Мем про крейсер "Москва" та острів Зміїний став настільки популярним, що експлуатувати його як торгівельний знак Євросоюз Україні не дозволив
Легендарну фразу "Російський військовий корабель, йди на#уй!" (Russian warship, go fuck yourself) остаточно відмовилися реєструвати у Європейському Союзі як товарний знак. Пресслужба Суду Європейського Союзу 13 листопада опублікувала відповідне рішення. Позов подавала Державна прикордонна служба України після того, як Офіс інтелектуальної власності Європейського союзу (EUIPO) відмовив Держприкордонслужбі у реєстрації прав на цю фразу та відхилив апеляцію.
ДПСУ хотіла зареєструвати фразу у ЄС для використання у виробництві товарів, а також для видавничих, освітніх, розважальних та спортивних послуг. Європейський суд, своєю чергою, вирішив, що фраза, яка стала символом боротьби України з російською агресією, вже "не сприймається як комерційний знак".
"Вказана фраза широко використовувалася та поширювалася ЗМІ з метою мобілізації підтримки України і дуже швидко стала символом боротьби України проти РФ. Таким чином, ця фраза використовувалася у політичному контексті, багаторазово і з метою висловлення та заохочення підтримки України. Суд зазначив, що знак не здатний виконувати суттєву функцію товарного знака, а споживач сприйняв би його на товарі чи послузі лише як політичне послання”, – йдеться у релізі.
Спікер Держприкордонслужби Андрій Демченко у коментарі "Українській правді" 13 листопада заявив, що впевнений у законності рішення європейських інстанцій. Він висловив сподівання, що вони "не допустять можливих реєстрацій за кимось іншим". Демченко додав, що на території України ДПСУ успішно зареєструвало фразу про "російський корабель" як товарний знак.
Заявка на реєстрацію фрази "РВК ПНХ" в ЄС подавалася двічі, вперше - від імені безпосереднього автора фрази, чиє ім'я не розкривається досі), вдруге - від ДПСУ. Однак EUIPO і вдруге (кейс ДПСУ) відхилив заявку на отримання торгової марки у грудні 2022 року. Це пояснили тим, що у фразі використовуються "вульгарні висловлювання з образливим сексуальним підтекстом", писало Politico.
"Навіть якщо цей знак слід розглядати як послання хоробрості та мужності, він баналізує російське вторгнення і використовується просто як інструмент для продажу товарів", - сказано, серед іншого, у висновках експерта організації.
Після цього юристи, які представляють Держприкордонслужбу, подали апеляцію, але її також було відхилено. Тоді ситуацію і спробували вирішити у суді ЄС.
Нагадаємо, 24 лютого, у перший день війні, окупанти обстріляли острів Зміїний із корабельних озброєнь та бойової авіації. Уся інфраструктура була зруйнована. Зв'язок із прикордонниками та бійцями ЗСУ було втрачено. Пізніше надійшла інформація, що усі 13 військовослужбовців загинули. 26 лютого у Держприкордонслужбі повідомили, що українські захисники можуть бути живі. Цю інформацію підтвердили ВМС ЗСУ.
Фразу про російський військовий корабель вимовив один з українських захисників на острові Зміїний у Чорному морі 24 лютого 2022 року. У той день Україна втратила контроль над Зміїним, але повернула його влітку 2022-го. Фраза про російський військовий корабель стала мемом. З нею почали робити татуювання, а "Укрпошта" випустила марку на основі цієї фрази.
Автором фрази спершу вважали морського піхотинця із Черкаської області Романа Грибова. 29 березня 2022 року стало відомо, що Грибов повернувся з полону додому. Йому вручили нагороду "За заслуги перед Черкаською областю". ОВА назвала його "легендарним прикордонником", і українські ЗМІ дійшли висновку, що Грибов – це автор фрази про російський корабель. Сам він цього не заперечував.
У ДПСУ в травні 2022 року повідомили, що "російському кораблю" відповів не морпіх, а прикордонник, а медійна публічність Грибова була певною мірою "операцією з інформаційного прикриття". У Держприкордонслужбі заявили, що свідомо не називали прізвища справжнього автора крилатої фрази, оскільки прикордонник півтора місяця був у полоні. Але й після повернення воїна на батьківщину ДПСУ не розкрила його імені.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.