Рішення винесено за позовом Південної Африки, яка звинувачує Ізраїль у скоєнні геноциду проти палестинців в Секторі Гази
Міжнародний суд ООН закликав Ізраїль припинити геноцид палестинців у секторі Гази після того, як в ЮНІСЕФ заявили, що Газа стала найнебезпечнішим для дітей місцем у світі. Рішення про "геноцид" винесено за позовом Південної Африки. Щоправда, суд ООН при сьому не вимагає припинення військової операції Ізраїлю.
Як пише The Times of Israel "15 голосами проти 2 Міжнародний Суд ООН закликає ЦАХАЛ негайно вжити заходів для запобігання вбивствам та пораненням палестинців. Не вимагає припинення війни. Вимагає від Ізраїлю звітувати перед судом через місяць".
Як передає "Голос Америки", Міжнародний суд ООН у Гаазі 26 січня став ареною для розгляду проміжного рішення у справі, ініційованій Південно-Африканською Республікою (ПАР) проти Ізраїлю. ПАР звинувачував Ізраїль у вчиненні геноциду в Секторі Гази.
Судді 26 січня оголосили тимчасове рішення з вимогами, щоб Ізраїль негайно вдався до конкретних кроків, щоб не допускати дій, які можуть бути актами геноциду і не дозволяти знищення доказів дій, які можуть вважатися геноцидом. При цьому суд не підтримав заклик ПАР про негайне припинення військової операції Ізраїлю в Газі, яка, за твердженнями палестинської адміністрації, спричинила нищівні руйнування і призвела до загибелі понад 25 тисяч людей.
Справа ПАР проти Ізраїлю у своїй основі має обвинувачення щодо дій Ізраїлю в Секторі Гази, відповідно до нападу угруповання "Хамас". Під час нападу бойовики "Хамасу" в жовтні 2023 року здійснили напад на ізраїльські міста, призводячи до загибелі понад 1200 ізраїльтян та захоплення більше 300 заручників. Міністерство охорони здоров'я Сектору Гази стверджує, що в результаті ізраїльських бомбардувань загинули приблизно 25 тисяч цивільних, переважно жінок і дітей. ПАР звинуватила Ізраїль у "можливому геноциді" і звернулася до Міжнародного суду ООН.
Тимчасове рішення не є відповіддю на головне обвинувачення щодо того, чи справді ізраїльська держава чинить геноцид, а лише відповідає на вимогу ПАР, щоб суд вжив термінових тимчасових заходів на час судового процесу, який може тривати кілька років. Обґрунтовуючи своє рішення, суд вказав, що життя величезної кількості цивільних мешканців Гази негайно потребує захисту.
Ізраїль відкидає звинувачення, стверджуючи, що шанує міжнародні закони і діє відповідно до права на самозахист. Суд постановив, що принаймні частина звинувачень ПАР можуть підпадати під положення міжнародної Конвенції про геноцид, яку підписали і Ізраїль, і ПАР.
Ймовірні рішення та реакція Ізраїлю можуть послужити аргументами у подібному позові до росії, який також розглядається Міжнародним судом ООН. Хоча росія та Ізраїль ігнорують рішення суду, це може мати політичні наслідки, такі як можливі санкції та обмеження у торгівлі зброєю.
"На думку суду, принаймні деякі дії та бездіяльність, вчинені Ізраїлем у секторі Газа, можуть підпадати під положення конвенції про геноцид. У світлі нижчевикладеного суд дійшов висновку, що він має prima facie юрисдикцію для розгляду справи на підставі статті 9 Конвенції про геноцид", - заявила голова Суду Джоан Донохью.
Вона процитувала кілька "підбурювальних" коментарів міністра оборони Ізраїлю Йоава Галланта, тодішнього міністра енергетики Ісраеля Каца та президента Ісаака Герцога, "які можна витлумачити як спробу вбивства мирних жителів у секторі Газа". Донох'ю заявила, що вищезазначених фактів та обставин достатньо, щоб зробити висновки, що принаймні деякі права палестинців потребують захисту від актів геноциду та пов'язаних з ними заборонених дій у статті 3 Конвенції про геноцид, а також права Південної Африки домагатися захисту цих прав. Про це повідомляє The Times of Israel.
Розгляд позову Південно-Африканської Республіки (ПАР) проти Ізраїлю в Міжнародному суді в Гаазі може стати приводом для кремля виправдовувати обстріли російською армією українських міст та скоєння російськими окупантами воєнних злочинів проти цивільних населених пунктів. Крім того, в разі відмови Ізраїлю виконувати рішення Міжнародного суду ООН, це може стати прецедентом для росії, яка ігнорує рішення міжнародних судів, які стосуються злочинів агресії та порушень міжнародних угод і конвенцій. Це особливо актуально в контексті масштабного нападу росії на Україну та систематичного порушення нею міжнародних правових норм.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.