змушені відмовитися від створення запасів і обмежуються придбанням лише мінімально необхідних обсягів. Основною причиною стрімкого зростання цін стало зниження виробництва кави в ключових регіонах-виробниках, насамперед у Бразилії.
Експерти прогнозують, що до кінця року ціни на арабіку можуть знизитися на 30%. Це пов'язано з очікуваннями хорошого врожаю та зниженням попиту.
Наразі ситуація на ринку кави залишається складною. Деякі американські продавці кави заявляють про неможливість продовжувати свою діяльність за поточних цін. Супермаркети та продуктові магазини, своєю чергою, не поспішають закуповувати дорогу каву, що призводить до виникнення дефіциту цього товару на полицях.
У магазинах Нідерландів та Німеччини з продажу зникли популярні бренди кави, повідомляє Bloomberg. Основною причиною спорожнілих полиць стали суперечки виробників та постачальників щодо вартості продукції. З полиць магазинів найбільших нідерландських ритейлерів Albert Heijn і Jumbo зникли деякі марки кавового гіганта JDE Peet's NV - йому належать бренди Jacobs, Lor, Peet's Coffee, Tassimo, Senseo та інші. З аналогічними проблемами з постачанням зіткнулися німецькі мережі супермаркетів Edeka та Aldi Nord. Дефіцит був спровокований спробами ритейлерів протистояти зростанню цін на каву на полицях.
«Виробники кави намагаються підвищити ціни в супермаркетах, а супермаркети кажуть „ні“», — пояснив глобальний стратег із споживчих продуктів, упаковки та логістики в Rabobank Сіріл Філотт. У JDE Peet's повідомили, що наприкінці минулого тижня компанія завершила переговори з роздрібними продавцями в Нідерландах та Німеччині. «Реальність така, що значне підвищення цін неминуче», - пояснив генеральний директор JDE Peet Рафаель Олівейра. Він не зміг точно сказати, наскільки суттєвим буде зростання цін на каву.
Через кліматичні зміни може зникнути сорт арабіка, який є найпопулярнішим у світі. Посуха в Бразилії, яка тривала з квітня по вересень 2025 року, і стала однією з головних причин зростання цін. Трейдерська компанія Volcafe заявила, прогноз виробництва арабіки в країні зменшили до 34,4 млн мішків. Це на 11 млн менше, ніж очікувалося. А Бразилія забезпечує 40% світового кавового ринку. Водночас були проблеми і у В'єтнамі, який є другим найбільшим у світі експортером кави. Країну накрили посухи та сильні дощі, через що ціна робусти зросла до рекордних $5 694 за тонну.
За прогнозом чемпіона Великої Британії з приготування кави Вадима Грановського, в Україні кава теж подорожчає. Всі причини впливають як на вартість продукції в магазинах, так і на ціну чашки кави у кав'ярнях.
“Наприкінці січня велика мережа кав'ярень коригувала ціну шляхом запасів, але вже навесні вартість кави зросте на 80-100%, чашка еспресо коштуватиме близько 70 гривень, а лате чи капучино — до 100 гривень”, – прогнозував співвласник Ескобар Coffee Roasters Андрій Тітов.
Експерт зауважив, що стабілізація ціни на каву очікується не раніше липня 2025 року. Втім, навіть тоді зниження буде незначним.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.