Starliner повернувся на Землю без жодних ускладнень, успішно завершивши критичну фінальну фазу своєї місії
Космічний апарат Boeing Starliner приземлився без екіпажу в пустелі Нью-Мексико пізно ввечері в п'ятницю, 6 вересня, завершивши таким чином тримісячну тестову місію, яка була ускладнена технічними проблемами. Через ці несправності астронавти, яких капсула доправила на Міжнародну космічну станцію (МКС), залишаться там до наступного року.
Астронавти NASA Буч Вілмор і Суні Вільямс, які стали першими, хто полетів на Starliner у червні, залишилися на МКС, поки Starliner автономно відстикувався о 18:04 за східним часом у п'ятницю, розпочавши шестигодинну подорож до Землі за допомогою маневрових двигунів, які NASA минулого місяця визнала занадто ризикованими для екіпажу.
За даними NASA, Starliner повернувся на Землю без жодних ускладнень, успішно завершивши критичну фінальну фазу своєї місії.
Космічний апарат увійшов в атмосферу Землі приблизно о 23:00 за східним часом на орбітальній швидкості близько 17 000 миль (27 400 км) на годину. Близько 45 хвилин потому він випустив серію парашутів, щоб уповільнити своє падіння, і надув набір подушок безпеки за кілька миттєвостей до приземлення в аридній пустелі на космодромі Уайт-Сендс у Нью-Мексико.
Попри те, що ця місія мала стати фінальним тестовим польотом перед сертифікацією Starliner для регулярних місій NASA, рішення агентства минулого місяця не відправляти астронавтів через питання безпеки поставило під сумнів подальший процес сертифікації, навіть попри успішне повернення Boeing.
Вілмор і Вільямс, забезпечені додатковою їжею та припасами на МКС, повернуться на Землю на кораблі SpaceX у лютому 2025 року. Тестова місія, яка мала тривати вісім днів, для екіпажу перетворилася на восьмимісячну.
МКС, наукова лабораторія розміром з футбольне поле, яка знаходиться приблизно за 250 миль у космосі, має ще сім інших астронавтів, які прибули на станцію в різний час на інших космічних кораблях, включаючи російську капсулу "Союз". Очікується, що Вілмор і Вільямс продовжать виконувати наукові експерименти зі своїми колегами.
П'ять із 28 маневрових двигунів Starliner вийшли з ладу під час підльоту до МКС у червні, коли на борту були Вілмор і Вільямс. Та ж сама система двигунів також мала кілька витоків гелію, який використовується для їхнього тиску.
Попри успішне стикування 6 червня, ці несправності призвели до багатомісячного розслідування Boeing — за допомогою NASA — яке коштувало компанії 25 мільйонів доларів, довівши загальні перевитрати за програмою Starliner до понад 1,6 мільярда доларів з 2016 року, за даними аналізу Reuters.
За останні 23 роки Міжнародна космічна станція була притулком для сотень астронавтів. Але її дні пораховані. Нещодавно NASA оголосило, що виплатить компанії Ілона Маска SpaceX до 843 мільйонів доларів за допомогу у виведенні МКС з експлуатації.
Також у космосі розвалився списаний російський супутник "Ресурс Р1". Він створивши хмару уламків на низькій навколоземній орбіті, що змусило астронавтів на борту Міжнародної космічної станції вжити захисних заходів. Причина інциденту, який додав до зростаючої кількості небезпечного космічного сміття.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.