Швеція виконала всі зобов'язання перед Туреччиною, яка була проти її вступу в Альянс, питання її членства обговорять 12 червня на тристоронній зустрічі
Уряд Швеції виконав усі свої зобов’язання перед Туреччиною, необхідні для її вступу до складу Північноатлантичного альянсу. Так вважає генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який під час візиту в Туреччину зустрівся з Реджепом Тайїпом Ердоганом та обговорив "гострі кути" щодо членства країни в Альянсі.
Вони домовились, що представники Туреччини, Швеції та НАТО зустрінуться 12 червня й обговорять питання про прийняття до НАТО Швеції. Про це повідомляє офіційний сайт НАТО.
"Швеція зробила величезні кроки, щоб задовольнити вимоги Туреччини. Вона повністю виконала свою відповідальність перед Туреччиною, щоб вступити у НАТО. І ми домовились з Реджепом Ердоганом щодо проведення зустрічі з представниками Туреччини, Швеції та НАТО, яка має відбутись 12 червня в Мадриді", - сказав Столтенберг.
Також Столтенберг пояснив Ердогану, що Україна потребує підтримки Альянсу у війні з росією. І на липневому саміті у Вільнюсі треба буде оголосити про ту підтримку, яку НАТО може надати.
"Ми обговорили зокрема наступний саміт НАТО у Вільнюсі. А саме — підтримку, яку ми зможемо надати Україні", - сказав Столтенберг, не розголошуючи подробиці розмови з турецьким лідером.
Нагадаємо, Туреччина 28 червня 2022 року погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Три країни підписали спільний меморандум за підсумками перемовин у Мадриді. І наступного дня країни НАТО офіційно запросили Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.
Вже за місяць, 29 липня дві третини членів НАТО ратифікували протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу. А у серпні президент США Джо Байден підписав протоколи про вступ Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу.
Проте, 23 січня 2023 року президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що його країна не підтримає заявку Швеції. Турків нібито образила акція у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран. Але Швеції дорікали й тим, що ця країна "переховує у себе терористів". Насправді йшлося про турецьких дисидентів, особливо з-поміж курдів. Відтак 4 квітня Фінляндія офіційно стала 31-им членом НАТО, а Швеція - ні.
Принципової згоди від Ердогана вдалось добитись лише наприкінці березня. Але Туреччина висунула низку вимог до Швеції щодо законів "у боротьбі з тероризмом".
Як писав Інформатор, президент України Володимир Зеленський заявив, що на саміті НАТО у Вільнюсі Київ сподівається отримати від союзників сигнал про осяжну перспективу вступу до Альянсу. Інакше, на його думку, жодного сенсу їхати на цей саміт немає.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.