Останнім часом все більше українських бізнесменів скаржиться на дії правоохоронців. В контексті справи Ігоря Мазепи ми розглянули версії того, що відбувається
18 січня на кордоні з Польщею було затримано українського бізнесмена Ігоря Мазепу. Він мав їхати на економічний форум у Давос, однак поїхав зі слідчими до Києва. Однією з версій є те, що бізнесмена вирішили «провчити» за його діяльність з захисту вітчизняного бізнесу від свавілля правоохоронців.
Крім самого бізнесмена, затримано також його брата Юрія Мазепу та 2 інших осіб на кордоні з Польщею. У компанії Мазепи Concorde Capital проводилися обшуки. За словами голови Федерації роботодавців України Дмитра Олійника, співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР) потрапили, виламавши двері, без дозволу суду на проведення слідчих дій, а слідчі вилучають документи, які не стосуються вказаної ними справи.
Джерела у правоохоронних органах повідомили журналістам, що справа стосується законності виділення землі під елітний комплекс відпочинку Goodlife Park неподалік від міста Вишгород на Київщині та у 12 км від столиці. Він був побудований у 2013 році. Та великий подив викликає сам факт, що за цю справу взялися саме зараз – тобто через 10 років.
У даному кейсі річ не у тім, що Мазепа перейшов комусь дорогу. Хоча цей варіант теж не можна відкидати. Останнім часом активізувалися державні органи. Ігоря Мазепу умовно можна віднести до успішних українських бізнесменів, які прийшли на заміну штучно створеним статкам олігархів у 1990-ті роки – Ігоря Коломойського, Ріната Ахметова, Віктора Медведчука, Нестора Шуфрича та інших. До олігархів ставлення було відповідне: вони гроші отримали, а не заробили. Нове покоління бізнесменів створили інноваційні бізнеси – Монобанк, Rozetka, Епіцентр, MakeUp (до якого має відношення Ігор Мазепа).Причому підприємці з цього кола керуються іншою логікою, ніж в олігархів, та створюють продукти, що розвивають економіку. Цей бізнес зазвичай технологічний, має налагоджені виробничі процеси, націлений на інновації та підкріплений розвинутою аналітикою. Без подібних бізнесменів в Україні не з’явилися б Мінцифри та застосунок ДІЯ. Причому більшість подібних компаній попри війну продовжують працювати в Україні та інвестувати у неї.
Але деякі випадки роботи правоохоронців досить суперечливі, як з арештом колишнього голови державного «Нафтогазу» Андрія Коболєва чи колишнього міністра інфраструктури України Андрія Пивоварського. Першого судили за те, що отримав премії на 10 млн дол. (після перемоги України у суді проти російського «Газпрому» на 16 млрд дол.) та вимагали сплатити заставу у майже 230 млн грн або 12 років позбавлення волі. Другого звинувачували в тому, що через його дії держава недоотримала 30 млн дол.: міністр розпорядився, щоб прибуток з одного з морських портів 50/50 розподілявся між державою та приватними інвесторами, гроші йшли на розвиток портової інфраструктури. Як каже Ігор Мазепа, людина, яка працює у державній компанії, завжди повинна пам’ятати, що рано чи пізно до неї можуть прийти силовики, особливо якщо вона зробила щось «не по формі» (не за чинними нормами).
«Чим ми відрізняємося від інших бізнесменів, до яких теж заходять силовики? Ми вирішили не мовчати, а зайняти активну позицію. Тому що силовики звикли ходити безкарні і реакції на це свавілля практично немає. Зараз обшуки це звичайна, побутова історія. Бізнес перебуває під найбільшим тиском від силових органів за останні 20 років. Подекуди влада переплюнула часи Януковича», - стверджував Ігор Мазепа у розмові з журналістами журналу Forbes.
У травні 2023 року Ігор Мазепа заявляв про плани створити антирейтинг правоохоронців, суддів або й тих і інших, хто в незаконний спосіб використовує свої повноваження. Таким чином планувалося зробити подібних осіб токсичними. 28 червня 2023 року на підтримку цієї ініціативи Мазепи виступили ще 41 бізнесмен. Серед них власниця фармкомпанії «Фармак» Філя Жебровська, гендиректор «Агромату» Сергій Войтенко, засновник «Текстиль-Контакту» Олександр Соколовський, фаундер компаній FinStream та Cronvest, голова Асоціації підприємців-ветеранів Сергій Позняк, Андрій Острогруб з «Київгуми», відомий київський бізнесмен Ігор Тинний та інші.
Рух «Маніфест 42» вимагав виконання доручення Президента України Володимира Зеленського щодо припинення корупційного тиску правоохоронних органів на бізнес, яке він дав 30 червня 2023 року. Станом на середину грудня 2023 року у Верховній Раді лежав не проголосованим ініційований Зеленським законопроєкт про єдиний орган для перевірок бізнесу, який враховує озвучені Президенту України побажання представників бізнес-спільноти. Як це не дивно, Ігор Мазепа, який створив рух проти свавілля силовиків та суддів, сам же від них тепер і потерпає.
Дуже емоційно відреагував на затримання Ігоря Мазепи мільйонер, голова спостережної ради холдингу Global Spirits Євген Черняк:
«Правоохоронна система зірвала усі запобіжники. Підприємці, журналісти-розслідувачі, волонтери-все під ударом! Ігор-україноцентричний підприємець, який маючи можливість інвестувати в різні ринки завжди віддавав пріоритет Українським інвестиціям, він дуже багато допомагав данійшенами, волонтерськими проектами, робив це без піару, а просто тому, що Україна – його Батьківщина.
Зараз у справі з'явиться російський слід, з високою ймовірністю, у всіх реально працюючих бізнесів маски-шоу, кримінальні справи, підозри та затримання. І, звичайно, всі бізнеси-посібники Кремля, що добре працюють, ну просто щоб вага статті була максимальною і була можливість заарештовувати людей і зробити з них заручників. Про які інвестиції може йтися, коли тилові щури сприймають війну як джерело особистого збагачення? Навіщо ви знищуєте своїх, патріотичних підприємців?», - обурюється Євген Черняк.
Не зайвим буде нагадати історію з українською IT-компанією MacPaw. Її центральний офіс знаходиться у Києві. Працює з 2008 року. Основний напрямок діяльності – створення програм для техніки Apple, має понад 30 млн клієнтів по всьому світу. Компанія оцінювалася у 100-300 млн дол. Основний ринок – США. У лютому 2023 року до компанії та її власника Олександра Косована прийшли з обшуками зі Спеціалізованої екологічної прокуратури і головного слідчого управління Нацполіції. У компанії вилучили комп’ютер та копії документів. Справа стосувалася також купівлі земельних ділянок у 2016-2021 роках під Києвом для будівництва комплексу відпочинку «IT-Relax» у Циблівській громаді Бориспільського району Київщини. Ця справа не закінчилася нічим поки що.Подібна прискіплива увага правоохоронців до технологічного бізнесу геть не створює сприятливий клімат для інвестицій в Україну, особливо коли тиснуть на тих, хто ще працює, генерує прибутки та справно сплачує податки у державний бюджет.
Втім, можливо, тиск на Ігоря Мазепу має ще одне пояснення. Ігоря Мазепу вважають наближеним до бізнесменів Сергія Тігіпка та Бориса Ложкіна. У першого він навіть викупив завод «Кузня на Рибальському» у Києві з 40 гектарами землі (раніше Тігіпко придбав цей завод у Петра Порошенка та Ігоря Кононенка) під час повномасштабної війни. Ігор Мазепа повідомляв, що завод штучно намагаються довести до банкрутства, у т.ч. владні структури. Борис Ложкін очолював Адміністрацію Президента України Петра Порошенка у 2014-2016 роках – тоді Ігор Мазепа був радником Ложкіна. А ще Ігоря Мазепу призначали членом наглядової ради державного «Укрексімбанку», у якій він працював у 2014-2016 роках. Тому так чи так нинішня справа проти Мазепи може бути й тиском через економічні інтереси, пов'язані з противниками нинішньої влади.
А головний редактор Forbes Ukraine Борис Давиденко висловився категоричніше:
«Затримати Мазепу - ідеолога Маніфестації 42, який бореться з тиском на бізнес, за подіі 11 річної давнини ( отримання землі під GoodLife) - це не те що сигнал, це показова подача в ніс всьому українському бізнесу.
Мій основний (позитивний) варіант.
1. У правоохороній системі цілковита анархія і частині позривало кришу від вседозволеності. І капітани-майори бебів-дбр-нацполів-сб поспішають заробити на останній Мерседес. І жадібність переселила інстинкт самозбереження як на особистому рівні, так і на рівні країни. ( за що воювати будемо, коли всіх підприємців посадимо-розпугаємо).
Є Запасний варіант, але він ще гірше», - пише журналіст (орфографію та стилістику збережено).
На сайті ДБР поки що відсутні дописи, які б роз’яснили деталі затримання Ігоря Мазепи та обшуків у його компанії Concorde Capital. Немає інформації й на особистій сторінці бізнесмена, на його сайті та на вебресурсі його компанії. Проте журналістам стало відомо, що справа стосується виділення земельних ділянок для будівництва котеджного містечка преміумкласу Goodlife Park біля міста Вишгород на Київщині.
При цьому комплекс було збудовано більшою частиною у 2013 році. Як зазначається, у справі фігурує понад 20 людей, серед яких забудовники та співробітники Держгеокадастру (колишні?). Мова йде про заволодіння понад 7 гектарів земель водного фонду вздовж Київської дамби. Ми знайшли розклад судових засідань Ігоря Мазепи: одне має відбутися 7 лютого 2024 року. Позивач – заступник керівника Київської обласної прокуратури, Київська ОДА, відповідачі – головне управління Держгеокадастру у Києві та Київській області, Ігор Мазепа та інші особи, але тут справа стосується лісових земель, але немає згадок про водний фонд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.