Чорниця містить велику кількість антиоксидантів, тому запобігає утворенню пухлин. Вона є відмінним антисептиком та природним антибіотиком, часто використовується при лікуванні різноманітних запалень
Про користь чорниці для здоров'я написано багато наукових статей. Ця соковита лісова ягода давно відома здатністю відмінно впливати на організм та виліковувати від різноманітних хвороб. Виразний, кислувато-солодкий смак зробив чорницю популярною серед гурманів. Шеф-кухарі елітних ресторанів включають у свої меню вишукані десерти та коктейлі з її плодами, а українські домогосподині додають чорницю у випічку та готують з неї варення.
У чому секрет корисних властивостей чорниці та як її правильно вживати її у їжу, щоб покращити самопочуття спробував з'ясувати Інформатор-Україна.
Унікальний хімічний склад, багатий вміст вітамінів та мікроелементів зумовили корисні властивості чорниці для організму. Вона запобігає появі злоякісних пухлин, знищує цукор у крові, а також здатна покращити зір. Серед ключових корисних властивостей чорниці слід виділити такі:
Ягода містить велику кількість антиоксидантів, тому запобігає утворенню пухлин. Вона є відмінним антисептиком та природним антибіотиком, часто використовується при лікуванні різноманітних запалень. Властивість виводити шлаки з організму сприяє омолодженню тканин та загальному покращенню самопочуття. Завдяки цьому чорниця також широко застосовується у косметології. Вона є потужним профілактичним засобом багатьох хвороб, зміцнює серце і судини, відновлює зір.
Користь чорниці для людини підтверджується результатами досліджень її хімічного складу. Встановлено, що ягоди містять:
Не менш багате на корисні речовини листя чорниці, в яких виявлено такі елементи:
Дубильні речовини мають протизапальну дію. Міртилін (антоціани) сприяє зниженню рівня цукру у крові. Неоміртилін впливає на організм за принципом інсуліну. Вітамін С та флавоноїди допомагають лікувати захворювання очей, підвищують гостроту зору.
Попри виразний солодкий смак, чорниця належить до дієтичних продуктів. У 100 г ягоди міститься всього 57 калорій. Крім того, за вмістом клітковини та харчових волокон чорниця не поступається житньому хлібові, завдяки чому може вживатися під час дієти.
Чорницю слід виключити з раціону за наявності таких захворювань:
Також вживання чорниці у сушеному вигляді слід обмежити людям, які страждають на запори, патології підшлункової залози та жовчовивідних шляхів.
В цілому, розумне вживання ягоди в їжу здебільшого не викликає побічних ефектів, а, навпаки, має загальнооздоровчу дію на організм.
Чорниці зміцнюють стінки судин та запобігають варикозному розширенню судин на ногах. Це поширена проблема у жінок зрілого віку.
Також чорниця має спазмолітичну дію. Вона зменшує симптоми ПМС. Жінкам зрілого віку чорниця допомагає легше пережити клімакс, який супроводжується підвищеною пітливістю, різкими змінами настрою та порушенням сну.
У період вагітності ягода допомагає боротися з інфекційними хворобами. Антибактеріальні засоби можна замінити чорницями, які є потужним природним антисептиком.
Нагадаємо, раніше Інформатор розповідав про корисні властивості полуниці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.