США та рф позитивно оцінили декларацію G20, а от Україна та Франція невдоволені: подробиці

Вашингтон та москва високо цінять "консенсус", який склався під час саміту "великої двадцятки"

Декларація G20
Водночас президент Макрон та українське МЗС розчаровані підсумками G20

Сполучені Штати та російська федерація в цілому задоволені самітом G20, який сьогодні, 10 вересня, завершився в Нью-Делі (Індія). Вони високо оцінюють декларацію, що її прийняли на заході. 

Про це повідомляє видання Reuters. Як зазначають журналісти, США та рф добре оцінили "консенсус", що склався під час зустрічі. 

"Вашингтон та москва високо оцінили консенсус, який не засуджував рф за війну в Україні, але закликав членів G20 уникати застосування сили", - пишуть Reuters. 

Зазначимо, що прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, який приймав конференцію, закликав лідерів групи провести віртуальну зустріч у листопаді, щоб розглянути прогрес щодо політичних пропозицій і цілей, оголошених на саміті.

"Ми зобов’язані розглянути пропозиції, які були зроблені, щоб побачити, як можна прискорити прогрес", - сказав він.

Нагадаємо, що вчора, 9 вересня, G20 прийняла підсумкову декларацію. В ній прямо не засуджували росію за агресію, але підкреслювали людські страждання, спричинені конфліктом, і закликали всі держави не застосовувати силу для захоплення чужих територій.

Консенсус (втім, досить умовний) країн-учасниць став для багатьох сюрпризом. Адже буквально за кілька тижнів до саміту позиції окремих членів "двадцятки" щодо війни рф проти України ставили під сумнів саму можливість зустрічі. Так, наші західні союзники вимагали засудження москви за вторгнення. В той же час росія звично обіцяла блокувати будь-яку резолюцію, яка піде врозріз з їхньою позицією. 

Підсумкова декларація G20: що з нею не так

Так, кінцева резолюція "двадцятки" згадує Україну в декількох пунктах. Втім, ніякої особливої конкретики там немає.

У спільній заяві "великої двадцятки" йдеться про наступне:

  • Країни визнають "різницю поглядів" та оцінок ситуації в Україні серед членів групи;
  • Лідери G20 закликають усі держави дотримуватися статуту ООН та принципів міжнародного права, включаючи територіальну цілісність та суверенітет;
  • Країни "двадцятки" відзначають вирішальне значення "мирного вирішення конфліктів" та діалогу між протиборчими сторонами;
  • G20 рішуче виступає проти будь-якого застосування будь-яких видів ядерної зброї або схожих загроз (хімічна, бактеріологічна зброя, etc);
  • Лідери G20 закликали до повного відновлення зернової угоди для забезпечення постачання продовольства та добрив як з України, так і з росії.

Як ми бачимо, ніякої заяви про засудження російської агресії або ж принципового підкреслення саме української територіальної цілісності не було. До того ж, офіційний Київ так і не отримав запрошення на зустріч G20, хоча й намагався це зробити. 

Українське МЗС різко негативно відреагувало на текст підсумкового документу. Більше того: відомство запропонувало свою редакцію декларації. 

В нашому міністерстві закликають замінити фразу "війна в Україні" на "війна проти України". МЗС запевняє, що це більше відповідає наявним реаліям. Пропонується також прямо назвати ворога, який "убиває і катує нас щодня і проти якого піднялася вся країна". Окрім цього, українське Міністерство закордонних справ пропонує писати не "українська криза", як це робить G20, а "вторгнення росії в Україну". Ще одна зміна: "всі країни мають діяти так, щоб дотримуватися принципів ООН" змінили на "росія має діяти так, щоб дотримуватися принципів ООН". А от головну тезу, що існують "різні думки та оцінки" щодо нашої війни в МЗС подали наступним чином:

"Члени G20 одностайно засудили та закликали москву припинити війну проти України".

Невдоволені підсумковою заявою також у Франції. Сьогодні її розкритикував французський лідер Еманнюель Макрон. Втім, він зазначив при цьому, що росія залишається в ізоляції, а більшість країн G20 підтримують Україну. 

"Це (декларація - ред.) не є дипломатичною перемогою", - сказав голова Франції.

Однак все ж в якості висновків можна констатувати, що росія, на жаль, перебуває, м'яко кажучи, не в зовсім стовідсотковій ізоляції. Так, Україна має майже безумовну підтримку - однак тільки в західному світі. Країни "глобального півдня" та такі великі міжнародні актори, як КНР та Індійська республіка, хоч і не виступають прямо на боці рф, однак і не надто симпатизують нашій позиції. Вони бачать за Україною весь "колективний Захід", з яким мають серйозні геополітичні протиріччя. Тож ключова задача МЗС України - працювати з такими державами, намагаючись схилити їх в наш бік.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube