Суїцидальна місія: окупанти готують десант та човни для захоплення Херсона - експерти пояснюють, що відбувається

Російські війська активізували дії на Херсонщині, готуючи річковий флот для висадки десанту. Однак експерти та українські військові впевнені: така операція для ворога стане самогубством через потужний вогневий контроль ЗСУ та погодні ризики

Росіяни готуються форсувати Дніпро під Херсоном та й потонуть в ньому
Російські окупанти спробують атакувати правий берег Дніпра, коли буде туман

Російські окупанти готують масштабний наступ на Правобережжя Херсонщини. Вже напоготові у росіян 300 човнів, на яких вони й будуть намагатися перепливати Дніпро, сподіваючись залишитись непомітними через туман чи ніч. Окрім форсування Дніпра, ворог виношує плани захоплення міста Херсон, яке стало символом успішного контрнаступу ЗСУ.

Військові аналітики, експерти й представники української влади оцінюють такі дії загарбників як ризиковані й такі, що принесуть ворогу лише загибель. Але ніхто наразі не виключає, що Росія спробує реалізувати цей шалений план.

Як Росія готується до форсування Дніпра?

На Лівобережжі Херсонщини останнім часом помітно посилилася активність окупаційних військ. Зокрема, повідомляють, що окупанти будуть намагатися захопити всю територію Херсонської та Запорізької областей. Вони діють наступним чином:

Інформацію про підготовку до майбутнього відбиття потенційної атаки ворога на цій ділянці підтвердив очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін. В інтервʼю "Financial Times" він розповів про ситуацію на Херсонщині. 

"Росія планує наступальні дії на різних ділянках фронту, у тому числі є загроза для Херсонського напрямку. Тому нам потрібна допомога, аби розбити ворожі задуми і амбіції", - заявив він. 

Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім додав, що з інформація про ймовірний штурм росіянами правого берега Дніпра була відома ще 4 місяці тому (кінець серпня - ред.).

"Ми володіли цією інформацією і готувалися. Військові теж усі розуміють. Реагуватимемо відповідно до ситуації", - заявив він. 

Telegram oembed: https://t.me/south_now/75145

Як зазначають джерела партизанського руху "Атеш", російські підрозділи вже намагалися висаджуватися на островах у дельті Дніпра. Однак через брак підготовки та складні умови місцевості такі спроби часто завершуються провалом. Наприклад, солдати 61-ї окремої бригади морської піхоти Північного флоту РФ потонули, намагаючись висадитися на острів Білогрудів.

"Вони потрапили під удар дрона, втратили контроль і впали з гідроциклу, не зумівши вибратися", - описують партизани з "Атеш" одну з подібних операцій.

Росіяни повідбирали всі човни у населення окупованих регіонів
Росіяни топляться на човнах і водних скутерах, які повідбирали у населення окупованих регіонів

Сергій Братчук, речник південних сил Української добровольчої армії, заявляв, що російські війська вже декілька разів намагалися захопити річкові острови і просунутися ближче до західного берега Херсона. Нещодавно вони здійснили велику атаку на Козацький острів на північний схід від міста, поблизу Нової Каховки.

"Буває по п'ять-чотири штурми за день. І, власне, ворог намагається, використовуючи плавзасоби відповідні (зокрема, човни) невеликими десантними групами або диверсійно-розвідувальними групами заходити на острови і там пробувати закріпитися. Але є вогневий контроль за цими островами з боку сил оборони України і ворог знищується", - розповів Братчук в етері Апотроф ТV.

Зауважимо, що відстань між лівим і правим берегами Дніпра на Херсонщині залежить від конкретної ділянки річки. Наприклад, у районі острова Білогрудів, що розташований неподалік від Херсона, ширина Дніпра становить приблизно 700–1000 метрів. Це середнє значення для головного русла річки в цій місцевості. Форсування такої відстані є складним завданням, особливо враховуючи: сильну течію Дніпра; відкритий простір, де десант стає легкою мішенню для артилерії та дронів; вразливість до погодних умов, таких як сильний вітер, туман і холод, які зараз посилюються в зимовий період. Для такого маневру росіянам потрібно мати значні ресурси, включаючи потужний річковий флот і достатнє прикриття з повітря, чого, за наявною інформацією, в них не вистачає.

"Російські військовослужбовці деморалізовані, їх відправляють на острови як покарання, а подібні інциденти ще більше підривають їхній моральний дух", - зауважують у партизанському русі.

Форсування Дніпра в цій місцевості - надреальна задача
Форсування Дніпра в цій місцевості - надреальна задача

Одначе, незважаючи на непевний результат потенційної операції РФ, всі дії окупантів супроводжуються потужною інформаційно-психологічною операцією. Вона спрямована передусім на створення паніки серед цивільного населення Херсонщини.

Можливий сценарій наступу: оцінка експертів

Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний опір" Олександр Коваленко зазначає, що погодні умови нині грають на користь Росії. Туман та зменшення видимості дозволяють окупантам проводити рейдові дії в районі херсонських островів. При цьому вони намагаються закріпитися на цих територіях, щоб розширити контрольовану зону. Однак експерт наголошує, що великомасштабний наступ із форсуванням Дніпра приречений на провал:

"Росіяни, можливо, зможуть закріпитися на Правобережжі на кілька днів, але це буде їхній максимум. Будь-яка спроба розгорнути повноцінну операцію закінчиться великими втратами. Мета цих дій - не захоплення території, а створення ілюзії успіху для внутрішнього споживача".

Речник Оперативного командування "Південь" Сергій Братчук також називає такі плани "самогубними". За його словами, спроби захоплення херсонських островів і правобережної зони відбуваються вже кілька місяців, але всі вони завершуються знищенням ворожих сил. При цьому військові знають про плани ворога і перебувають напоготові, бо не знають, коли саме можуть "стартанути" окупанти. 

Невдала спроба росіян закріпитися на островах біля Херсона
Невдала спроба росіян закріпитися на островах біля Херсона

Що кажуть влада та військові: які шанси у росіян?

Командування Сил оборони півдня України добре обізнане про плани ворога. За словами представників ЗСУ, росіяни намагаються відтворити дзеркальну операцію до українських дій у Кринках. Однак навіть за умови висадки на правий берег у них не буде шансів утриматися там. Олександр Прокудін, голова Херсонської ОВА, наголошує на готовності України до будь-якого розвитку подій. Щоправда, він з тривогою зауважив, що коли штормова погода вщухає, небо знову заповнюється машинами смерті, що націлені на його місто.

"Дощ, вітер і хмари тримають дрони подалі, - сказав Прокудін. - Погода, як у Лондоні, тепер наша ідеальна погода".

Для більшої частини експертів російські плани форсування Дніпра виглядають не стільки як військова стратегія, скільки як частина ширшої інформаційної кампанії. Росія прагне продемонструвати власну "силу" напередодні політичних подій на Заході, зауважують аналітики. 

Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний опір" Олександр Коваленко конкретизував імовірну мотивацію Росії щодо проведення десантної операції. Він назвав її радше демонстративною, ніж стратегічною.

"Весь цей перформанс, який може відбутися, ймовірно організовуватимуть, щоб вразити Дональда Трампа (новообраного президента США - ред.). Мета - показати, що Росія здатна здійснювати навіть такі авантюрні операції, наприклад, десант на риболовецьких байдарках. Це спосіб хаотизувати ситуацію, посіяти паніку серед української аудиторії та водночас справити враження на Трампа. У такий спосіб Москва прагне переконати його у правильності власного "Мирного плану", де немає інтересів США чи України, але є виключно інтереси Росії. Саме на це росіяни, ймовірно, робитимуть ставку. Однак будь-яка така операція за своєю суттю є суїцидальною та закінчиться провалом", - зазначив експерт YouTube-каналі для Oboz.ua.

Шанси росіян переплавитися через Дніпро вкрай малі
Шанси росіян переплавитися через Дніпро вкрай малі

Росіяни роблять розголос інформації про підготовку наступу на Херсон, щоб створити ілюзію активності на тлі провалів на інших напрямках фронту. У ЦПД зазначили, що Україна усвідомлює потенційні загрози і має розроблені заходи для їх нейтралізації:

"У РФ намагаються роздути загрозу наступу на Запоріжжя та Херсон, щоб США повірили в серйозність намірів, - каже керівник ЦПД Андрій Коваленко. - Росіяни прагнуть "торгувати" цією загрозою, так само як і "Орєшніком" у своїй стратегії підвищення ставок. Україна розуміє загрози та має власну протидію".

Попри значні ризики, ЗСУ зберігають ініціативу на південному напрямку. Українські військові володіють ситуаційною перевагою завдяки розвідці та вогневому контролю над островами. Це дає змогу своєчасно реагувати на дії ворога й унеможливлює його спроби наступу.

"Я думаю що для росіян це буде самогубством, якщо вони вирішать все-таки зробити таку спробу. Ну і власне щодо тренувань подолання водної перешкоди, то ця інформація теж розходиться знову-таки не перший місяць. Ці групи [окупантів] тренуються, відповідно тренуються їх інженерні війська, які якраз і наводять понтонні переправи, але на сьогодні це все обмежується самими лише заняттями. Розвідка працює, командуванню дуже добре відомо, чим ворог займається, які плани має, тому і буде адекватна відповідь", - додав Братчук в етері "Ми-Україна".

Підсумуємо, що наразі російські плани форсувати Дніпро виглядають малореалістичними, але вони залишаються серйозним викликом, і потребують пильної уваги. Для України ключовим є збереження інформаційного спокою серед населення та готовність до швидкої реакції на будь-які провокації з боку ворога.

"Вони мають мету захопити певний плацдарм, утримувати його і стягнути туди якнайбільше наших сил і засобів. Всі ці штурми закінчуються нічим. Всі вони безрезультатні. Ворог несе лише втрати", - паголосив речник Сил оборони Півдня Владислав Волошин у коментарі "Суспільне Херсон".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube