Сплатили податків більше, ніж отримали допомоги: У Чехії пояснили, чому зацікавлені у біженцях з України

Сума податків українських біженців перевищує витрати на них на 2,9 млрд крон, приблизно 117 млн євро

Чому Чехія зацікавлена у біженцях з України
Біженці з України у Чехії

Приплив українських біженців до Чехії має дуже позитивний економічний аспект. Їхня присутність чудово впливає на ринок праці та бюджет країни. Податки, сплачені українськими біженцями, вже давно перевищили суми державної допомоги, яку вони отримали. Це робить їх не тягарем, а стимулом до економічного зростання Чехії.

Як повідомляє Radio Prague International, біженці з України заповнюють вакансії, на які чехам складно знайти працівників. Відтак всі занепокоєння щодо конкуренції на ринку праці та можливого навантаження на соціальну систему зникли. Це стосується як низькокваліфікованої, так і висококваліфікованої праці. Реалії на ринку праці засвідчують, що українські біженці допомагають зменшити дефіцит кадрів та стимулюють зростання економіки.

"Вони заплатили у вигляді податків більше коштів, ніж держава надала біженцям", –  пояснив економіст інвестиційної групи Natland Петр Бартонь.

Чехія вже отримує значну вигоду від праці українських біженців, але потенціал співпраці можна використовувати ще краще. Українські фахівці часто стикаються з бюрократичними затримками та складнощами при визнанні своїх дипломів та досвіду роботи в Чехії. Це може тривати місяці, а то й роки, що значно обмежує їхні можливості працевлаштування за фахом. Додатково до визнання кваліфікації, українцям часто потрібна чеська мова на високому рівні, щоб працювати за фахом. Це може бути складно для людей, які недавно приїхали до країни і не мали часу вивчити мову.

"Нашою метою має бути, щоб навіть якщо вони почнуть із самого низу, то змогли швидко пробитися нагору", – додав економіст.

Чеський бюджет отримує значні доходи від українських біженців

У першому кварталі 2024 року податкові надходження від біженців з України майже вдвічі перевищили витрати на їх соціальну та гуманітарну допомогу.
Різниця між доходами та видатками склала 2,9 мільярда крон (приблизно 117 мільйонів євро). Ці кошти можна було б використати на будівництво 10 кілометрів автомагістралей або щорічну виплату по 1200 крон (48 євро) кожному пенсіонеру Чехії.

У 2022 році витрати на українських біженців становили 25 мільярдів крон, а доходи - 12,6 мільярда. У 2023 році ці цифри зрівнялися: 21,6 мільярда крон витрат і 21 мільярд крон доходів. 118 тисяч з 350 тисяч українських біженців у Чехії працевлаштовані. 90% з них мають офіційну роботу, сплачуючи податки та соціальні внески до бюджету. Уряд Чехії вважає, що рівень зайнятості українських біженців у країні найвищий у Європі.

Чехія збільшує допомогу українським біженцям

З серпня 2024 року Чехія збільшить гуманітарну допомогу для українських біженців. На вибір пропонується два варіанти: фіксована виплата або компенсація за фактичні витрати на житло. Для отримання допомоги біженцям необхідно буде надати докази про своє місце проживання та витрати на нього.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що робити українцям у Чехії без дійсного закордонного паспорта. Також Інформатор писав, на який період можна виїхати з Чехії українцям з тимчасовим захистом без втрати допомоги.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube