Колумніст агенції Bloomberg Леонід Бершидський пропонує своє бачення закінчення російсько-української війни, і якось так виходить, що у світу нема іншого вибору, аніж дати росії захопити Україну
На думку експерта агенції Bloomberg, відомого журналіста Леоніда Бершидського, існує кілька сценаріїв завершення війни. Але всі вони не можуть поставити остаточну крапку в конфлікті, а тільки тимчасово заморозять його. Слід зазначити, що пан Бершидський колись був громадянина росії, який емігрував після окупації Криму до Берліну.
Загалом він визначає п’ять ймовірних сценаріїв розвитку подій, зазначаючи при тому, що запропоновані на розгляд варіанти є лише загальною канвою. За його переконанням, ситуація тупикова. Ба більше, продовжуючи його думку, читач може дійти висновку, що у світу нема інших варіантів, як дати росії виграти.
На думку експерта, це можливо, але (чомусь) малоймовірно. Після звільнення Херсону Україна може перекинути загартовані війська в інше місце на фронті, атакувати Мелітополь, а потім Маріуполь, відрізати «сухопутний міст» до Криму та швидко впоратися з деморалізованими російськими підрозділами на сході й у самому Криму. Але зрозуміло, що українці не підуть на захоплення Москви, адже в нас нема для цього достатньо військ. Тому конфлікт не буде вирішено й він може поновлювався кілька разів, аж доки зберігаються імперіалістичні амбіції росії.
Нещодавня масова мобілізація підірвала популярність путіна, а військові поразки змусили навіть найбільш войовниче налаштованих росіян переоцінити його постать. Але, по-перше, путін ще не настільки слабкий, він усе ще контролює потужну репресивну машину, військових та «чвкашників». А по-друге, навіть після його скинення, ймовірно, до влади прийде така ж агресивна група. Адже в країні зруйнована опозиція і є стійкий запит на «сильну руку».
«Тож навіть якщо путін впаде, або помре природною смертю, конфлікт, швидше за все, не завершиться», — пише Бершидського.
Варіант з укладанням позакулісної угоди, попри всі розмови про дипломатичні зусилля, попри припущення, що росія готова вести переговори про мир, якщо їй дозволять зберегти “мінімальні” (!) територіальні надбання (як пропонував Ілон Маск) — найменш вірогідний з усіх сценаріїв, вважає Бершидський.
Така угода є політичною неможливою для будь-якого українського уряду, вважає експерт. І боротьба триватиме далі, навіть якщо підтримка Заходу вичерпається. Навіть якщо Україна ослабне настільки, що змушена буде укласти якусь угоду, вона не буде довготривалою. Експерт пише, що фіни, які втратили територію через Зимову війну зі СРСР у 1939–1940 рр., відвоювали втрачене в 1941 р.
Зникнення України як незалежного політичного гравця й розчленування її території, пише колумніст Bloomberg, поклало б край конфлікту. Росія вже мала досвід окупації українських територій та придушення партизанського руху. Але враховуючи події останніх кількох місяців, цей сценарій малоймовірний, а в короткостроковій перспективі просто неможливий. Російські військові відступають, втратили ініціативу і, загалом, ніколи не мали необхідної мотивації. Їх необхідно переозброїти, переукомплектувати та перекваліфікувати — усе це надзвичайно складні завдання під час триваючого конфлікту. Шанс на бліцкриг було втрачено ще на початку війни.
Стратегічна поразка росії означала б окупацію, депутінізацію та денацифікацію. Так, як це сталося з Німеччиною та Японією після Другої світової війни. Цього можна досягти, лише якщо НАТО буде втягнуто в конфлікт і розгромить російську армію, а ядерна зброя якимось чином залишиться невикористаною. Взагалі то, це можливо, адже російське керівництво не обов’язково настільки божевільне, щоби дозволити світу згоріти у вогні. Але жоден західний лідер не має бажання вдаватися до такого ризику. Таким чином, підсумовує експерт, у скорім час війна не закінчиться.
Автор допису зазначає, що затягування російсько-української війни може спричинити її переростання у світову в результаті інциденту, на зразок падіння ракет у Польщі. Якщо повернутися до перелічених варіантів, то читач, трохи поміркувавши, може дійти висновку, що від війни (у якій Україна ніяк не може перемогти) світ постійно втрачає. А ще трохи поміркувавши, він може вирішити, що єдиний шанс закінчити цей конфлікт — дати росії перемогти, забути про Україну. А для заспокоєння совісті (якщо це потрібно), подумати краще про біженців. Чомусь здається, що Ілон Маск міг би бути тим, хто підтримає такі погляди.
Не можна стверджувати, що це було зроблено спеціально. Але якось дивно, що публіцист зі світовим ім’ям не розглядає інших варіантів розвитку подій, які є вже досить давно в інформаційному просторі. Адже окрім перелічених шляхів завершення конфлікту існують інші, про які експерт не згадав.
Розпад росії на незалежні національні держави — річ цілком ймовірна. Це правда, що національна свідомість більшості народів, які населяють рф, на дуже низькому рівні завдяки політиці асиміляції, яку імперія проводила століттями. А однак, є народи, які московським режимам просто не вдалося перетравити, наприклад чеченці та татари. Їхні національні рухи зараз досить кволі, але з падінням влади москви вони, ймовірно, стануть потужнішими.
Розпад росії можливий, якщо серія ганебних поразок кремля спричинить гарячкову зміну владних режимів, або якщо в результаті довготривалого протистояння з Заходом економіка рф впаде до такого рівня, що місцеві еліти задумаються, навіщо їм взагалі потрібна москва, адже сидячи на багатствах, вони повинні ділитися з божевільним режимом. Після розпаду росії, до речі, цілком можлива і зміна імперської самосвідомості її народів.
Поширення на Україну «ядерної парасольки» Альянсу теж остаточно припинить конфлікт. Це потрібно було зробити раніше, як показує досвід Швеції та Фінляндії. Але це цілком реально після досягнення якоїсь мирної угоди з москвою. Найкраще щоби це сталося після вигнання росіян за межі України, але політолог Віталій Портніков припускає, що це можна зробити, навіть не відновивши до кінця територіальну цілісність. У такому раз гарантії безпеки НАТО можуть бути надані, наприклад, за умови відмови від силових методів у поверненні окупованих територій.
Як бачимо, є ще варіанти закінчення війни, і вони цілком реалістичні. Залишається, однак, питання: де Ілон Маск та Леонід Бершидський беруть свої ідеї про необхідність пожертвувати Україною та про неможливість Заходу виграти в цій війні зі світовими автократіями?
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.