Старий радянський зонд може впасти на Кремль після Дня перемоги

Космічний корабель розроблений так, щоб витримати спуск на Венеру, і тому не згорить в атмосфері Землі

Космос, небезпека, аварія, космічний зонд, Земля, зіткнення, NASA
Зонд, запущений у 1972 році, не зміг досягти своєї цілі і через стільки років повернувся.

СРСР розробив космічний зонд "Венера", аби той не згорів після проходження крізь атмосферу однойменної планети. Але тепер він не тільки виявився неушкодженим, але й повертається на Землю. Згідно з поточними прогнозами, космічний апарат вдариться об Землю 10 травня 2025 року, плюс-мінус кілька днів. І він не згорить в атмосфері. Цей горесзвісний зонд, що так і не потрапив на Венеру, назвали "Космос 482", повідомляє IFLScience.

Історія польотів на Венеру 

Між 1961 і 1984 роками Радянський Союз запустив серію космічних зондів для вивчення другої найближчої до Сонця планети - Венери. Загалом програма мала приголомшливий успіх! Так, 1 березня 1966 року "Венера-3" стала першим космічним апаратом, який досяг поверхні іншої планети.

Незабаром після цього, у серпні 1970 року, вже "Венера-7" здійснила першу м’яку посадку на поверхню іншого світу, а пізніше "Венера-9"» передала перші в історії зображення з поверхні планети, відмінної від нашої.

Крім цього, серія зондів доставила перший аудіозапис з Венери та зробила її високороздільне радіолокаційне сканування. До речі, варто переглянути єдині зображення поверхні Венери, що були коли-небудь зроблені.

Починаючи з 1963 року, назву "Космос" давали радянським космічним кораблям, які залишалися на навколоземній орбіті. Незалежно від того, чи це був їхній кінцевий пункт призначення.

Поверхня Венери, зроблена зондами "Венера-9" та "Венера-10".
Поверхня Венери, зроблена зондами "Венера-9" та "Венера-10".

Щось пішло не так

На жаль, як це часто буває з відправкою космічних апаратів у Сонячну систему, не всі зонди дісталися до кінцевого пункту призначення. Один зонд, запущений у 1972 році, не зміг досягти своєї цілі - "Космос 482".

Космічний корабель, розроблений для того, щоб витримувати щільну атмосферу Венери, зіткнувся з проблемами невдовзі після запуску. Після досягнення навколоземної паркувальної орбіти космічний корабель зробив очевидну спробу вийти на траєкторію переходу на Венеру.

Він розділився на чотири частини, дві з яких залишилися на низькій навколоземній орбіті та розпалися протягом 48 годин, а дві частини - ймовірно, корисне навантаження та відокремлений блок двигуна верхнього ступеня - вийшли на вищу орбіту 210 x 9800 км.

Вважається, що несправність призвела до згоряння двигуна, яке не досягло достатньої швидкості для переходу на Венеру та залишило корисне навантаження на цій еліптичній навколоземній орбіті.

Коли чекати на "гостя" з космосу

З того часу корабель перебуває на цій високоеліптичній орбіті навколо Землі. На жаль, орбіта космічного апарату також зменшилася, що наблизило його до планети. Згідно з поточними прогнозами, космічний апарат вдариться об Землю 10 травня 2025 року, плюс-мінус кілька днів.

Прогнози й ризики 

Хоча об'єкт невеликий і аж ніяк не становить загрози для великої території, це буде цікавий вхід у атмосферу, з яким не хотілося б бути поруч, коли він приземлиться. Зонд, цілком вірогідно, не згорить при проходженні через атмосферу Землі.

"Ризики, пов'язані з цим, не особливо високі, але й не нульові: з масою трохи менше 500 кг і розміром 1 метр, ризики подібні до ризику падіння метеорита", - пояснили в NASA.

Наразі посадковий модуль має орбітальний нахил 51,7 градуса і може вразити деякі частини Європи, Азії, Америки, Австралії чи Африки, хоча, враховуючи величезну кількість океану на нашій планеті, скоріше всього зонж впаде саме у воду.

Прогнози можуть змінюватися в міру наближення космічного корабля. Передбачувана маса корабля становить 480 кілограмів, але це не точно. При цьому космічна погода також може відігравати певну роль у порушенні орбіт космічних кораблів. 

Насправді з такою ж вірогідністю старий радянський зонд може рухнути на Кремль - скажімо, після Дня перемоги, адже вчені самі поки що не знають точно, куди саме він впаде!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube